Taktování s dusíkem 2016

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FlanK3r 25. 4. 2016 16:00

Letos se mi poštěstilo věnovat taktování dva dny a pak ještě jeden den později, na uzavřené akci, kde přeci jen soustředění nebylo stoprocentní. I přesto vše jsem si to náležitě užil :). Pokusím se tedy vás seznámit s jednotlivými pocity a výsledky z těchto dní...

Obrázek

Etapa taktování doma, v pohodlí domova tu byla v první polovině února. Plán byl jasný, od každého trochu. Tedy Pentium G3258, další den i7-6700K a nakonec půl dne pro FX-8370 a novou základní desku Asus 970 Pro Gaming/Aura.

Pentium G3258 a Asus Maximus VI Extreme
Tohle je etalón, deska na kterou nedám dopustit, funguje za všech podmínek, má skvělé napájení, skvělé nastavení a pro Haswell i jeho refresh je tím nejlepším. Samotné Pentium G3258 pak je laciný Intel procesor s otevřeným násobičem pro taktování. Uvidíme, kolik s ním bude zábavy. Na vzduchu můj kousek je velmi dobrý, udrží v OCCT přes 4800 MHz!
Sestavu je vždy nutné připravit, dal jsem si čas i s přípravou Windows XP. Problém však byly samotné drivery pro grafickou kartu GTX 980Ti :), chtěl jsem totiž zkusit i nějaké starší 3D Marky. Nakonec jsem stáhl funkční driver pro GTX960 a ten bylo nutné zeditovat,aby se ID zařízení tvářilo jako GTX980Ti :)
Obrázek
Obrázek

Teploty jsem pak držel okolo -140 stupňů. A vše pracovalo jak má.
Obrázek

S CPU se dalo dosáhnout na hranici 5800 MHz pro středně těžké testy jako je HWBOT PRIME u Aquamarku trochu méně (tam mě tlačil už čas a tak jsme jel takty jen na jistotu)
Obrázek
Obrázek

Lehké testy jsme zkoušel zcela nakonec a také s rezervou, Superpi 32M také na 5800 MHz
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Testů bylo více, ale nestojí až tak za zmínku i zároveň kvůli rozsahu tématu. Lépe přejít na druhý den

Core i7-6700K a Maximus VIII Extreme
i7-6700K Skylake je skvělá platforma, hlavně tedy na vzduchu, kdy reaguje velmi dobře s napětím až po nějakých 1.5V, pod dusíkem se pak její chování dost mění a již neškáluje tak dokonale...Naštěstí ale nemá tzv coldbug a tudíž pracuje i při maximálních -196 stupních (což je teplota tekutého dusíku). Má to však jendo nepříjemné úskalí a tou je pasta mezi samotným procesorem a plíškem kolem PCB. Ten plíšek je vlastně to, co z malé plochy skrze teplovodivou pastu přenáší teplo na tento plíšek. Správně se plíšku říká heatspreader. Ona pasta má ty vlastnosti, že od určité teploty doslova zatuhne a praskne po povrchu na mnoha místech. A pokud se tak stane, už nedochází k moc ideálnímu přenosu zahřívaného procesoru na daný heatspreader.
Proto se procesor deliduje. Viz obrázek. Na už takto delidovaný procesor nanesete novou lepší pastu, která má lepší vlastnosti a praská později a nebo při náhlé, prudké změně teplot.
Obrázek

Jenže i tak jsem udělal chybu, jak uvidíte později. K sestavě jsem vzal na pomoc dva rychlé moduly GSkill TridentZ
Obrázek

Takto krásně to vypadá po pár hodinách postupného zalévání "komínu" :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek

U testů mě zajímal Cinebench a také klasika SUperpi, PiFast a Catzilla. Zkusil jsme však i 3D Marky a wprime. U Cinebenche mi bohužel praskla i dobrá pasta a poté jsme nebyl schopný se dostat na 5400 Mhz v těžké zátěži (situace, kdy se čip více zahřívá) Předtím se ale 5500 MHz podařilo a málem i 5600 MHz.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

U méně náročných testů prasklá pasta nebyla tolik na problém, sice lehká limitace tu byla (odhad kolem 200 MHz), ale dalo se dosáhnout na vyšší frekvence snázeji než třeba právě u Cinebenchů a wprime.
Obrázek
Obrázek

řešení jak se vyhnout i prasknutí pasty se stalo veřejně ověřeným až asi o měsíc později - nanést silnou vrstvu pasty a nikoliv tenkou, jako pro běžné účely.

AMD FX-8370+970 Pro Gaming/AURA
Poslední část patřila s pár litry dusíku nové desce AMD s M2 slotem a nejsilnějšímu normálnímu FXku, čili FX-8370 (9370/9590 jsou opravdu žravá atypická monstra). U AMD jsem měl dva cíle. Jendím klasicky co nejvyšší frekvence a pokud zbyde čas, pak ještě Superpi.

Příprava sestavy je tradičně důležitá, její zaizolování. Nemohl jsem si na nic stěžovat, vše šlapalo jako hodinky.
Obrázek

AMD FX nemá coldbug, znovu tedy můžete jít až na -196 C. Na rozdíl od Skylake je přenos tepla mezi CPU a už dříve popsaným heatsprederem řešený nikoliv pomocí teplovodivé pasty, ale pájeným spojem (kov). Delid proto není nutný a laicky není ani možný (leda ohřevem pájky).
Obrázek
Obrázek

Hurá na frekvence, nakonec těch 8 GHz padlo :thumbup: 8055 MHz na dvou jádrech.
Obrázek

Na Superpi už nebyl dusík, a tak jsem jel na sucho :)
Obrázek


Athlon 845 a duben 2016
Obrázek
Až do dubna jsem měl od extrému pauzu, ale mezitím se mi do ruky dostala poslední generace Buldozeru AMD, je to procesor zvaný Carrizo s jádrem Excavator. Jediným zástupcem je levný Athlon 845. Pasuje do FM2+ po updatu BIOSu. Výkon na jádro má v průměru největší ze všech AMD procesorů. Někde je však limitovaný menší L2 cache a také 8 linkami PCIe pro grafickou kartou (nebojte, GTX950 to zcela jistě uživí)
Všiml jsem si, že tento Athlon je neskutečně rychlý na AMDčko v testu SUperpi. Ohromný skok výkonu v tomto testu a to mě lákalo jej dát pod dusík. Výzvou ale jednoznačně je to, že má zamčený násobič k taktování a lze jej přetaktovat jen přes BCLK (bus speed/base clock). Zvyšováním BCLK ale zvyšujete také pracovní frekvence PCIe, USBček, SATA výstupů a to se v určitý moment podepíše negativně na stabilitě systému a nebo výpadku obrazu :)

Obrázek
Kdyby bylo možné se dostat na 5 GHz, padne světový rekord v Superpi AMD zcela jistě, jenže to se mi nepovedlo...Crossblade Ranger je highendová deska pro FM2+, skvělá, nastavil jsem napětí jižního můstku a všemožné...přesto BCLK dělal problémy už dříve. Skončil jsem na 121 BCLK, byl jsme ale rád, že zároveň fungovala turbo frekvence. Samotný CPU jinak, zdá se, škáloval velmi dobře a teoretický potenciál přetaktování by sahal dále, jenže SATA ne...Aniž jsem měl připravený operační systém, který by dokázal srazit tak 5-10s z mého výsledku, tak spokojenost. Určitě to zkusím znovu a lépe (možná redukce PCIe M2 disku do slotu)
Obrázek

Výsledek na 4600 MHz pro AMD Superpí je excelelntní, to je raketový skok oproti předchozím generacím procesorů. Ani tehdy bájný Phenom II neměl šanci v tomto testu. Potřeboval frekvenci pod dusíkem kolem 6700 MHz!

Obrázek

Tento půlrok se chystám na i7-5960X a pak zkusím ještě znovu i7-6700K. Případně Athlon 845 podruhé.
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lubokubo76 25. 4. 2016 20:07

Prečo sas nedá 2jadro G3258 pretaktovať podstatne viac ako 8vlakno i7? Ak má lamé TDP, čakal by som, že tým pádom dosiahne vyššiu frekv. ako 8vlákno.
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod FlanK3r 26. 4. 2016 10:05

To záleží více na samotné architektuře a také na štěstí na kus. Jsou i Pentia, co se dají vyhnat na 6.4-6.5 GHz, ale stejně tak i Skylaky co dávají 6.5-6.8 GHz.
TDP není nijaký problém, zvláště ne pod dusíkem, kdy i přes vysoká napětí není spotřeba o moc vyšší než při taktování na vzduchu. Tedy limitací by teoreticky mohla být napájecí část desky pro procesor (ale OC desky na to jsou uzpůsobené a umožňují proudový tok až kolem 500-700A! )
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků