Legalnost ucetniho programu

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod n.root 24. 2. 2018 11:46

Tak jo, tykacka. Ja do nikoho nerejpu. Kdyz i ty, jako administrator fora vnimas model: koupim si software a budu ho bez vedomi autora, jen na zaklade pocitu, ze je to v poradku sirit bezplatne dal a zpusobim akorat problemy vsem kolem sebe, jako neco, nad cim se neni treba pozastavovat, a naopak je treba podporit vsechny, kteri to tak dle odpovedi take takto vnimaji, nemuze mit dalsi diskuze vyznam.
Samozrejme jsem muj domaci ukol splnil, jak jsem psal, jako kazdy jiny tvurce placeneho softwaru povazuje i tento vyrobce uvedeny pristup za nepripustny.
Jen jsem mel pocit, ze ten kdo se vyjadri k problemu, by mohl mit nejakou informaci, nebo zkusenost, ze se tak muze, nebo nemuze bezne jednat. Dle reakci neni toto jednani vlastne problem, jen pokud by jej implicitne zakazovala licencni politika. S tim nesouhlasim.

Kazdy se vyjadril dobrovolne, dle svych moznosti a znalosti. Venovali tomu svuj cas. Nekdo dotaz treba nepochopil, jini v jejim postupu nevidi apriori nic zavadneho. Kazdy ma svuj nazor, ja jim ho neberu, muzu s nim akorat tak nesouhlasit.

Proc by si mela ucetni nastudovat moznost vzdaleneho pristupu? Pokud jsem ucetni, tak si zpracovavam ucetnictvi svych klientu doma nebo ve sve firme a nepotrebuji zadny vzdaleny pristup. Muzes to nejak upresnit, jakou to ma relevanci?

-- 24. 2. 2018 13:03 --

To Doggg

Třeba taková pohoda (sic říkáš, že to neumožňuje), má aplikaci do mobilu, kterou si může kdokoli nainstalovat (je zdarma) a pak skrze ní zadávat faktury do té velké pohody, čímž neříkám, že je to tento případ.

Ano mas, pravdu, ale pokud by jsi to chtel srovnavat se situaci, kterou resim, tak by jsi si nejdrive musel plnou verzi Pohody nekde ukrast a potom pouzivat tento doplnek. Pak by to byla ta sama situace, kdy ten majitel firmy, jeji klient, take nevedomky Ucto na zaklade jeji nevedomosti "ukradl".

-- 24. 2. 2018 13:10 --

Domnivam se, ze Abox ma pravdu, to je jedna ze spravnych moznosti, jak by to melo byt.
n.root
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 24. 2. 2018 12:41

Ty si hloupej
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod n.root 24. 2. 2018 14:15

To Doggg

Ja vim, a abych nebyl, tak ho necham, at si to Ucto klidne necha nainstalovat od nekoho jineho, kdo v tom nevidi problem, nekoho chytreho. Aspon, tak jako ty.
n.root
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MildaX 24. 2. 2018 14:56

Celkem zábava to číst. Nevím jestli je správná cesta být odborník na IT a jako potvrzení své odbornosti uvádět něco ve stylu "I na superživěfóru to psali" protože tady je každý odborník.
Hned první rada mi připadala správná, tj. jít za kovářem a zeptat se výrobce. Třeba by možnost vzdáleného přístupu klienta k aplikaci byla vyřešena rychleji.
https://www.ucto-tichy.cz/vzdaleny-pristup/
MildaX
Junior

Odeslat příspěvekod n.root 24. 2. 2018 18:21

Diky za konstruktivni napad, ale tudy cesta nevede. V prvnim pripade by uzivatel musel tak jako tak vlastnit legalni licenci a ucetni by se k nemu pripojovala a kompletni agendu vedla vzdalene. Licenci nema a pro ucetni by bylo neprakticke, kdyby musela pracovat vzdalene a spolehat na to, ze klient bude online a nebude potrebovat nic jineho delat.
V opacnem pripade sice licenci mit nemusi, ale je zase vazan na to, aby ucetni byla online vzdy, kdyz on chce v ucetnictvi neco delat. Coz by bylo kazdy den, v nahodnych intervalech.
Podle mne ma pouze jedinou sanci, pokud chce Ucto vyuzivat a to koupit si licenci pro sebe. A nebo si to tam nechat nastrelit od nekoho, komu je jedno, ze to neni legalni.
Ja sam jsem netvrdil, ze jsem nejaky expert, ale byl jsem si na 99,9 procenta jist, ze ucetni dela fatalni chybu a siri ten soft nelegalne a jen jsem chtel pripadne souhlasne pispevky ukazat majiteli firmy, ze nejsem sam, kdo to takhle vidi. To ale neni mozne, jedinym argumentem musi byt jen vyjadreni dodavatele, asi na hlavickovem papire a s certifikatem pravosti, protoze pani ucetni to tak dela jiz dlouho a musi to tak byt v poradku a on je hloupy, pokud si licenci bude zbytecne kupovat.
Ze zdejsich prispevku by to spise vypadalo, ze ja mu kecam, ze ucetni to asi fakt muze takto delat spravne a ze nebude tim troubou, co si licenci koupi, protoze existuji jakesi tajemne licencni podminky, ktere takove sireni programu mohou umoznovat, on je studovat nebude, da na pani ucetni.
n.root
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 24. 2. 2018 20:02

n.root píše:To Doggg

Ja vim, a abych nebyl, tak ho necham, at si to Ucto klidne necha nainstalovat od nekoho jineho, kdo v tom nevidi problem, nekoho chytreho. Aspon, tak jako ty.


Jj za to být odpovědný za něčí IT a nebýt si schopný zjistit správné užití licence, to je vyloženě výhra! Pogratuluj kamarádovi!

Nechápu co se tady furt snažíš zjistit, paní účetní si asi koupila něco co si myslí, že užívá správně, tak si to s ní normálně řekněte a je vyřešeno.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod n.root 24. 2. 2018 20:47

A ty myslis, ze jsem to nezkusil? Proc asi myslis, ze jsem zde zalozil to tema a hned v prvnim prispevku uvadel, ze s ni mam problem? Nejspis asi proto, abych si pokud mozno overil me argumenty, protoze s ni uz dalsi diskuze stejne nebude. Slo jen o to, jestli presvedcim majitele firmy, at ji neposloucha.

Je mozno toto tema uzamknout? Myslim, ze se informacne nema uz kam posunout.
n.root
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 2. 2018 20:49

n.root píše:Tak jo, tykacka. Ja do nikoho nerejpu. Kdyz i ty, jako administrator fora vnimas model: koupim si software a budu ho bez vedomi autora, jen na zaklade pocitu, ze je to v poradku sirit bezplatne dal a zpusobim akorat problemy vsem kolem sebe, jako neco, nad cim se neni treba pozastavovat, a naopak je treba podporit vsechny, kteri to tak dle odpovedi take takto vnimaji, nemuze mit dalsi diskuze vyznam.


No, rejpeš do lidí, že nejsou schopni chápat jednoduché texty a ty tady teď naprosto ukázkově děláš to samé. Jasně jsem ti napsal, že fórum není vyhledávač s lidským rozhraním (= požadované lehce zjistitelné informace tady za tebe nikdo zjišťovat nebude) + to, že validní reakci jsi již dostal hned v druhém příspěvku (obrátit se na výrobce tohoto SW). Omáčku o licenčních podmínkách, které se liší produkt od produktu - se už ani nebudu namáhat s jejím opakováním.

Kde jsem tedy - byť jen jednou větou - naznačil, že je něco OK, popř. že tu podporuji nějaký názor?!
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n.root 24. 2. 2018 21:25

No pokud jsi v predchozim prispevku uvadel, ze mam za ukol analyzovat licencni podminky, tak musis souhlasit s temi ostatnimi, kteri to take tvrdi, ne? Pokud to tak neni, tak se omlouvam, opravdu jsem to nepochopil, asi chyba v dedukci.
Ja tvrdil toto a jsem si jist, ze je to obecne platne a nikdo kvuli tomu licencni podminky studovat nemusi:
Kdyz i ty, jako administrator fora vnimas model: koupim si software a budu ho bez vedomi autora, jen na zaklade pocitu, ze je to v poradku sirit bezplatne dal a zpusobim akorat problemy vsem kolem sebe, jako neco, nad cim se neni treba pozastavovat, a naopak je treba podporit vsechny, kteri to tak dle odpovedi take takto vnimaji, nemuze mit dalsi diskuze vyznam.
n.root
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 2. 2018 23:26

Když se z hlediska IT staráš někomu o SW v kterékoliv firmě, tak mít přehled o tom, jak je který SW licensován je snad základ, ne? U nás (ačkoliv dělám pro školu) to tak aspoň tedy je a já musím mít přehled, jak jsou které programy licensovány, kdy bude třeba zakoupit / obnovit license, atd.

Pokud by mi někdo cpal nějakej software, tak první věc, o kterou se zajímám; kolik to bude stát a jakým způsobem to je licensované, popř. zda-li jsou-li k dispozici akademické license zdarma či se slevou a ptám se přímo u výrobce toho programu a řeším s ním i případnou podporu.

Na základě této praxe mi je tedy divné (velice mírně řečeno), že je TOBĚ divné, že si máš dělat nějakej přehled o tom, jak se co licensuje.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n.root 25. 2. 2018 11:43

No jsem rad, ze v tvem pracovne-pravnim vztahu se svym zamestnavatelem, jsi ten, kdo taha za delsi konec provazu a peclive si plnis sve pracovni povinnosti. Teda alespon prepokladam, ze to nedelas jen jako kamarad reditele, sem tam za nejakou protisluzbu, jako to delam ja v tomto pripade.
Nevim, kolik jsi toho kde uz zazil, ale dovol, abych ti dal priklad toho, co jsem sam zazil. Kdysi davno se ke mne dostala nabidka, ze jedna firma, ktera vyuziva drahou, externi IT firmu hleda nekoho, kdo by treba i jen na dohodu, ale klidne i jako zamestnanec prevazal cast a pripadne, do budoucna celou tuto agendu.
Vzal jsem to, jako zamestnanec. Jeste ve zkusebce jsem provedl takovy maly vnitrni audit ohledne stavu licenci a jejich vyuziti. Prekvapeni. Polovina stanic vubec nemela licencne legalni operacni system, a ta druha zase Office.
No tak jsem se vydal za vedenim podniku, ze je treba to napravit a kolik to bude stat. Koukali na mne jako na blazna, co jim to tam vypravim, ze takova investice nepripada v uvahu. Tak jsem se ptal, jakou tedy za to mam mit zodpovednost, ze je to v poradku, kdyz to do poradku odmitaji dat. Tak mne chlacholili, ze to nebude tak horke, ze externi firma to take neresila. No ta jim to tam primo rozinstalovavala.
Tak jsem sel jeste o level vys, ze rakouskym sefem, ale se stejnym vysledkem. Takze mi nezbylo, nez se s nimi rozloucit a jeste ve zkusebni dobe odejit.
Tak jsem zvedav, jak by ti byl platny tvuj prehled o licencich v ramci skoly, kdyz by tvuj sef ve skole nechtel resit nelegalni software. Predpokladam, ze neses vyznamny podil zodpovednosti za to, ze je to vse tiptop.

To jsem ale odbocil. Ja samozrejme mam obecne povedomi o principech sireni, legalnosti a licencnich politikach. Jen celou dobu dokola tvrdim, ze dle meho nazoru, ten pristup ucetni, o kterem jsem tu psal, je do oci bijici nelegalni sireni a nikdo kvuli tomu licencni podminky studovat nemusi. Zdejsi diskutujici to tak nevidi a opakuji, ze v tomto konkretnim pripade je nutno licencni podminky nastudovat. V tom se proste neshodneme.
n.root
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 2. 2018 12:41

Jedna věc je, pokud firma (zaměstnavatel) odmítá řešit licensování legálního SW a náklady s tím spojené, nebo dokonce, pokud nelegální SW tato firma sama šíří a za jeho šíření ještě inkasuje (to jsem pro změnu zažil já). Máš pravdu, pokud by zde ochota nebyla, zbývá udělat jediné (správné) rozhodnutí; dát čelem vzad a podat výpověď, protože za tohle by nesl zodpovědnost jen blázen (nebo v případě, že by součást "dealu" byly navíc i tzv. "hush-hush money", stačil by i hrabivec). Teoreticky by člověk takové jednání měl i oznámit.

Osobně nevím, jestli jsem ve svém zaměstnání ten, kdo tahá za delší konec provazu; kamarád ředitele (rektora) určitě nejsem. Ve smlouvě jsme jasně zodpovědní za provoz a rozvoj veškeré IT infrastruktury ve škole (včetně případné podpory pro zaměstnance), která musí jet .. a když nejede, tak je to průšvih, za který jsme (i finančně) penalizováni.

Jinak ano, pravděpodobně se neshodneme. Ve finále by to mělo být snad i jedno, jelikož ať už na něčem souhlasíme nebo ne, verdikt je vždy stejný, jenom ho takto máš černé na bílém od vývojaře toho SW.......
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků