Pomoc s taktováním Ryzenu 1700 na MB ASRock X370 Taichi

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Aventedor 9. 10. 2017 13:21

Ahoj všichni. V oblasti taktování začínám poprvé a jelikož mi spousta možností v nastavení příliš neříká, hledal jsem inspiraci hlavně na kanálech Actually Hardcore Overclocking a Tech Yes City. Vím, že sledování YT videí není úplně ideální, ale říkal jsem si, že se od toho alespoň nějakým způsobem "odpíchnu". Kvůli lepší podpoře pamětí jsem po instalaci systému a všech ovladačů flashnul BIOS na verzi 3.0 (podle různých reakcí lidí na fórech mi to přišla jako nejlepší volba) a zkoušel nastavit nejrůznější parametry, alespoň podle těch daných videí. Aktuální výsledek je, že jsem dosáhl 3,7GHz při napětí 1.3875V, frekvence pamětí 2933MHz s časováním 16-18-18-18-38 a napětí 1,35V. Provedl jsem krátký půlhodinový stresstest v OCCT (Linpack + AVX) a vypadá to stabilně. Zkoušel jsem na tom pár hodin Witchera 3 na ultra a teploty na cpu nešly přes 65°. Zkoušel jsem cpu nataktovat na 3,8GHz při stejné voltáži a dalších parametrech - pc ani nenabootoval. Při zvýšení napětí na 1.415V PC sice naběhl, ale hned při první minutě v OCCT systém spadnul - více napětí jsem tomu už nedával. Dalších možností jsem zkoušel za celý den spoustu. Hlavně jsem se ze začátku dlopuho potýkal s problémem, kdy mi HW monitor ukazoval takt CPU pouhých 1,55GHz, stejně tak i OCCT. Dlouho jsem hledal čím to je - musel jsem v advaced nastvení CPU konfigurace vypnout Cool´n´Quiet spolu s C6 Mode a nastavit CPU Vcore na Fixmode a voltáž na Auto - když napíšu hodnotu ručně stejnou, jako je CPU Voltage, HW monitor i OCCT ukazuje pořád hodnotu 1,55GHz a zde je dle mého jádro problému - v těch videích nastavovali fixní voltáž klasicky vlastní hodnotu. Co jsem hledal na googlu, stejný problém měli lidi u nejrůznějších desek, doporučeno bylo nastavit fixní voltáž na Normal, což mi však vůbec nejde, případně i v možnostech napájení ve winech zapnout Vysoký výkon, což mi nijak nepomohlo. Rád bych chtěl CPU nataktovat ještě o malinko více ideálně s napětím do 1.4V pro každodenní provoz (nebo doporučíte jinou bezpečnou hranici?) a hlavně bych chtěl použít i druhý kit pamětí - aktuálně běžím na 16GB. Model pamětí v podpisu stejně jako zbytek sestavy, vybíral jsem dle QVL, ale otázkou je, jestli mi to vůbec se 4 moduly půjde dobře nataktovat, jelikož má Ryzen údajně s 4 moduly celkem potíže. Jinak bych ty paměti zřejmě musel poslat do světa :/. Přihodím i screeny s nastavením. Předem všem děkuji za pomoc.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 12. 10. 2017 07:41

Tak já ti můžu prozradit pár tipů z vlastní zkušenosti.
1) Taktování pamětí a jader procesoru jsou dvě oddělené části. Nevšiml jsem se žádné závislosti mezi nimi. Tím myslím například, že když nastavím nižší takt pamětí tak mi jádro půjde nataktovat o něco výše, ne nic takového jsem nezaznamenal. Nebo to že když nataktuji jádro tak se najednou paměť stane nestabilní, ne ani tohle jsem nezaznamenal.
Tedy doporučení. Nejdřív nech vše na defaultu a zkus jen potaktovat paměť a memtestem si ověř že je to funkční.
2) Když máš nalezený funkční a stabilní OC pamětí, tak začni taktovat jádra. Mě se na to osvědčila dvojice aplikací: Ryzen Master a Intel Burn Test.
3) Intel Burn Test je linpack test, u kterého se mi líbí že zobrazuje "výkon" procesoru, takže můžeš sledovat jak je výkon stabilní v rámci X (10ti) běhů, případně sledovat jak se zvýšil po přidání 100MHz apod. A pak taky zobrazuje "výsledek" linpack výpočtu. Takže můžeš sledovat zda se nestabilita neprojevuje tím že máš chybné výpočty, což se může stát když nastavíš OC tak že jsi těsně na hraně (nebo blízko u ní) mezi tím že to ještě běží a mezi tím kdy to crashne.
4) Ryzen Master si při instalací/prvním spuštění načte hodnoty z OC na desce, takže doporučuji aby jsi při jeho instalaci měl bios nastavený ve stavu, že jsi provedl jeho vymazání, následně jsi nastavil takt a napětí pamětí, a až pak jsi Ryzen Master nainstaloval a prvně spustil. Tím si zajistíš že načte stav přetaktovaných pamětí a budeš testovat OC procesoru s již nastaveným OC pamětí.
5) Ryzen Master je dobrý pomocník pro hledání dobrého OC, protože provádí jen dočasné změny, vždy po restartování PC se načtou hodnoty z biosu a tedy veškerý OC provedený v Ryzen Masteru se zruší. Což je fajn, protože pak nemusíš tolik resetovat bios když zjistíš že jsi to taktnul moc a ani to nenajede. Tím pádem můžeš v Ryzen Masteru nastavit nějaký OC, uložit si jeho profil. Následně spustit IntelBurnTest a nechat ho projet sadu testů na jednoduché nastavení, což máš hotové za pár minut a můžeš zkusit vyšší takt, a nebo když to crashne, tak to jen restartovat a ve windows znovu spustit ryzen master, načíst ten uložený profil, přidat mu napětí a nebo ubrat frekvenci a zkusit to znovu.
6) Po tom co takhle najdeš "funkční" OC procesoru, tak teprve pak tuhle hodnotu frekvence a napětí nastavit v biosu a ověřit si funkčnost/stabilitu nějakým déle trvajícím testem (asi v OCCT). Tím si ověříš zda to zvládá i chlazení apod.
7) Tento postup platí v případě že taktování jader neprovádíš přes změnu frekvence sběrnice. Nevím jestli to tvoje deska umožnuje.

8) Koukám že máš podobně mizerné výsledky OC jako jsem měl já. Taky jsem natrefil na mizerný kus a Ryzen 7 1700 mi nešel moc taktovat. Při 1.35V jsem ho dostal stabilně na všech jádrech jen na 3.65GHz, jak jsem dal větší takt tak to padalo a nefungovalo to. Vyšší napětí jsem nechtěl používat, protože jsem chtěl mít jistotu že se procesoru nic nestane a mohl jsem ho vrátit ve 14ti denní lhůtě. Což jsem pak taky udělal. A než abych se rozčiloval nad dalším méně kvalitním kusem R7 1700, tak jsem si něco připlatil a pořídil R7 1800x, který už šel taktovat mnohem lépe.

9) Co se týče napětí tak já osobně volím max 1.35V, jednak tam máš celkem jistotu že se nic nepokazí, protože ikdyž přijdou špičky napětí při změně idle/load tak to nevystřelí do nebezpečných hodnot. A pak jsem viděl nějaký test kde byla dosažená frekvence v závislosti na napětí a hodnoty teplot. Už nevím kde jsem to viděl, ale právě u těch cca 1.35V byl zlom a dalším zvyšováním napětí se už frekvence zvedala pomaleji, ale teplota rostla rychleji. Takže těch 1.35V je takový optimální bod kde ten procesor provozovat s ohledem na delší období.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod error2000 12. 10. 2017 14:27

Pokud vim tak na default napeti staci zadat frekvenci 3700 a mas rock stable OC.
error2000
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 24. 10. 2017 12:49

a na to si prosímtě přišel jak? že to nějaký kousek zvládne, ještě neznamená, že to zvládne každý kousek..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron