ASUS Maximus - nefunkční XMP, nestabilní taktování

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mirec10 19. 6. 2016 16:56

8 hodin nie je zle, v tom pripade to zrejme bude len problem s pretaktovanim niecoho (asi RAM).
Stress testy ako prime95 su urcene na test stability systemu hlavne pri pretaktovani, ale predtym ako sa spustia treba mat zabezpecene kvalitne chladenie CPU + juzneho mostika a napajacich obvodov na doske. To by ale v tvojom pripade nemal byt problem (Asus maximus ma slusne chladice,). Grafiku to nezatazuje.
http://www.majorgeeks.com/files/details/prime95.html
Po spusteni staci dat OK (predvoleny je blend test), ak to do 5 minut nepadne tak to zrejme nebude pretaktovanim pamati. Pre ako-tak odskusanu stabilitu odporucam nechat bezat cca 20-30 minut. Test nie je casovo obmedzeny, ukonci sa cez menu vlavo hore "test -> stop".
EDIT: este moze byt problem aj s ATX zdrojom, stretol som sa s pripadom ze PC mrzol a daval BSOD kvoli nedostatocnemu napajaniu.
Naposledy upravil mirec10 dne 19. 6. 2016 16:59, celkově upraveno 1
Magnat Quantum 1009 S, Yamaha A-S 1000, Asus Xonar STX II Stereo
mirec10
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda-B 19. 6. 2016 16:58

Máš čtyři 2133 MHz-ové paměťové moduly, které je možné přetaktovat na 3000 MHz.
Má to ovšem tu podmínku, že jim zvýšíš napětí na 1,35V.
Udělal jsi to?
BIOS máš aktuální 1701, tak si jen překontroluj / nastav v BIOSu paměti správně.
Naposledy upravil Tonda-B dne 19. 6. 2016 17:11, celkově upraveno 1
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod arco-cz 19. 6. 2016 17:10

XMP není nic jiného, než overclocking při zvýšeném napětí, kdy není zaručena plná funkčnost. Podle mých zkušeností XMP v té nižší frekvenci většinou jde, v té vyšší je to tak 50 na 50. Pokud chceš, aby paměti šly opravdu spolehlivě v XMP na tu nejvyšší frekvenci, je nutné mít k dispozici více stejných modulů a testovat a vybírat. Někdy je nutné probrat a testovat i 5 různých párů.
arco-cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod corecorecore 19. 6. 2016 17:43

Co se rychlosti ram týče, tak ddr4 jsou oproti ddr3 rychlejši jen zásluhou architektury skylake, nicméně pokud jsi je pořizoval jen na hry, tak tam je ti jejich vysoká frkevence k ničemu.
corecorecore
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 19. 6. 2016 21:23

Nepořizoval jsem je na hry, jak jsem už psal, rychlejší jsem pořídil kvuli střihu videa, kde by se prý měly pomoci.
Dneska bez pádu, v provozu už skoro 14 hodin.
V týdnu asi moc čas nebude, ale o víkendu to pořádně otestuju, zkusím případně vyměnit ventilátory za pomalejší, ale s PWM (nevím co bude lepší), až si najdu šroubky tak i přidám nějaké ventilátory dopředu..
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MártyCz 21. 8. 2017 05:13

Problém není na straně RAM ale u Asusu!!! Vyměnil jsem desku MSI za Asus a za boha je nemůžu rozjed na XMP. Na desce MSI šli i na 3333MHZ a zde nejdou přes 3000MHZ ani s napětím 1.5V :-( Aušus Z170 pro gaming/Aura Lze to nějak vyřešit ?
MártyCz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 8. 2017 06:03

Bios?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MártyCz 21. 8. 2017 06:06

Python.p píše:Bios?

Zkoušel jsem 5 verzí a nic :-(
MártyCz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 8. 2017 06:21

Asus no. Já taky musel na Apexu na tvrdo flashnout starej bios, protože jsem se opovazil dát tam GK...
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků