programy na benchmarky/stress testy/monitoring apod.

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Aventedor 4. 10. 2017 20:04

Ahoj všichni,

nějak jsem se tu nemohl dopátrat podobného tématu, tak pro to založím přímo nové. V pátek budu skládat poprvé vlastní pc (Ryzen 1700 + Evga 1080ti ftw3...) vůbec poprvé budu taktovat a rád bych byl připraven na testy stability, kterým PC posléze projde. Nejsem žádný IT odborník, ale troufám si říci, že ani vyloženě neznalý lempl, nicméně jsem posledních 8 let fungoval pouze na noteboocích a nějaké taktování, benchmarky atd je mi naprosto cizí, čili se zde táži s prosbou o radu na doporučené programy. Je jich poměrně dost co jsem za poslední rok sledoval věci okolo HW, některé jsou více doporučované, některé méně. Po prvotní stavbě komponentů, instalaci systému, instalováním ovladačů/aktualizováním biosu bych chtěl nový HW nataktovat pro běžný bezproblémový provoz, prosím tedy o doporučení nejprve na kratší testy stability pro prvotní nastavení a posléze v čem testovat dejme tomu přes noc. S CPU plánuji v BIOSu přetaktovat rovněž i paměti, jak jen to bude možné, GPU pak přomocí EVGA precision přímo ve winech. Popravdě sám nevím přesný rozdíl například v použití Prime95 a Cinebenche - Prime95 je hlavně soft pro stress test v dlouhodobé zátěži a Cinebench je spíše benchmarkovací nástroj s chvilkovým stresstestem? Co dalšího použít/je lepší pro stress test použít více nástrojů? Pro gpu použít unigine heaven + 3-d Mark a něco dalšího? Na paměti stačí memtest? Co je dobré použít na monitoring HW? CPU-Z/HW monitor, nebo se na ty hodnoty nelze příliš spoléhat a BIOs bude vždycky nejlepší? Co použít pro test stability systému? Na závěr - vynechal jsem něco potřebného/jinou velmi nápomocnou utilitu co doporučujete? Jak píšu na netu je toho sice dost, ale sám vím, že spousta lidí nakecá plno blbostí a realita pak může být pro zkušené uživatele jinde a přijde mi, že zde je více těch zkušených uživatelů, kteří by mi mohli pomoci to trochu "sesumarizovat" abych v tom měl trochu pořádek a byl zkrátka připravený. Díky všem za odpovědi.
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 10. 2017 21:00

RAM - Memtest86 / Goldmemory x64
CPU - Prime95.
GPU - Furmark.

Popř. např. zacyklenej 3DMark by se dal vzít jako test jak pro CPU, tak i GPU. S tím co jsem vypsal výše by sis jinak měl vystačit.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aventedor 4. 10. 2017 21:17

Super, děkuji moc :)
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 5. 10. 2017 03:44

Já bych pro test CPU použil OCCT: http://www.ocbase.com/index.php/download který obsahuje i Linpack test s AVX instrukcemi.
Obecně vzato linpack a avx ždímá z procesoru maximum, což se o Prime95 říci nedá. Tím neříkám že Prime95 je špatný, jeho zátěž simuluje celkem dobře "reálný" provoz PC. Ale nevytočí to na maximum.
Vlastní příklad: Spustil jsem si Prime95 (Small FFT) a při pohledu na HW Monitor jsem zjistil že CPU žral jen něco kolem 120W. Ostatní varianty testu v Prime95 měli spotřebu ještě nižší. Následně jsem si pro srovnání spustil Linpack v OCCT a spotřeba CPU vyskočila na 155W. Nechci teď polemizovat nad tím jak je tohle měření deskou nepřesné, ale ten nárůst je tam celkem značný. Oněch 35W se projeví jak ve vyšším zahřívání tak i ve větším úbytku napětí procesoru a tedy vyšší nestabilitě. Když jsem taktoval svůj procesor tak vím že jsem se dostal do stavu, kdy všechny testy ukazovali na stabilní systém, tj prošlo to i několikahodinovým testem zátěží v Prime95 apod. Ale spustil jsem linpack a do pár minut nastal crash a restart systému. Takže jsem musel trochu poštelovat OC.
Osobně se mi nechce dělat na PC ke kterému nemám důvěru že je stabilní. Sice v běžném provozu je vše OK, ale když vím že při špatné konstelaci hvězd může dojít k pádu a nebo restartu, tak se mi na tom nechce pracovat. Když vím že to stabilně ustojí i tu nejhorší zátěž v linpacku, tak pak vím že v reálném provozu to bude také stabilní, jen to nebude tolik žrát a větráky nemusí jet naplno.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Firestone 11. 1. 2018 20:28

Rád bych se zeptal zkušenějších, zdali je na testování paměti stále nejjistější volbou Memtest86+ ve formě zavedení z bootovacího media (http://www.memtest.org/), anebo to dnes již není třeba a postačí nějaká vhodná testovací utilitka z prostředí OS (myslím teď OS Win based). Díky za vaše zkušenosti :)
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 1. 2018 20:57

https://www.memtest86.com/download.htm

Memtest.org nepodporuje DDR4.

Jinak ano, bootovací memtest je pro dané účely nejlepší volbou.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Firestone 11. 1. 2018 23:16

A pro Win platformu by nějaké doporučení nebylo? Anebo to moc nemá smysl o tom vůbec uvažovat?
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 1. 2018 11:25

A obsazenou RAM zbytečně běžícím operačním systémem chceš otestovat jak? A nebo jestli si myslíš, že v těch několika GB RAM, který ti systém sežere, se chyby vyskytovat nemohou - ponechám na tvém zvážení.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Firestone 12. 1. 2018 12:30

No zdali by třeba některé nástroje neuměly přealokovat systémem používanou paměť, aby se otestovala celá. Jinak naprosto chápu -- v dřívějších dobách to bylo jediné jisté řešení testu celé paměti.
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 1. 2018 12:34

No, přealokovat systémem používanou paměť tyhle nástroje fakt neumí.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Firestone 12. 1. 2018 13:21

Díky za předání zkušeností a informací.
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 1. 2018 12:19

Hw se testuje zásadně mimo Windows.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků