El. rozvod k zásuvkám (žlutozelený a modrý vodič)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mukarin 15. 3. 2018 19:46

Pěkný den, nenachází se zde náhodou někdo znalý el. rozvodů v bytě? Zkoušel jsem najít na internetu, ale bohužel se mi to nedaří. Potřeboval bych vědět jak je to s ochranným vodičem v rozvodech, respektive v jaké normě je uvedeno, že se nesmí přerušovat tento vodič? + to samé mne zajímá, jak zacházet s modrým vodičem.
Děkuji.
Mukarin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vilik 15. 3. 2018 19:52

Ochranný vodič, žlutozelený, přerušen nesmí být v žádném případě. Modrý, pracovní nula, přerušen být může. Je dost spotřebičů s dvoupólovým vypínačem.

Přerušení znamená zapojení do spínacího prvku.

Přerušení není např. vytažení přívodního kabelu, napojení v rozvodných krabicích, atd.

V jaké normě to je se mi nechce hledat.

Jen jedna zajímavost, která se moc neví. Staří matadoři si pamatují, že fázový vodič je černý, nebo hnědý (zapomeňte na stav před 50ti lety, kdy byla také červená), pracovní nula modrý, ochranný zelenožlutý. Takhle to kdysi bylo podle platných závazných norem. Dnes normy nejsou závazné, ale je doporučující, takže dnes je možno použít na fázový vodič jakoukoli barvu, MIMO zelenožlutého. Zelenožlutý je striktně určen jako ochranný.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mukarin 15. 3. 2018 20:05

:shock: Moment, takže když třeba vede např. skrz elektroinstalační krabičku s věnečkem, tak může do věnečku být zapojen, nebo ne ?? :shock:
Mukarin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vilik 15. 3. 2018 20:09

Zapojen Co? Zelenožlutý? Samozřejmě, ono to ani jinak nejde.
Znovu. Zelenožlutý nesmí být přerušen spínacím prvkem. A to věneček v krabici není.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 15. 3. 2018 20:11

Tím přerušováním se míní přerušování vypínačem, nebo něčím podobným. Samozřejmě není možné protáhnout jeden drát, shodou okolností žlutozelený, celým bytem, či domem, v jednom kuse. Může byt "ukončen" nejen ve věnečku, ale i v zásuvce a z druhého šroubku pokračovat dál. Nesmí se ale vypínat a podobně.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 15. 3. 2018 20:14

Přesně tak.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mukarin 15. 3. 2018 20:16

No právě, mne to přišlo strašně divný, že by se musel ke každý zásuvce tahat "samostatný" zelenožlutý z rozvodnice.
Teď už to konečně chápu, asi jsem si na něčem stál...
Mukarin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 17. 3. 2018 10:23

A bylo to žlutozelené, nebo modré? :D
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yarda 17. 3. 2018 23:06

Mukarin píše:Pěkný den, nenachází se zde náhodou někdo znalý el. rozvodů v bytě? Zkoušel jsem najít na internetu, ...
Skrzevá tlustoproud by bylo lepší obracet se spíš třeba sem
https://diskuse.elektrika.cz/
Ale pokud tyhle vědomosti hledáš na internetu, tak doufám, že se o to zajímáš jen teoreticky a na práci si objednáš někoho, kdo je tam hledat nemusí.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků