Zvětšení kapacity disku CentOS

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Michaal.K 28. 8. 2015 08:48

Ahoj,
mám ve VirtualBoxu nainstalovaný linux CentOS 5.6. Při instalaci linuxu jsem dal velikost virtuálního disku jen 8GB, ale teď už mám disk plný a potřebuji na disk virtuálu zkopírovat databázi dat o velikosti 6GB. Na internetu jsem našel návod na zvětšení virtuálního disku pomocí příkazu: modifyhd windows7.vdi --resize 20000. Takto jsem disk zvětšil na 20GB, to je také vidět ve vlastnostech virtuálního pc (viz. foto1 v příloze). Když virtuál spustím a dám příkaz df -h vidím že disk má stále 8GB (viz. foto2). Dokonce jsem stáhl live cd gparted abych zjistil jak vypadá disk a jakou má velikost a zde má také 20GB (viz.foto3).
Když dám příkaz: fdisk /dev/hda a příkaz p tak vidím že mám disk rozdělen na hda1 a hda2 (ten má 20GB), takže tomu rozdělení disku moc nerozumím (viz. foto4).
Když teď zkusím zkopírovat tento soubor (6GB) nebo jakýkoliv jiný vždy se mi zkopíruje jen asi 800MB a hodí chybu že není volné místo (viz. foto5).
Lze tedy nějak udělat abych měl disk skutečně 20GB a mohl na něj zkopírovat tu databázi?
V linuxu jsem začátečník a zatím ho poznávám. Prosím o pomoc

Díky za rady

Michal
Přílohy
foto3.jpg
foto5.jpg
foto4.jpg
foto2.jpg
foto1.jpg
Michaal.K
Junior

Odeslat příspěvekod Flash.st 30. 8. 2015 12:15

Nejsnazší bude si ve virtual boxu vytvořit další jednotku a virtuální OS bude mít dva disky jeden na data druhy na OS
Flash.st
Junior

Odeslat příspěvekod darm 30. 8. 2015 13:00

Safra, s LVM jsem moc nedělal, ale vypadá to že ho snad gparted rozšířil správně. V ideálním případě by teď mělo stačit zvětšit ten souborový systém pod ním.

Kód: Vybrat vše
resize2fs /dev/mapper/VolGroup00-LogVol00


-- 30. 8. 2015 14:25 --

Jinak pro vysvětlení: Na disku jsou diskové oddíly a na každém z nich souborový systém. Když rozšíříš oddíl, musíš rozšířit i souborový systém (ten jinak zůstane na původní velikosti, mimochodem může se to stát i ve Windows)

Takhle to funguje normálně. Jenže CentOS se (pokud vím jako default) instaluje na LVM. LVM je jednoduše řečeno vrstva navíc, která zprostředkovává virtuální diskové oddíly nezávisle na tom jaký a kolik HDD je pod ní. Můžeš mít pak jeden diskový oddíl roztažený přes 5 fyzických disků, když dojde místo přidat další, rožšířit virtuální oddíl i na něj a vesele pokračovat. Těch funkcí je víc a pro servery jsou super (i když pro tvůj účel spíš na obtíž).

S LVM to vypadá takhle: Disk nebo víc -> LVM group -> Virtuální oddíl v LVM -> souborový systém.

Na to jak vypadá celá LVM group se podíváš příkazem
Kód: Vybrat vše
lvm vgdisplay

a na to jak konkrétní virtuální oddíl
Kód: Vybrat vše
lvm lvdisplay /dev/mapper/VolGroup00-LogVol00


Doufám že to mám správně :)
darm
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 30. 8. 2015 13:39

Ja by som tu dbs nekopiroval do virtualu, ale namapoval by som si zlozku na lokalnom disku v tom CentOS. Bude to zrejme aj rychlejsie.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod darm 30. 8. 2015 13:52

Možná, ale při transportu VM někam jinam to bude zbytečná komplikace a pokud by si dělal snapshoty VM, nebude to v nich zahrnuto. Osobně bych to nakopíroval do virtuálu.
darm
Junior

Odeslat příspěvekod Michaal.K 31. 8. 2015 06:30

to darm:
Ahoj,
tak jsem zkusil příkaz:
Kód: Vybrat vše
resize2fs /dev/mapper/VolGroup00-LogVol00

vypsalo mi to tuto hlášku (viz. foto1 v příloze). Takže to vypadá jako když už je rozšířenej. Ale data na disk nemůžu stále zkopírovat.
Na fotkách 2 a 3 jsou příakzy: lvm vgdisplay a lvm lvdisplay /dev/mapper/VolGroup00-LogVol00.

Díky za rady...
Přílohy
foto3.jpg
foto2.jpg
foto1.jpg
Michaal.K
Junior

Odeslat příspěvekod darm 31. 8. 2015 07:15

Super. Souborový systém nejde zvětšit, protože nemá kam, podle dalších screenshotů gparted zvětšil LVM group, ale nesáhl nasamotný virtuální diskový oddíl.

Kód: Vybrat vše
lvextend -l +100%FREE /dev/mapper/VolGroup00-LogVol00


by mělo oddíl zvětšit, pak znovu resize2fs.
darm
Junior

Odeslat příspěvekod Michaal.K 31. 8. 2015 08:56

to darm:
Super. Už to je správně rozšířené. Teď když dám příkaz: lvm lvdisplay /dev/mapper/VolGroup00-LogVol00 tak virtuální oddíl má přes 18GB.
Soubor už se mi podařilo také zkopírovat. Díky moc za rady a informace...

Ještě jsem se chtěl zeptat na připojení linuxu ve VirtualBoxu na síť. Mám nastaveno v parametrech síťové karty aby používal DHCP. Když ale dám příkaz ifconfig (viz. foto1) tak mi to ukáže, že jsem dostal přidělenou ip adresu 10.0.2.15, ale já jsem na síti 10.2.0.2.
Když ale zkusím ping na 10.2.0.2 tak to normálně funguje (viz. foto2) i na seznam.cz.
Takže v síti 10.2.0. jsem normálně připojen, jen nevím jakou má linux ip adresu a proč příkaz ifconfig zobrazuje tu divnou ip adresu.

Ještě jednou díky
Přílohy
foto2.jpg
foto1.jpg
Michaal.K
Junior

Odeslat příspěvekod darm 31. 8. 2015 09:29

Jen technická, ifconfig je sice ještě stále součástí spousty návodů, ale doporučuji naučit se používat raději nástroje sady iproute2 http://linoxide.com/linux-command/use-ip-command-linux/ (staré net-tools už dlouhou dobu nereflektují realitu a v některých případech prostě nefungují)

Jinak z té adresy je jasné že virtuální síť běží v režimu NAT, to znamená že se virtualbox chová jako virtuální „router“ a přiděluje adresy svým vlastním DHCP.

Pokud chceš aby byl virtuál přímo ve tvé síti, přepni v nastavení virtuální síťovky nat na bridged network a vyber tam síťový adaptér, přes který je připojeno hostitelské PC.

-- 31. 8. 2015 10:32 --

Jiným řešením by pak bylo zůstat u nat, nastavit port forwarding portů na které se budeš do virtuálu připojovat a jako cílovou adresu serveru používat adresu PC na kterém virtualbox běží.
Přílohy
snap3.png
darm
Junior

Odeslat příspěvekod Michaal.K 31. 8. 2015 10:35

to darm:
Bezva tak už mi to všechno běží jak má. Díky moc za pomoc...
Linuxu fakt rozumíš.
Ještě jednou díky...
Michal
Michaal.K
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků