Linux Mint Live v češtině

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod freekarol 28. 7. 2016 14:05

Existuje Linux Mint live, který když spustím, tak nebude v angličtině, ale v češtině?
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Insuit 4. 9. 2016 20:03

Linux v češtině je v prvé řadě blbost.
Live distro by sis musel s custom jazykem vytvořit každopádně sám.
Insuit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod freekarol 4. 9. 2016 20:15

Takže ty očekáváš, že ten, kdo neumí anglicky, si musí Linux na zkoušku nainstalovat, místo aby si zkusil live Linux?

Ubuntu live umožnuje si vybrat, jaký jazyk chceme používat. Nefungovalo to pro UEFI, možná dnes ano, nevím.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marun1 4. 9. 2016 20:49

ty jazyky se prostě na ten obraz nevejdou je tam asi jenom angličtina i při instalaci se čeština stahuje
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod Pavel Černík 4. 9. 2016 21:41

Je spíš s podivem, že někdo kdo v roce 2016 neumí anglicky chce instalovat linux. Angličtina k počítačům patří už od nepaměti - vždyť i systémové příkazy nebo programovací jazyky jsou založené na anglických slovech (výjimkou budiž nechutný překlad vzorců v MS Excel)
Navíc bez znalosti angličtiny těžko bude uživatel hledat v biosu, jak bootovat z optického média.
Pavel Černík
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 4. 9. 2016 22:16

marun1 píše:ty jazyky se prostě na ten obraz nevejdou je tam asi jenom angličtina i při instalaci se čeština stahuje


Angličtina je tam u všech iso. Neviděl jsem, že by bylo možné stáhnout iso i v jiném jazyce, dokonce i jiné mezinárodní jazyky jsou ignorované.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 5. 9. 2016 06:42

Neznam presne Mint, ale Ubuntu melo "usb disk creator" a ten myslim slouzil prave na tohle - vytvorit si live z upraveneho systemu s vlastnim nastavenim a programy
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 5. 9. 2016 07:56

Mě se teda u Mintu při live USB před spuštěním zobrazí možnost vybraní jazyka.. Ale! Je to samozřejmě nekompletní. Vždy si můžeš udělat Live USB která může ukládat data na samotnou flashku a dostáhnout jazyky sám
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod 1stein 5. 9. 2016 08:03

freekarol píše:
marun1 píše:ty jazyky se prostě na ten obraz nevejdou je tam asi jenom angličtina i při instalaci se čeština stahuje


Angličtina je tam u všech iso. Neviděl jsem, že by bylo možné stáhnout iso i v jiném jazyce, dokonce i jiné mezinárodní jazyky jsou ignorované.


Live je iba v anglictine, Clem nevidi dovod preco robit live v jazykoch, kedze potom by to iso malo okolo 3GB (Clem je Clement Lefebvre, tvorca a majitel mintu)
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 5. 9. 2016 08:49

Jo a vlastne, kdyz jsem posledne pouzil na widlich win32usbcreator nebo jak se to jmenuje tak bylo mozne zbytek flashky pouzit na oddil ktery tam bude videt - a myslim, ze pri instalaci programu na tom live to zapisovalo prave do nej a po dalsim bootu to tam bylo stale. a jazyk je vlastne jen balicek v apt.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freekarol 5. 9. 2016 10:39

karlos00x píše:Neznam presne Mint, ale Ubuntu melo "usb disk creator" a ten myslim slouzil prave na tohle - vytvorit si live z upraveneho systemu s vlastnim nastavenim a programy


Ubuntu má Startup Disk Creator, což by mělo jít nainstalovat i do Mintu. Pak jsem ještě našel usb-creator: https://community.linuxmint.com/softwar ... sb-creator. To je ale pro někoho, kdo neumí anglicky stále jaksi k ničemu, takže takový člověk bude muset někoho požádat, aby mu to udělal.

-- 5. 9. 2016 11:42 --

karlos00x píše:Jo a vlastne, kdyz jsem posledne pouzil na widlich win32usbcreator nebo jak se to jmenuje tak bylo mozne zbytek flashky pouzit na oddil ktery tam bude videt - a myslim, ze pri instalaci programu na tom live to zapisovalo prave do nej a po dalsim bootu to tam bylo stale. a jazyk je vlastne jen balicek v apt.


Co jsem kdysi zkoušel, tak to umí většina programů, která vytváří bootovací flešku např. unetbootin či universal usb installer. Já osobně si Mint nainstaluji přímo na flešku, popřípadě na externí disk.

-- 5. 9. 2016 11:49 --

1stein píše:Live je iba v anglictine, Clem nevidi dovod preco robit live v jazykoch, kedze potom by to iso malo okolo 3GB (Clem je Clement Lefebvre, tvorca a majitel mintu)


Pokud už někomu vadí, že by iso bylo o něco větší, tak přece není problém, aby na stránkách bylo iso v konkrétním jazyce, nejen v angličtině. Když teda budu stahovat Mint z českého serveru, mělo by být iso v češtině, když z německého, tak v němčině atd. Asi zkusím tohle téma zavést na anglickém foru Linux Mintu, ale pochybuji, že se to změní. Zvláštní, že diskusi ale nabízí v několika jazycích. :D
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod borekz 5. 9. 2016 11:04

Určitě je lepší Linux v angličtině kvůli hledání chybových hlášek a postupů na internetu. A problémy na Linuxu budou na sto procent. Je to systém pro alfatestery, ne pro uživatele.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 5. 9. 2016 11:15

Windows problémy se řeší mnohem rychleji přes angličtinu(anglický internet je jaksi větší než ten český), přesto jsem neslyšel, že je lepší mít Windows radši v angličtině.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 5. 9. 2016 20:54

Tak to jsi toho jeste moc neslysel. Ja bych treba kvuli CZ nazvum funkci v M$ Oppice snad dokazal nekoho opravdu povesit za koule do pruvanu!

Je pravda, ze mezi M$ obvyklym
"Kriticka chyba: neznama chyba"
a anglickym:
"Fatal error: unknown error"
moc rozdilu neni
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freekarol 5. 9. 2016 23:09

Jenže rozdíl mezi odpovědmi v češtině a angličtině ja často výrazný. V angličtině často najdu odpověd do pár minut. V češtině už bych musel hledat déle nebo dokonce zajít na forum a položit dotaz. A je úplně jedno, jestli jde o Windows či Linux.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků