Problém pri štarte Ubuntu

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Arál 7. 8. 2015 16:27

Zdravím,
rozhodol som sa, že vyskúšam Linux. Rozhodol som sa pre dualboot, kvôli hrám. Takže som Ubuntu vypálil na disk, vložil do mechaniky, v BIOSe som nastavil Boot Prirority CD na 1. miesto, reštart a ponúklo mi to možnosť čo chcem nabootovať: Win Vista alebo Ubuntu. Ked zvolím Ubuntu- vypíše mi error: prefix is not set. Neviete čo s tým? Diki moc
Chceš ma o niečom poučiť? Skús to milo....
Arál
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Juwa2 7. 8. 2015 16:54

Špatně vytvořené CD - znovu. A Ubuntu je na DVD!!
Nebo si radši vytvoř flešku (Yumi)
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod Arál 7. 8. 2015 17:03

ja som sa pomýlil, moja chyba. Samozrejme som to hodil na DVD. No nič, skúsim to znova vytvoriť a uvidím...
Chceš ma o niečom poučiť? Skús to milo....
Arál
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 7. 8. 2015 17:49

Jinak ještě pokud máš UEFI tak zda nemáš zapnuté secure boot - pro instalaci vypnout.

Pokud máš W8 tak je musíš vypnout! Při restartu či vypnutí se standartně neukončí, ale uspí a HDD zůstane v nekorektním stavu pro instalaci to by odpovídalo tomu že se ti zobrazil výběr na windows a linux při rebotu.

Pokud vím tak při startu z DVD se linux neptá a spustí OS z DVD.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Juwa2 7. 8. 2015 18:21

Ano, správně - tahle fíčurka "rychlý start" je od MS pěkný ojeb. To bylo chlubení, jak nový systém oproti tomu starému rychle startuje!
Když W7 budu místo vypnutí pouze hibernovat, dosáhnu téhož... ;-)
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod Arál 8. 8. 2015 05:54

čo sa týka HW tak mám len staré AMD dosku na ktorej nieje UEFI BIOS. Windows mám Vista. Nakoniec som znova vypálil obraz systému na DVD podľa návodu na oficiálnej stránke (použil som aj softvér ktorý oni navrhovali), vhodil do mechaniky, reštartoval počítač a v možnosti som vybral Ubuntu. Znova mi vyhodilo ten istý problém (Try(hd0,0):NTFS5: 'prefix' is not set). Chvíľu som počkal čo bude robiť a potom sa to normálne spustilo. Teraz v podstate aj túto správu píšem z Ubuntu, som veľmi spokojný s týmto systémom. Ďakujem za pomoc.
Chceš ma o niečom poučiť? Skús to milo....
Arál
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 8. 8. 2015 08:39

Chvíli jsem hledal a vypadlo na mě že tato chyba se objeví když instaluješ linux přes wubi instalátor.

Takže to vypadá že jsi nenabotoval z DVD ale z windows spustil wubi instalátor?

Tomu by odpovídalo i to že se ti objeví menu výběru OS, sice jsem dlouho z DVD ubuntu neinstaloval ale nikdy mi to windows při instalaci nenabízelo.

Máš nainstalovaný linux na vlastní oddíl? Nebo jsi to nacpal k windows na ntfs?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 8. 8. 2015 08:51

Sobane, nic se u ubuntu nezměnilo. Bootuje z dvd pořád stejně.
Chyba bude v tom uspávání. I visty se uspávají, když nedáš Vypnout. Popřípadě bych zkusila odhlásit uživatele a pak dala vypnout.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arál 8. 8. 2015 10:20

Ano, robil som to cez wubi instalator cez windows. A iny disk mi neponukol, len ten na ktorom je windows....
Chceš ma o niečom poučiť? Skús to milo....
Arál
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 8. 8. 2015 11:03

No tak je to jasné.........

Všechny OS se instalují tak že se spouští botovací medium a nestartuje se z běžícího OS!

Správný postup je spustit windows a na HDD udělat místo pro druhý OS (zmenšit C a nechat volné místo) a pak spustit instalaci z botovacího media a při dotazu kam instalovat tak vybrat do volného místa!

Ale jinak když to skoušíš tak to na NTFS pro pokusy můžeš nechat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Arál 9. 8. 2015 06:33

ja som to musel spustiť cez wubi vo windowse. Skúšal som to tak ako si písal, no počítač normálne bootoval windows, hoci som cd mechaniku mal nastavenú na 1. mieste. No a Ubuntu si pri inštalačnom procese samo vyhradilo miesto na C. Tú poslednú vetu som nepochopil. To jako Ubuntu a Windows na spoločnom NTFS sa po nejakom čase začnú biť?
Chceš ma o niečom poučiť? Skús to milo....
Arál
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 9. 8. 2015 07:16

re :monikasch
si uplne vedle, rec byla o znamem problemu u w8, fastboot+ multiboot je rovno problem s filesystemen.jinak dana hlaska kterou zminoval tak stacilo proste a jednoduse instalovat standartnim zpusobem s predprivavou oddilu.Efi uefi nema, takze prace na 10 minut z bootovaci flesky
jinak k wubi, znovu a lepe, chces virtualizovat ?virtualizuj, normalnim nastrojem ale :-( chces multiboot - instaluj ale normalnim postupem, ne timto nesmyslem kterej cilili na lidi kteri multiboot maji obchazet obloukem
jinymi slovy - legacy boot, prepriprava oddilů, instalace systemu.
Wiki je i na predpripravu oddilu i na instalaci mas li efi - uefi a win primarni system.How To…
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 9. 8. 2015 08:52

Pokud se ti to nechtělo spustit přímo z DVD tak jsou pouze dvě možnosti.

a) Máš hodně starý PC ze zastaralým BIOSem

(Botovací DVD totiž pracují ve dvou režimech emulace FDD mechaniky - používalo se to hlavně dřív a takové DVD by mělo nabotovat všude a nebo emulace HDD používá se to převážně dnes nabotuje pouze na novějších BIOSech.)

b) Špatně jsi to vypálil - není to botovací DVD.


K tomu wubi nevím zda umí vytvořit vlastní oddíl a nebo to normálně instaluje do oddílu NTFS. (Nikdy jsem to nepoužíval)

Problém je v tom že pokud je to na NTFS tak při nějaké chybě na filesystému to z linuxu neopravíš a windows to můžou domrvit tak že už s toho žádné data nedostaneš. (Takže u důležitých dat dělat zálohy jak v linuxu tak windows někam na externí medium!) Tak stejně provedeš upgrade windows a linux nemusí fungovat.

Nehledě na to že pokud je linux na svém oddílu naformátovaném na svůj FS tak bude o něco rychlejší.

Pokud jsou OS každý na samostatném oddíle tak většinou porucha na filesystému neohrožuje druhý OS (i když samozřejmě chyba na HDD může poškodit data kdekoliv na HDD) a většinou se to dá lépe opravit.

Například já na PC mám každý OS na vlastním HDD (visty na starém hdd na hry a na práci linux na novém 1T hdd / u noteboku mám vše na jednom hdd windows 8.1 zmenšené a na větší části linux).
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Arál 9. 8. 2015 14:01

A ako presne sa vytvára ten samostatný oddiel? Mám totiž len jeden disk a ten už je rozdelený na dátovú časť a časť so systémom, robil to známy
Chceš ma o niečom poučiť? Skús to milo....
Arál
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 9. 8. 2015 18:11

V kostce, třeba ten datový oddíl zmenšit a pak do volného místa nainstalovat linux. (Ovšem jde o to kolik volného místa na HDD máš.)

Jinak pokud se s tím pouze seznamuješ tak bych to nechal zatím tak jak to máš a nejdříve si to ošahal a až se rozhodneš zda budeš používat linux nebo windows tak podle toho to nech u kamaráda přeinstalovat.

Případně teď nevím zda to máš PC nebo notebok a jak velký HDD tam máš zda by nebylo vhodnější koupit HDD a na ten nainstalovat linux - pak by jsi tam měl windows pro hry a programy pro windows na jednom HDD a na druhém HDD linux.

Ale vše je o tom k čemu to potřebuješ a co na tom chceš dělat, jaké máš preference jaké programy potřebuješ k práci atd......

Takže zatím si to ošahej a zjisti co a jak.....a pokud budeš chtít linux potom používat tak si musíš rozmyslet jak rozdělit HDD kolik na linux kolik pro windows či zda pro linux koupíš další hdd.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků