Notebook na web s Linuxem a dobrou výdrží, max 15 000, 15,6"

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ondrej66 12. 12. 2018 19:51

Zdravím,
rád bych si nadělil pod stromeček notebook a hledám vhodného kandidáta.
Aktuálně mám už nějaký ten pátek Lenovo G50-30 (N2840, 4GB RAM, 500GB HDD), který už se při dnešních velice obsáhlých web stránkách dost zadýchává a obecně se jeho kvalita používání zhoršuje. Tak proto bych za něj rád našel náhradu a tento věnoval sestře.


Požadavky:
Cena - do 14 000; jsem schopen jít až na 15 000 v případě, že to bude stát za to (ale nechci si zbytečně připlácet za něco, co nevyužiju); čím levnější, tím lepší
CPU - nejspíš bych se rád vyhnul Atomům a jeho odvozeninám (Celeron/Pentium), protože to považuji za zdroj zpomalení u současného notebooku; ale nevím, jak jsou na tom dnešní modely - na druhou stranu u Atomů velice oceňuji jejich nízkou spotřebu, což se hodí, protože výdrž na baterii je jedním z mých dalších požadavků; AMD procesorům se vyloženě nevyhýbám, ale moc o nich nevím - u tohoto bodu si nejsem úplně jistý
RAM - 4GB RAM nejspíš postačí, výhodou 8GB
GPU - integrovaná, úkazy typu 940MX jsou mi akorát přítěží pro baterku
HDD/SSD - SSD nejméně 240GB, lépe 480GB; ani HDD mi nedělá problém - jsem na tu "pomalost" už vcelku zvyklý
Baterie - co nejlepší, nejméně 6 hodin - notebook občas využívám ve škole, kde se do zásuvek nic zapojovat nesmí a chtěl bych, aby to vydrželo co nejdelší čas
OS - Linux (Debian + Mate desktop; podle toho bych vybíral HW, protože vím, že na Linuxech je obecně problém s nějakými ovladači) - na mé účely je to vhodné a rozhodně lepší než nějaké desítky - na nějaké cloudy, moderní aplikace, povinné aktualizace apod. opravdu nejsem zvědavý; kdyby se prodávalo něco s Win7/8.1, tak by mi to nevadilo
Další požadavky: numerická klávesnice, nejméně 3 USB
Výhodou, ale nikoli požadavkem: DVD mechanika
Velikost a váha: čím menší, tím lepší (od 11" max 15,6", bohužel mi to moc nejde dohromady s tou numerickou klávesnicí); váha je úplně jedno a není potřeba ji řešit (jsem zvyklý na zádech nosit více jak 10kg), konstrukce také nemusí být vyloženě něco "rugged" (baťoh ho bude chránit dobře)


Použití: správa RaspberryPi přes SSH a Windows serveru přes RDP, psaní webových stránek, skriptů v Bashi a jednoduchých konzolových aplikací v C, Libreoffice, Geogebra popř. GIMP ve škole, surfování na webu v +- 5 záložkách, hudba a občasné sledování videí na YouTube, hraní her pouze výjímečně a když už, tak jsou to hry typu Minecraft nebo DOOM 3 - žádné AAA na max detaily atd. - od toho tu mám desktop PC
Úplně nemusím repasy, bazar apod. - myslím, že můj rozpečet není tak nízký, abych si nemohl dovolit nový kus.
Ještě dodatek k OS: nejradši bych kupoval notebook bez OS, protože se mi nechce zbytečně platit za něco, co nevyužiju a hned bych to stejně smazal (Windows 10). S Windows 7 a 8.1 zas tak špatné zkušenosti nemám a pokud by se něco s nimi našlo, rád to zvážím. Navíc jsem slyšel, že čím dál více notebooků má pevně daný Secure Boot - nerad bych ho vybalil a zjistil, že na to nic jiného než desítky nedám, protože výrobce společně s Microsoftem mi v tom zabraňuje právě pomocí této vymoženosti - chci mít svobodu ve výběru OS.


Děkuji za návrhy a odpovědi.
ondrej66
Kolemjdoucí



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků