Linux na starý Dell D430

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MaMa386 26. 2. 2016 22:32

ahoj mám Dell D430, 2 GB ram ddr2, Core 2 Duo, osekaná verze - ultralow
mám tam W7, jede celkem ok,

hledám možnost, jak z ntb vyždímat více výkonu, přemýšlím o linuxu, Ubuntu má ale grafický panel tomu neholduji, vypadá to hezky, Dell nemá moc problémy s aero W7, ale je to gma 945 čipset, šíleně starý

jaký Linux byste mi doporučili ? a co drivery, bude vše ok ? víte nyní mám nějaké problémy s tim W7, zdá se že to je ok, ale nechce se připojovat k wifi, přitom je B/G/N, minimálně na to B by to mělo bejt vidět, neni, asi mám ale jen špatnej driver pro W7 a chce to najít jinej

Linux Minit - už jsem párkrát zkoušel a upřímně by se mi líbil spíš Ubuntu s nějakejma změnama, OpenSuse také ne, má to navíc cenu tam rvát linux, potažmo nový linux, nechce to kdyžtak starý linux ? Ubuntu 12 nebo 11 ? takhle se v tom moc nevyznám,

ntb se konkrétně jmenuje Dell D430

ideálně aby tam šel naportovat na rawy program exe Adobe Lightroom ver 3.6 for win os
přes nějaké to wine a by to tam fungovalo v pohodě
abych otevíral rawy z fotáku, alespoň otevírat a zobrazovat . .

poradíte - hlavně si nejsem moc jistej, jestli to má cenu, možná tak na odzkoušení . . tam dávat linux, nainstaloval jsem si tam kdysi W7 a je to ok, jen mám pocit že to moc ,,žere"
tak bych to chtěl zmenit, disk mám 32 GB SSD ZIF, takže bych byl rád za každý megabajt, každé procento výkonu které bych získal . .

děkuji
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Juwa2 26. 2. 2016 22:57

Různé distribuce si můžeš vyzkoušet v live verzích - z flešky. A která se ti zalíbí (a která bez problémů poběží) tu si nainstaluj. Zkusil bych Lubuntu.
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 26. 2. 2016 23:25

Možnosti? Za prvé,zkusil bych na nějako dobu nahodit Windows 10 32-bit. Z mých zkušeností desítky běží na starším HW lépe než W7.
Pokud Linux,tak asi Lubuntu. Viděl jsem distro které se jmenovalo Lubuntu 7 Professional (nebo tak nějak),české distro,přeskinované Lubuntu aby vypadalo celkem jako Windows 7. Pokud něco jako Windows,tak Zorin OS Core 32bit.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod MaMa386 27. 2. 2016 01:38

že se to dá vyzkoušet z flash to vim taky, ty desítky - to se mi nechce, to radši XP - to nemá připojování přes wifi (managera W7) nevim jak bych ho nahradil, tohle maji nova okna a linuxy lepsi, ty desitky, zerou mene/vice mista nez W7 ? misto tam je kriticke pro mne - ma to 32 GB ssd, cim min tim lip

prave ze de vo to spis ktery linux bych mel zkouset, nakonec pak asi vyzkousim Ubuntu novejsi,ale to je graficky narocne . .tak spis ktery anebo kterou upravenejsi subverzi (kde ?) ktera by mohla byt lepsi . .
Zorin zkusim ..
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dustter 27. 2. 2016 02:56

Až na to 32 GB SSD má přesně stejné parametry jeden bývalý soused PC a Windows 10 na něm šlape krásně jak ulítlý, o hodně líp než ty tvoje XP, škoda že to nechceš ani zkusit. Jinak bych též zkusil Lubuntu.
Dustter
Junior

Odeslat příspěvekod MaMa386 28. 2. 2016 03:34

a má tam ten strašně pomalá ZIF 1:8" disk ?
já jsem právě kvůli zrychlení dal SSD, je to no name 1.8" z číny, nedokážu popsat jak moc dobře to tam běží, z xp se přešlo na W7, který přistupuje na hdd skoro pořád ve srovnání s předchozími os, jak je na tom W10 ?

právě proto zvažuji ten linux, nyní jsem zjistil že mi vypalovací mechaniku (od externí originál D430) nebere DVR R Verbatim, či je problém jinde, takže se zkouška linuxu trochu zbrzdila, nicméně jde mi taky o to aby os jakžtakž vypadal, staré Xubuntu co jsem před 4mi lety měl, se mi nelíbil . .
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 2. 2016 07:56

Existuje jedna celkem malo znama stranka, ktera by ti mohla trochu pomoct: http://linux.dell.com
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radeksss 28. 2. 2016 08:28

MaMa386 píše:
hledám možnost, jak z ntb vyždímat více výkonu, přemýšlím o linuxu, ideálně aby tam šel naportovat na rawy program exe Adobe Lightroom ver 3.6 for win os
přes nějaké to wine a by to tam fungovalo v pohodě
abych otevíral rawy z fotáku, alespoň otevírat a zobrazovat . .


Tím že tam necpete linux a v emulátoru budete pouště exe to akorát zpomalíte. Provozovat notebook na SSD 32 GB a ještě k tomu RAWy.zavání šílenstvím a vsadím boty, že ten disk máte teď zapráskanej na 95 %, nehledě na kvalitu disku a možné problémy s kompaktibilitou.
)
Imho každý slušný foťák umí vedle RAW paralelně i formát ztrátové komprese (nejčastěji JPEG) právě kvůli náhledům. Pokud to s RAWy myslíte doopravdy vážně, tak to chce primárně slušný zobrazovadlo, a to kancelářský notebook s TN panelem z principu není.
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 28. 2. 2016 09:59

Windows 10 už jsou na SSD lépe připravené než Windows 7 byly. Z mojí zkušenosti (PC s Core2Duo) běhají W10 o dost lépe než WXP i na stejném pomalém HDD.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod jamaca 28. 2. 2016 16:55

Mám nainstalovaný W10 a linux Mint a W10 je výrazně rychlejší.
jamaca
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MaMa386 1. 3. 2016 20:44

jasně ale já myslim jen jako na cestách, nouzově to promazat, nic si od toho neslibuju jinak, JPEG + RAW je k ničemu, SSD je celkem nepoužívaný, je tam nyní W7 a programy, volno cca 16 GB, mě de hlavně vo to, jestli se W10 náhodou více nerozlejzá jako W7, ale u stolního pc se zdá že tohle je celkem stejný, s W8 a 8.1 mám na ntb velicešpatný zkušenosti, tak právě zvažuju ten linux, že by to mělo být dělané tak, aby to vysekalo poslední ždinbíček výkonu co se v tom skrejnvá, ram má 2GB
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 1. 3. 2016 23:10

Na D630 jsem blahorecil ubuntu Precise 64bit.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MaMa386 2. 3. 2016 14:15

já mám ale jen 2 GB ram ! !
D430 je pomalejší než D630, je to UL Core 2 Duo,

hele už tam zkoušim různý věci, nemůžu přijít na to jak v Soldyx Linuxu vypnout wifi, nebo to nějak nejde na tomto ntb, je tam wifi i ethernet připojenej, když mám kabel, nechci aby mi zářila anténa a žralo baterii . .

jak zjistim které drivery nejsou nainstalovány, v těch linuxech, resp. že nepracují správně a je to potřeba doladit ?

další věc - jaká je vlastně paměťová náročnost linuxů obecně a W10 - neni to náhodou tak trochu dnes jedno ? a jaká je W7 vs W10 ?

nakonec tam pak vyzkouším i ten W10, dám tam 32bit, linuxu zkouším i 64b verze,
nežere W10 náhodou více ram než W7 ? W7 celkem šlo
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 3. 2016 14:42

Ja jsem tam taky mel 2GB RAM.

Definuj pojem "OS zere pamet". Mam tady virtual s W7 64bit ktery krasne najizdi pri 768MB, na 512MB jsem to uz netrapil protoze tam potrebuju spustit nejakou appku.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MaMa386 2. 3. 2016 16:24

tak aktuálně píši z toho, už to zkouším, nejlepší se asi zdá Solyxk, akorát hledám vhodný multimediální přehrávač, na Win mám Media PL Classic, kéž by přesně takový byl, ale zdá se že mutace pro L. neni,
Mint 17.3 asi také zkusím, uvidim který z těchto 2 bude lepší
Win 10 pak také nakonec vyzkouším, zdá se mi to maličko rychlejší než W7,
wifi síť ale nejde, nebo se nějak deaktivovala a nevim jak ji aktivovat, zkouším různé věci a nepomáhá zatim nic
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků