Přetaktovat ihned nový CPU? (amd Ryzen) a opotřebení?

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod nody.nody 22. 2. 2017 14:05

Dobrý den
Budu kupovat nový AMD ryzen, asi 1800x . Hodlám k tomu koupit asi pořádný chladič jako ten Noctua NH D15 (nebo tak něco). Budu to používat pro grafiku, rendering, atd. takže využití na max. Hodlám to asi ihned taktovat.
Chci se zeptat, zdali bezpečné taktování, tzn. nic přehnaného, jen na vzduchu, vubec to nebudu tlačit k limitům... Chci se zeptat, zdali takovéto taktování a provoz na "ok" teplotách může CPU více opotřebovávat...

Např. ted mám už cca 6-7 let starý 1055T AMD CPU 6 core, který jsem netaktoval a jede stále ok... mám strach že kdybych ho taktoval tak by tak dlouho nevydržel...

Takže otázka- snižuje rozumné přetaktování s dobrým chlazením a přijatelnými teplotami nějak životnost (dlouhodobou) procesoru?
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 22. 2. 2017 14:19

Tak toto jde velmi obtížně odhadnout nyní.

Obecně nezáleží na frekvenci, ale na provozním napětí. Tedy, pokud nějaký procesor je schopen provozu při například 1,1V a nezávisle na chlazení při 1,5V už není schopen fungovat, pak je bezpečné napětí pro trvalý provoz někde v polovině. Tedy při 1,30V +-0,05V. Tedy při frekvenci stabilní při tomto napětí by procesor měl přežít svou morální životnost, což je v případě 8C/16T procesorů cca 8 let.

Nicméně musíš sledovat i jiné aspekty. V tuto chvíli předpokládáme pod IHS pájku. Pokud tam bude šedivka, je to problém výrazně zkracující životnost při OC.

Dalším aspektem je celkový odběr. Finfet ryzenů může mít stejný problém jako finfet Polárek. S rostoucí frekvencí bude neúměrně stoupat spotřeba a tím i zátěž na kaskádu. NH-D15 není zrovna ideální chladič kaskády :-)
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 2. 2017 14:24

Otázka je, co je rozumné přetaktování. Pokud chceš procesor tlačit nahoru co to jde bez zvýšení napětí (VCore), tak se nic neděje. Jakmile ale zvedneš napětí, tak se dá říci, že dlouhodobá životnost může (ale také nemusí) o něco klesnout.

Problém je, že 6 let provozu rozhodně není "dlouhodobá životnost". To možná 10-15 let a déle ... takže neřeš a vesele taktuj.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krysta 22. 2. 2017 14:26

Ne, CPU při normálním napětí nechcípnou snad nikdy, ale při dlouhodobé vysoké zátěži spíš urychlíš odchod desky.
krysta
Junior

Odeslat příspěvekod nody.nody 22. 2. 2017 16:24

No já bych se nebránil ani zvyšování napětí, ale právě samozřejmě s citem, cíl je pro mě aby to vydrželo tak těch 6-8 let (spíše 6) s max. výkonem co z toho za těchto okolností budu moci dostat.

Jinak díky za postřehy, hlavně cernakus. Co BTW znamená toto:
"...V tuto chvíli předpokládáme pod IHS pájku. Pokud tam bude šedivka,..." ?

Jinak já chci přetaktovávat ale nechci jít do toho high end enthuiastic chipsetu X370, protože SLI nepotřebuju. B350 chipset co jsem četl tak by měl stačit na přetaktovávání.
Ale tedy pohlídat si to, aby kaskády na desce měli pasiv jo?

Dále pokud vím, tak AMD ryzeny by měli být friendly vůči overclockingu a všechny by měli mít odemčené násobiče, takže pokud to chápu dobře, tak by mi mělo stačit přetaktovávat jen pomocí zvyšování násobiče... na frekvenci FSB nebudu muset vůbec šahat...? (takže by mě nemuselo až tak zajímat aby deska nebo RAMky měly dobré pasivy/chlazení... Chápu to správně?
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 22. 2. 2017 16:41

Znamená to, že AMD dává mezi jádro a plechový kryt jádra pájku. Až na pár výjimek to tak dělala. Pájka, jako kovový spoj, má vynikající tepelnou vodivost. žádná pasta se jí ani vzdáleně nerovná. Díky tomu pak je možné udržet teplotu jader a tím i substrátu na rozumných hodnotách i při velmi velké spotřebě, aniž by člověk potřeboval předimenzovaný chladič.
Intel dává pod plechový kryt jádra svých baby procesorů pastu šedivku, která má sice na pastu dlouhou životnost (i když uvidíme...), ale příšerně nízkou tepelnou vodivost. Tato pasta pak znepříjemňuje celkový proces přetaktování a životnost procesoru při něm.

Ano, půjde taktovat pomocí násobiče. Ale pozor, otevřený násobič neznamená, že přes něj půjde snadno taktovat. Důležité jsou jeho meze. Pokud například bude mít nějaký ryzen násobič 40, tak bez FSB se přes 4GHz dostat nepůjde. To by také mohl být třebas rozdíl mezi 1800X a 1700X, jak python naznačoval. Taktování přes FSB je ošemetné a podstatně složitější, než přes násobič.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod FlanK3r 24. 3. 2017 11:19

Na vzduch bych si koupil 1700 Ryzen, mnohem méně teplotně hřeje. 1800X je high leakage, ty jsou vhodné pro extrémy (dusík, single stage, lednička kompresorové chlazení apod)
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 24. 3. 2017 12:14

nody.nody píše:Jinak já chci přetaktovávat ale nechci jít do toho high end enthuiastic chipsetu X370, protože SLI nepotřebuju. B350 chipset co jsem četl tak by měl stačit na přetaktovávání.
Ale tedy pohlídat si to, aby kaskády na desce měli pasiv jo?

Pasiv je jedna věc, ale ono jde taky o celkový výkon kaskády. Co jsem viděl tak B350 desky měli málo fází. například 4+2. A pokud jedna fáze dokáže dodat např max 30W tak zjistíš že ty 4 fáze dodají max 120W do jádra. Jenže nataktovaný CPU si může říct klidně i o 150W a to z toho napájení nedostane.
A k tomu pasivu, je dobré když ho nějaký ten větrák ofukuje, protože mít R7 1800X na desce s těmi zmíněnými 4+2 fázemi znamená že ty fáze i na default taktech jedou například na 80% svého výkonu, takže budou hřát.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 3. 2017 19:47

nody.nody je podle mého PéCého bratránek...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků