Hry na linuxu (primárně Steam)

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FredyC 29. 8. 2016 13:57

Zdravím všechny linuxáky. Jsem dlouholetý user Windows a nějaký čas ještě budu. Sem mě ovšem přivádí ta situace, že notebook co mám tak už na některé hry nestačí. Mám tu jednu starší sestavu (viz. toto téma), kterou bych chtěl používat právě jen na hraní. S tím však přišla otázka, co tam dát za OS. Mám jenom OEM pro notebook a další Win na hraní kupovat nechci.

Včera jsem si s tím lehce hrál a nainstaloval Ubuntu 16.04. Po menším útrapách se mi podařilo zprovoznit i Steam přímo nativně přes steam balíček. Nainstaloval jsem i nvidia drivery pomocí balíčku nvidia-current. Následně první pokus s X3 Rebirth selhal, hra vůbec nenaběhla. Dnes chci zkusit ještě nějaké další.

Nicméně chtěl jsem primárně zahrát hru Mad Max, která se na notebooku chytá až v rozlišení 1024x768 a to je celkem hrůza. Bohužel zrovna tahle hra má podporu jenom pro Windows. Pochopil jsem tedy, že nativní cestou to ještě úplně nepůjde.

Našel jsem baliček playonlinux což je podle všeho GUI pro wine. Steam jsem v tom rozběhl taky, ale z záhadného důvodu instalace Mad Max má jen nějakých 70MB oproti spravnym 32GB, takze to taky nefunguje.

Moje primarni otazka tedy je jestli je vubec sance nejak rozumne si na linuxu zahrat nebo budu s kazdou hrou tyden a vic resit jak to rozbehat?
FredyC
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krysta 29. 8. 2016 14:29

Ani dneska není většina titulů (s výukou těch od Valve) dělaná i pro linux, proto bych doporučil koupit Win, dneska koupíš win 7/10 do 500kč (ani ne 1/2 ceny velkých titulů) na aukru. Linux není, nebyl a nebude náhrada Win.
krysta
Junior

Odeslat příspěvekod rejca 29. 8. 2016 14:49

Zkoušel jsem Baldurs Gate 1 z GOG na ubuntu 16.04, krachlo to taky i když to má být podporováno plně...

Skončilo to na první animaci po vytvoření postavy.

Takže:

http://aukro.cz/listing/listing.php?str ... rch_scope=

A pro hraní jen klidně to nejlevnější a funkční. Cca 300 Kč.
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 29. 8. 2016 15:04

Můžeš používat neaktivované desítky,akorát budeš mít dole vodoznak a nebudeš mi moc změnit barvičky,tam omezení neaktivované verze končí. Kraviny jako uzamčení u sedmiček se už nedějou.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod FredyC 29. 8. 2016 16:38

Hmm, to bych necekal ze mi linuxaci reknou at jdu do Win :) Ale cool, asi to bude nejsnazsi cesta. Zvlaste kdyz jsem takovy nix-noob. Tohle vypada celkem pouzitelne ... http://aukro.cz/windows-10-professional ... 03242.html

Diky vsem.
FredyC
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mople71 29. 8. 2016 17:00

S PlayOnLinux se dá zahrát vcelku rozumně, ale Windows (Home) jsou herní platforma. ;)
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dpcstb 29. 8. 2016 17:52

zabudni
dpcstb
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 29. 8. 2016 18:07

Jako Windowsář bych byl rád kdyby Linux šel nahoru, snad se to teď stane s novými AMD ovladači. Snad jednoho dne budou všechny AAA tituly kromě Windows vycházet i na Linux. V té době budou konzole k ničemu. (proč mi tady označí triple-A taky sprosté slovo?)
dustojnikhummer
Junior



Odeslat příspěvekod karlos00x 30. 8. 2016 10:13

Ano i ja jakozto uzivatel Linuxu v pracovnim prostredi musim poradit jednu vec - na hrani patri detsky OS.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Insuit 4. 9. 2016 20:06

Bohužel je na Steamu těch her pro linux stále málo.
Chce to konzoli nebo Windows stroj.
Insuit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AsciiWolf 4. 9. 2016 22:52

Her pro Linux je stále podstatně méně, než pro Windows (pokud nepočítám Windows hry pod Wine), ale hrát pod Linuxem se dnes již dá docela obstojně; doporučuji sledovat web gamingonlinux.com, případně reddit.com/r/linux_gaming.
AsciiWolf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 1stein 5. 9. 2016 07:29

FredyC píše:Zdravím všechny linuxáky. Jsem dlouholetý user Windows a nějaký čas ještě budu. Sem mě ovšem přivádí ta situace, že notebook co mám tak už na některé hry nestačí. Mám tu jednu starší sestavu (viz. toto téma), kterou bych chtěl používat právě jen na hraní. S tím však přišla otázka, co tam dát za OS. Mám jenom OEM pro notebook a další Win na hraní kupovat nechci.

Včera jsem si s tím lehce hrál a nainstaloval Ubuntu 16.04. Po menším útrapách se mi podařilo zprovoznit i Steam přímo nativně přes steam balíček. Nainstaloval jsem i nvidia drivery pomocí balíčku nvidia-current. Následně první pokus s X3 Rebirth selhal, hra vůbec nenaběhla. Dnes chci zkusit ještě nějaké další.

Nicméně chtěl jsem primárně zahrát hru Mad Max, která se na notebooku chytá až v rozlišení 1024x768 a to je celkem hrůza. Bohužel zrovna tahle hra má podporu jenom pro Windows. Pochopil jsem tedy, že nativní cestou to ještě úplně nepůjde.

Našel jsem baliček playonlinux což je podle všeho GUI pro wine. Steam jsem v tom rozběhl taky, ale z záhadného důvodu instalace Mad Max má jen nějakých 70MB oproti spravnym 32GB, takze to taky nefunguje.

Moje primarni otazka tedy je jestli je vubec sance nejak rozumne si na linuxu zahrat nebo budu s kazdou hrou tyden a vic resit jak to rozbehat?

na akom zeleze?
vypis z terminalu
Kód: Vybrat vše
inxi -xxxF


-- 5. 9. 2016 08:32 --

rejca píše:Zkoušel jsem Baldurs Gate 1 z GOG na ubuntu 16.04, krachlo to taky i když to má být podporováno plně...

Skončilo to na první animaci po vytvoření postavy.

Takže:

http://aukro.cz/listing/listing.php?str ... rch_scope=

A pro hraní jen klidně to nejlevnější a funkční. Cca 300 Kč.

hm vacsinou GOG hry cez play on linux uplne bez problemov.
obcas treba na wineHQ najst s akym WINE to bezi a ten tam priradit pri instalacii.
Inak BG EE, IcewindDale EE ci DeusEX 1, 2,3 pod play on linux bez problemu

-- 5. 9. 2016 08:32 --

FredyC píše:Hmm, to bych necekal ze mi linuxaci reknou at jdu do Win :)
Diky vsem.

pbcas je to jednoduchsie
1stein
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků