Výměna DVD mechaniky za SSD - divný SATA konektor

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vit20 7. 4. 2019 19:36

Zdravím,
můj problém bych řekl, že není nijak ojedinělý - hodlám ve svém notebooku vyměnit DVD mechaniku za SSD.
DVD mechaniku totiž téměř nepoužívám (a kdyby na to došlo, tak ji mám doma v desktopu), rychlost HDD mi nestačí a zároveň pouze kapacita 240GB u jednoho SSD mi nestačí. Tak bych to chtěl zkombinovat.

Problém je, že když jsem mechaniku vytáhl, abych se ujistil, zda je to vůbec možné a zda-li tam SSD půjde, mě překvapil divný SATA konektor, který jsem nikdy předtím neviděl. Oproti jinému SATA HDD, které mi tady leží na stole a i podle obrázků, co jsem našel na internetu je ten konektor u mechaniky prostě menší, než znám:
Obrázek
Obrázek

(pouze pro porovnání - standardní SATA konektor na obrázku)
Obrázek

PS: Model notebooku je Lenovo G50-30 (Intel N2840, 4GB RAM, 500GB HDD), model aktuální DVD mechaniky je HL-DT-ST DVDRAM GUA0N a nové SSD ADATA SU650 240GB ( https://www.tsbohemia.cz/adata-ssd-su650-240gb-asu650ss-240gt-r-_d311383.html?fulltextword=adata%20su650 ).

Věděl by někdo, co to je zač a zda-li mně do toho to mnou zmiňované SSD (a i prostě jakýkoliv disk s "normálním" SATA) půjde?

Děkuji za odpovědi.
vit20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wikan 7. 4. 2019 19:49

Vhodnější je dát místo mechaniky HDD a SSD dát na jeho místo. A disk se dává do rámečku, který funguje i jako redukce.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 4. 2019 20:05

Standardní mechanikový konektor, který má každá mechanika.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vit20 7. 4. 2019 20:11

Dobrá, díky za odpověď.
Tudíž to mám chápat tak, že je se standardním "diskovým konektorem" nekompatibilní a bude potřeba nějaká redukce, jak bylo koneckonců psáno výše?
vit20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 4. 2019 20:15

Rámeček má zvenku tady tenhle mechanikový a zevnitř diskový.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 8. 4. 2019 06:50

Je taky si nutné uvědomit, že mechanika je podstatně větší než 2,5" disk. Takže ten rámeček je nutný i z důvodu vyplnění okolního prostoru.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 8. 4. 2019 08:16

Hlavně třeba skontrolovat jak je mechanika tlustá a podle toho koupit rámeček, a taky skontrolovat jak velký HDD/SSD se tam vleze.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kaulik 8. 4. 2019 09:28

nebo prostě koupit 500 GB SSD a vyměnit za stávající HDD :) příplatek už není tak velký, vedle toho když koupíš 240GB + rámeček..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků