Chemické čištění notebooku

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Artist8 4. 10. 2018 13:08

Zdravím, podařilo se mi vylít do notebooku cca 0,2-0,3 l piva (jo, je to hodně :D), notebooku jsem vysušil atd., po cca 24h jsem ho zapl a ku velkému překvapení fungoval. I tak jsem si říkal, že pivo neudělá komponentům dobře, tak jestli ho dát čistit. Ze servisu Asusu jsem se dozvěděl, že čištění nedělají, že už jen tím, že v něm bylo pivo, že ztratil záruku, což mě nepřekvapuje. Teď přemýšlím, co dál, chci se rovnou zeptat, jestli by jste doporučili chemický čištění, protože komponenty můžou začít oxidovat (dřív nebo pozděj), což by mohlo znamenat zkrat některýho z nich. Prosím tedy o nějakou radu/tip co s tím, jestli to má cenu dávat čistit nebo ne. Díky
Artist8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 4. 10. 2018 14:39

Fakt hezký dotaz :D Pivo, jak znám, zanechává lepkavý povrch, lze se těšit na postupné přichytávání prachu. Pokud to není v chlazení, větráku nebo na horkých součástkách, bude dobře. Jakou má ten NB cenu?
"Chemie" musí být netečná a musí na konci vyprchat.
Klávesnici rozebrat (tlačítka) bych já uměl jen jednosměrně.
Ostatní - hlavně odpojit s napájením i akumulátor i jestli je tam malá baterie pro BIOS - tedy žádné napětí na součástkách. Lze udělat záloha BIOSu? Poradit ti neumím ale přeji úspěch.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 10. 2018 15:15

Standardně propláchnout IPA.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 5. 10. 2018 06:32

Kamarád řešil něco podobného. Z notebooku vyndal akumulítor, CMOSku. Vzal ho na férovku sprchou. Potom do silicagelu vysušit a pak jej prolil IPA. A funguje do dnes, ten notes. :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Artist8 5. 10. 2018 12:20

Děkuju moc za reakce. Takže podle vás vydělat akumulátor, nevím, co přesně je CMOS a propláchnout jen IPA ? Četl jsem i o proplachu destilovanou vodou, takže prvně třeba použít ji a pak až IPA nakonec ?
Artist8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krysta 5. 10. 2018 14:46

Baterka co drží pod napětím desku kvůli nastavení BIOSu a času. Nejčastěji obyčejná CR2032.
krysta
Junior

Odeslat příspěvekod Artist8 6. 10. 2018 22:14

Opět díky za reakce. Dobře, ta CMOSka jde nějak normálně vytáhnout nebo ještě před tím musím něco udělat ? A ještě prosím k tomu samotnýmu čištění, nikdy jsem to nedělal, takže odšroubit spodní kryt a prostě prolít tím isopropylalkoholem ty komponenty, který můžou být od piva a pak strčit třeba na den/noc ntb bez krytu do toho silical gelu ?
Artist8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 7. 10. 2018 17:09

Ta baterka jde zpravidla vytáhnout proklatě blbě, často je to spojeno s rozborkou celého stroje na prvočinitele. U některých je to ale v pohodě, bez nějakého velkého rozdělávání. To je prostě u každého typu jinak. A protože nevíš, která bije, tak se do toho ani nepouštěj.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 10. 2018 18:05

Má pravdu ten chlapec. ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Artist8 7. 10. 2018 18:16

To je pravda, nevím o tom nic, takže sám asi ne. Radíte spíš si někoho najít, kdo by věděl co a jak nebo třeba nevytahovat ji ?
Jinak je to ASUS F556U.
Artist8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 10. 2018 18:17

Odkud jsi ? Brno / Olomouc můžeme pořešit osobně, pokud bys měl zájem napiš mi SZ.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 9. 10. 2018 21:22

Nedávno jsem čistil Latitude 5580 politý docela solidně vínem. Bohužel to šlo přes servis, který si to nechal u sebe skoro měsíc a pak nabídl opravu výměnou prakticky všech dílů v ceně vyšší než byla pořizovací celého stroje.

Každopádně nefunkční stroj jsem vzal, rozebral a vyčistil pomocí jedké sody, izopropanolu, spousty papírových utěrek a kartáčku na zuby (jednosvazkového). U některých čipů byly kontakty po měsící působění vína docela solidně ožrané, ale po vyčištění a zrušení zkratu počítač zas funguje. Netuším na jak dlouho, ale už půl roku jede.

Čím déle budeš otálet s vyčištěním, tím horší situace bude.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků