jaký linux na starý notebook

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod xjurasek 17. 11. 2014 15:43

mám starší notebook 1.6Gz intel celeron jednojádro a 512Mb Ram

windows xp tam chodí bez problému ale nechci ho protože je už zastaralý. Pojede mi na takovém stroji třeba linux mint s MATE nebo XFCE?
xjurasek
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 17. 11. 2014 16:38

zastaralej je především ten HW, proto na něm snesitelně běží jenom adekvátní systém; moderní plnotučnej linux adekvátní není...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xjurasek 17. 11. 2014 17:07

no však to mám jen na net do postele a tak :) jinak mám klasický počítač.
chtěl jsem zkusit linux tak který mám vyzkoušet aby to šlo
xjurasek
Junior

Odeslat příspěvekod mattyy1 17. 11. 2014 17:55

Ideální na takový hardware je třeba Lubuntu 14.04 LTS.
mattyy1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lubo.x 17. 11. 2014 18:42

Lubuntu alebo ubuntu s icewm.
Lubo.x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 11. 2014 22:35

A je nějaký důvod, proč tam nenechat funkční Windows XP? Jasný, nevycházej už aktualizace.. Pokud to má člověk dobře nastavený (firewall + antivirus), tak na běžné prohlížení ve Firefoxu to bohatě stačí.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod von Neurath 18. 11. 2014 07:38

Co konkrétně jste ve větě „chci vyzkoušet Linux“ nepochopil? Chce to číst diskuzi celou, ne jen nadpis.
von Neurath
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 18. 11. 2014 07:49

Na takych mám lubuntu a plná spokojenost.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pacik 18. 11. 2014 08:29

Máš nějaké zkušenosti s Linuxem? Pokud ano, tak bych tam dal Debian nebo ještě lépe Manjaro s Xfce. Mint není špatný, ale podle mých zkušeností, má větší HW nároky, a nechodí tak plynule (ostatně jako snad každé distro stavěné na Ubuntu).
Pacik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fatman 18. 11. 2014 11:32

Taktéž jsem na podobném stroji známému rozjel Lubuntu. Jede to stejně rychle (pomalu) jako XP.
"Věřím v reinkarnaci, jakožto nutnou likvidaci materialisace lidské idealisace, bez vyloučení sensace!"
(J. Váchal, Krvavý román)
fatman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 11. 2014 12:29

von Neurath píše:Co konkrétně jste ve větě „chci vyzkoušet Linux“ nepochopil? Chce to číst diskuzi celou, ne jen nadpis.


Napřed bych si zametl před vlastním prahem, protože jasně napsal:
xjurasek píše:no však to mám jen na net do postele a tak :)


Takže ano, na vašem místě bych opravdu četl celou diskuzi a ne jen jeden post.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kysa 18. 11. 2014 20:53

Na msi wind U100 (takže žádný trhač asfaltu) jsem provozoval mint debian http://www.linuxmint.com/download_lmde.php potom Crunchbang http://crunchbang.org/ a teď čistý debian http://debian.org/
Všechny jely celkem bez problému. Podle mě by bez problému jelo i xubuntu http://www.xubuntu.cz/ Skus a uvidíš
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 19. 11. 2014 12:44

fatman píše:Taktéž jsem na podobném stroji známému rozjel Lubuntu. Jede to stejně rychle (pomalu) jako XP.

To jako chces rict ze Xp s SP3 a vsema aktualizacema jeste stejne nez Lubuntu? Ja mam opacny nazor.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 19. 11. 2014 14:21

windows xp tam chodí bez problému


To asi nemyslíš Win XP s SP3, co? Protože s SP3 to bývalo celkem nic moc i s 1GB RAM. Můžeš zkusit Lubuntu. Pokud s tím nechceš mít moc práce, tak můžeš zkusit tenhle remaster kde už je to aktualizované - od doby vydání původního 14.04 LTS už nějaký čas uběhl - a je už tam doinstalovaný nějaký soft.

Na sucho to žere méně než 200MB RAM, ale na internetu to moc rychlé nebude, tam by to chtělo upgrade na 1 GB.
AI Wintermute
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PD 5. 1. 2015 11:32

Nebo cokoliv s KDE 3,5, nejvíc se podobá Win XP. Můžeš použít i novější distribuci a osekat jí na kost (vypnout/odinstalovat nepotřebný aplikace a části OS a vypnout všechny efekty plochy). Poslední možnost je aktivovat aktualizace pro Win XP až do roku 2019.
Mot. T180 | SX1 mod. (Symbian OS 6.1) | N80 (Symbian OS 9.1) | E71 (Symbian OS 9.2) | Huawei U8160 (Android 2.2.1) | LG Optimus L9 II (Android 4.4.2) | Samsung Galaxy A40 (Android 10)
PD
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků