Linux na starý Dell D430

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 3. 2016 18:23

VLC
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MaMa386 3. 3. 2016 10:22

a co když mi VLC nevyhovuje ?
čím se vlastně liší jednotlivé linuxy, proč je tolik distribucí, liší se nečím zásadně ? nyní tam mám tu Sol.x která je založená na Debian, co to přesně znamená nevim
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 3. 3. 2016 10:42

Takhle... je jadro = linux.
distribuce = jadro + pribalene programy.
"zakladni" jsou asi tak 3 distribuce debian / redhat / slack
Ty se lisi distribuci programu (balickovacim systemem) - deb, rpm...
Drtiva vetsina toho zbytku = vezmu debian/redhat(free verze redhat = centOS), pridam nejaky svoje veci (typicky okenni rozhrani, vychozi browser, chci/nechci gimp) a mam vlastni distro.
Treba: firma canonical vychazi z Debianu, prida vlastni veci jako okenni prostredi Unity prostredi a je z toho Ubuntu.

Pak prijde frantik (myslim) kterymu se nelibi Unity. Vezme Ubuntu, prida nejaky svoje veci a prida okenni prostredi Cinamon / Mate. A je z toho Mint.

Ale neplati takovy ty kecy o "roztristenosti a nekompatibilite" linuxu.

Najdes program (deb balicek) "pro debian" a je temer jiste ze ti normalne pojede na Ubuntu, Mintu a dalsim milionu dister vychazejicich z debianu.

http://en.citizendium.org/wiki/Linux_distribution

-- 3. 3. 2016 10:48 --

No a pak mas treba:
Ubuntu = bezny zaklad, na desktopu takovy bezny kancelarsky distro
- Kubuntu = Ubuntu ale vymenim vychozi Unity za KDE
- Xubuntu/Lubuntu = to same, ale jine okenni rozhrani
- Edubuntu = vezmu "obycejne ubuntu" a v nem jsou ve vychozi instalaci vzdelavaci programy
- pak bylo nejaky ...buntu ktery bylo zamereny na hudbu tusim - tak vzali zase uplne stejny zaklad akorat pridaly programy pro hudebniky.

Windowsak krici "milion distribuci, roztristene sily, delejte jedno ale poradne". Linuxak vidi, ze vsechny programy mu funguji na vsech zminenych distrech stejne, ze neresi roztristenost, ale svobodu volby toho co mu nejlepe sedi.

Ja jsem naprosto nejspokojenejsi z hlediska UX s prostredim Unity. Jinej chce klasicky rozlozeni ala win xp, jinej chce omalovanky KDE. Kdyby bylo "jedno ale poradne" reseni tak budeme trpet vsichni tri. Takhle mame kazdy co mame radi, ale treba VLC nam funguje vsem stejne, uctovat muzeme vsichni ve stejnem flexibee..
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 3. 3. 2016 11:01

Asi takto:

Máš v tom hokej :-)

Tak to vezmeme pořádně od začátku.

Linux je jenom jeden!

Pak veme někdo ten linux a udělá z toho distribuci to jsou ty různé (ubuntu, xbuntu, debian, fedora......)

Prostě veme ten linux řekne co za programy tam chce a přeloží to pro určitý HW udělá iso na stažení stará se pak o balíčky atd.....a protože někteří to nechcou dělat od začátku použijí třeba ten debian a upraví podle sebe a nazvou jinak a pak tam je že to vychazí z debianu.

A co z toho mají......

Někteří to dělají pro zábavu a nebo pro to že potřebují něco speciálního, druzí to mají jako vývojové prostředí například fedora je předvoj centos, prostě firma novinky vloží do fedory a prostě uživatelé to otestují a až je ta novinka hodně stabilní tak se dá do centos který je určen jako serverový OS.

Jinak linux má všechny ovladače pro všechno v sobě jsou v kernelu - takže pouze záleží které všechny ovladače ten co dělal distribuci v tom kernelu při překladu nechal. (přeložil)

Takže jediná vyjímka jsou nějaké uzavřené ovladače (například od nvidie) a pak různý HW který potřebuje FW který se musí stáhnout zvlášť pokud se to HW dá sprovoznit pod linuxem, ovšem někteří kteří dělají ty distribuce i toto třeba připraví jako balíčky takže se to dá lehce použít.

A to jak bude vypadat vzhled záleží na tom jakého okeního manažera použiješ, a na jakých knihovnách je to založeno.

Takže pro první pokusy doporučuji nějakou velkou nejnovější distribuci a je jedno na jaký HW to chceš (samozřejmě pokud je distribuce přeložená pro pentia tak to už na 486ce nespustíš tak jak 64b distribuci nespustíš na 32b CPU).

A podle toho když to bude pomalé tak pak optimalizovat hromada velkých distribucí podporuje i jiné okení manažery které běhají na slabém HW.

Takže pokud použiješ ubuntu tak to je základ a jako výchozí je tam unity, pokud ti unity nevyhovuje dá se na pár kliknutí nainstalovat gnome nebo kde, lxde, xfce, unity, gnome a kde potřebují rychlý HW lxde, xfce mají nároky menší a aby to lidé nemusely měnit samy tak jsou udělané i jiné image lubuntu kde je default lxde atd....

A proč použít nějakou velkou verzi protože ji bude mít víc uživatelů a snadněji ti poradí když něco nebude fungovat.

Takže pro začátečníka doporučuji použít fedoru, ubuntu a nebo nějakou co má tvůj kámoš aby ti poradil.

Vzhled se dá změnit.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pikopilot 3. 3. 2016 15:18

Ahoj, ja mam Dell D830 a zakotvil jsem na Ubuntu Mate. Frci mi tam uz dva roky bez problemu. Ovladace OK.
pikopilot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MaMa386 3. 3. 2016 15:52

jo tak už to chápu, lidi si prostě hrajou, tak si to vytvářej k obrazu svýmu, mo mě by asi nejvíc vyhovovalo Elementary Freya, tam ale je nějakej problém s grafickejma driverama, líbí se mi ty co distribuce, co jsou od začátku komplet vabavený

a kolik je vlastně těch základních vzhledových prostředí ? znám Ubuntu - nové i staré /12.10. asi/
pak vim že je něco jako Unity, KDE, kolik dalších ještě je ?

já osobně bych chtěl něco co by hodně připomínalo W10, hlavně takový ty win vychytávky, tj že máte průzkumníka a vidíte tam kolik zbývá místa na hdd, to v základu neni v žádné distribuci co jsem zkoušel, jinak že na čvut maji nějakou svoji distribuci a dělaji pro školy to vim a že to nikdo nepoužívá a všude maji na sš a zš windows a nejspíše kupují licence, to vim bohužel taky

ještě -
líbil by se mi nějaký lepší přehrávač než je VLC, ideálně Media Player Classic

a taky by se mi zamlouval Photoshop kdyby existoval pro Linux, alternativy jsou, ale to nechci, ani nechci emulovat, skutečně neexistuje nějaká, třeba i starší verze Ps přeportovaná od někoho
(třeba i ilegálně) pro linux ? tj ne přes Wine . .
a co se týče raw - tam je Darktable na moji dslr nedostatečný, LR (třeba starší 3.6 pro win) se nedá ničim nahradit, ale moje dslr je tak trochu starej exot . .

co se týče driverů - pro Hp Mini 311 (Nvidia ION + Intel Atom 1 jádrovej N270) - tam vim že jsem na jiném ntb v rodině před 2 lety zkoušel Linux Mint a zpomalené,s trašně zpomalené, jen tak jsem to tam zkoušel, Win 7 jsem tam nakonec dal, evidentně nepracoval správně grafický driver, nejsem odborník na linuxy ale zdá se že na toto neni a nebylo řešení, ale tento exotický netbook s ION čipsetem to už je pasé . .evidentně tam nepracovala grafika správně
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 3. 3. 2016 22:04

Wine neni emulace. Dokonce je to primo napsane v nazvu Wine Is Not Emulation.
Na Ion bych frknul xubuntu/lubuntu 32 bit, hlavne po instalaci systemu zkontrolovat jestli tam je nVidia proprietary driver.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 4. 3. 2016 03:43

Gnome, kde, unity ti moc rychle chodit nebudou ty potřebují více ram a rychlejší cpu...

Takže na takový stroj nějaké odlehčené prostředí lxde nebo xfce.

Takže bych to asi vzal xubuntu nebo lubuntu.


Jinak pokud se chceš mrknout na různé distribuce rozcestník zde: http://distrowatch.com/

Jinak co máš proti VLC? Je to jeden z nejrozumnějších přehrávačů, tak jak gimp na obrázky.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MaMa386 7. 3. 2016 20:56

tak zkousim dal, mam Xubuntu, ze by to bylo nejak extra rychlejsi nez W7 se mi moc nezda, hlavne je to ale od zacatku vybavenejsi a to se mi libi,

v cem se lisi jednotliva prostredi - XFCE, Gnome, Kde, to jsem nejak jeste poradne nepochopil, je to jen o tom jak to vypada a co je uvnitr integrovano, nebo je to jeste slozitejsi,

maji napr. lepsi a jine hw vyhlazovani apod. veci = jako Aero ve W7, Vista ?
vsimam si take ze je celkem jedno jaka to je distribuce, jde to celkem stejne ,,svizne"
neni ta narocnost jen hlavne o tom, jestli mate v pc 512 MB ram, ci 1 GB ram, kdo ma 4 GB tak mu to je asi celkem jedno ne ? (ten starej ntb co zkousim ma 2 + Core 2 Duo je na neco asi 2X pomalejsi nez Core 2 Duo co je v D830 ntb, je to ULV procesor 1,33 GHz)
akorat Ubuntu, to nove to tam jde spatne - Unity

na stolnim pc mam W10, musim rict ze by se mi libil v linuxu co zkousim na ntb program TP, resp Pruzkumnik, File manager, tohle ma Win 10 naprosto skvely, vzhled a hlavne funkce,
na predchozich Win jsem pouzival hlavne FreeCommander, nyni ve W10 na stolnim ho take mam ale 99% mam Pruzkumnik=Tento Pocitac, proste file manager

nevite kterou alternativu tam dat ? to co je integrovano v distribucich, je o hodne horsi, tahle vec mi chybi docela, take Task Manager, podarilo se mi nainstalovat nejakej, ne moc dobry, ten co tam je take ne, tohle ma Win celkem skvely, to je zajimavy . .

VLC neumi h265 HEVC treba, je horsi nez Media Player Classic
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 1stein 7. 3. 2016 21:35

mam ho doma s Linux MINT 17.3 a na Mate
CPU: Intel Core 2 Duo U7600 1,2GHz
TDP: 10 W
RAM: 2GB DDR2, 1x Hynix 1GB 5300S DDR2 SO-DIMM , 1x onboard DDR2
Disk: 120GB SAMSUNG HS122JC 1,8″ ZIF (PATA)
Grafická karta: integrovaná Intel Graphics
Displej: 1280×800
Operačný systém:
dodávaný – Windows Vista business
súčasný - Linux MINT 17.3 MATE

Obrázek
MacBookAir2014, ASUS X101CH, ACER ES1-111M, Raspberry Pi B+ a 2,
iPhone 5s, BlackBerry Classic, Xiaomi Redmi2
1stein
Junior


Odeslat příspěvekod MaMa386 7. 3. 2016 22:42

jo diky, Mint jsem jeste nezkousel, ted se divam na nejaky videonavody na YT, zda se ze jsem mel ze vseho zacit nejdrive Mintem, co to presne znamena MATE, je vice Mint(u) ?

s Mintem jsem mel jen pred 2 lety trpkou zkusenost z atomoveho ntb, kde to nainstalovalo nejake divne Nvidia drivery, neslo to dobre . .

co dalsiho si pak mam dat k tomu Mintu na ten Dell s U7600 ? ja jsem tam mel SSD Zif, nejak ten disk zkolaboval, byl to no name z asie, tak to ted vyndavam, disk normalne cte, ale nejde prepisovat, nejde na nem instalovat nic, ani menit partitions, nic, ani z Paragon Partition Manager z flashky spousteny, ani z jineho pc . . nevim jestli by to slo nejakym nastrojem spravit

tak pocitam ze jak tam dam stary ZIF 160 GB hdd tak to mozna pojede trosku pomalejc
nebo tohle je zrovna u linuxu uplne jedno ? to zrovna s tim W7 bylo znat ze ssd je lepsi . .
MaMa386
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 7. 3. 2016 22:55

MATE je okenni prostredi. Je to trochu oldschool, mene "navonene". Dalsi je u Mintu treba Cinnamon.

Prinos SSD je napric OS naprosto jasny a zrejmy.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod qiq25 7. 3. 2016 23:38

Mate je v podstate take pokracovanie gnome 2. V reale ma o trochu vyssie systemove naroky ako xfce a o poznanie nizsie ako cinnamon(gnome 3) alebo kde. Inac pre tych co by chceli prostredie podobne Unity na slabsich pocitacoch: v aprili vyjde Ubuntu Mate 16.04 s rozhranim Mutiny
http://www.root.cz/zpravicky/mutiny-ubu ... ylu-unity/
qiq25
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 8. 3. 2016 07:59

Mutiny vypada jako velmi dobry pocin - ergonomie Unity, spotreba MATE.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků