Otázky ohledně taktování na základní desce ASRock

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod EaZy 20. 8. 2016 19:30

Zdravím,
rád bych se zeptal na pár rad ohledně overclockingu na základní desce ASRock Z170 Extreme4 s procesorem I5-6600K. Zatím, co jsem zkoušel tak jsem se dostal stabilně na 4,3GHz při 1,312V, ovšem když jsem zkoušel takt 4,5 GHz, tak jsem potřeboval napětí přes 1,35V a do toho se mi moc nechtělo. Takže mé otázky zní, jaké je bezpečné napětí pro taktování a jaká je maximalní optimální teplota. Pročetl jsem si pár českých a zahraničních fór, no a jak to bývá, tak to vždycky byla věc názoru. Někteří říkají do 1,4V a druzí do 1,35V (se vzduchovým chladičem). U teplot to většinou bylo, že ideální maximální teplota u přetaktovaného procesoru by měla být do 82°C, což bych se měl vejít s Ninjou 4 + akorát jsem dosadil 6x Artic F14 Silent. Další má otázka směřuje k BIOSu, konkrétně, co všechno mi doporučujete povypínat nebo nastavit. Co jsem kde koukal na fórech a YT, tak Spread Spectrum + Intel SpeedStep vypnout, System Agenta + CPU Core Current Limit nastavit na 255,75, CPU Load-Line Calibration na Level 3-4, CPU Vcore Voltage na Fixed Mode a pak nastavit příslušné napětí a po prověření stability systému, tak bych měl zpátky zapnout SpeedStep. Jestli jsem udělal něco špatně, nebo mi doporučíte ještě něco nastavit, tak bych byl velice vděčný. Samozřejmě vím, že jsem mohl odchytit špatný kus základovky nebo procesoru u kterého bude horši taktování, ale jak jsem kde koukal, tak se na takt 4,5GHz dostali s napětím mezi 1,3-1,35V. Procesor jsem testoval pomocí Primu95 a teploty měřil přes Core Temp. Ve Small FFTs při taktu 4,3GHz/1,312V byli teploty max 70°C. Při 4,5GHz/1,35V se mi zhroutil systém po 4 minutách, tak jsem moc nenaměřil a zvyšovat napětí se mi nechtělo než napíšu někomu zkušenějšímu. Jinak sestavu mám:
CPU: Intel Core i5-6600K
MB: ASRock Z170 Extreme4
Chladič: Scythe SCNJ-4000 Ninja 4 + 6x Artic F14 Silent
RAM: Kingston HyperX Savage Black 16GB DDR4 2400 CL12
GK: GIGABYTE GeForce GTX 1070 G1 Gaming
SSD: Kingston HyperX Savage
Zdroj: Corsair RM650x
Case: Fractal Design Define S
Děkuji za připadnou každou odpověď.
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 22. 8. 2016 07:55

Když to není stabilní na 4,5GHz a 1,35V. Měl bych jasno, tedy pokud ti 4,3GHz při 1,32V stačí ;)

Ne každej kus křemíku na to má :)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 22. 8. 2016 08:18

Pro dlouhodobý provoz bych doporučil nedávat více jak 100mV navíc. Pro krátkodobý si můžeš dovolit dát těch 200mV.

imho jsi další z těch, co naletel na kacko. Priplatil jsi 4tisíce za 20% v benchnarcich.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EaZy 22. 8. 2016 08:20

Rád bych dostal z procesoru, co se dá, abych viděl co všechno dokáže, ale asi mi bude stačit 4,4Ghz do 1,35V. Jinak nastavení BIOSu je v pořádku?
EaZy
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 22. 8. 2016 08:43

In general ano. Ale každej kuse ji prostě jinej a chce to ladit a ladit ...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vuLva 22. 8. 2016 23:01

Mám stejnou desku a moje i7-6700K mi dává stabilně 4.3GHz při napětí 1.32V. 4,5GHz mi dává až někde na 1.4V.

Záleží hodně na kusu.
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod EaZy 18. 9. 2016 19:18

Takže jsem po malých krůčkách se snažil taktovat a nakonec jsem skončil na 4,4Ghz/1,33V při CPU Load-Line Calibration na Level 3, takže v zátěži mám 1,34V. Teploty byly do 70 °C při letních 30°C, takže v pokoji jsem měl +/- 26-27°C. CPU jsem testoval 8 hodin v Primu 95 a 12 hodin v Aida 64. Jenže je tady ještě jedna věc. Když jsem zkusil dát CPU Load-Line Calibration na Level 4, tak se mi napětí zmenšilo v Primu na 1,290V při 4,4Ghz. Zkoušel jsem testovat hodinu a bez problému. Poté jsem zkusil zmenšit ručně napětí na 1,3V, ale při zapnutí Primu jsem dostal hned Modrou smrt. Takže jsem se chtěl zeptat jestli nevíte, co má znamenat?
EaZy
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků