konec popory XP

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod D.roak 24. 3. 2014 17:29

Jelikž se den D 8.dubna 2014 kvapem blíží.
Budu to muset řešit. Na tom pc kde mám xp používám mail web. Žádnýna warez a podobné stránky ne lezu.
Jinak tam je počítač hlavně využit jako psací stroj. Procesor jen 1,8 ghz a 3 gb ram hdd 60 gb.
Poraďte mi vidím to bud tak za A) NECHAT TAM XP S SP3 I PO 8.4.2014
B) Mmám jednu nevyužitou licenci windows 7
mám femili pack pro 3 pc jeden mám doma , jeden na notebook a tak bych třetí použil na tomto druhém počítači.

C) nebo tam dát Linux čemuž bych se osobně nebránil, ale protože tamobčas něco dělají staší rodiče nevím zda je pro ně zkousnutelný
Jakou možnost by jste zvolili. vy
preferuji jednoduchost a bezpečtost
D.roak
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 3. 2014 17:51

Pro psací stroj > bohatě stačí (A).
Resp. je to dělem na vrabce: stačil by i MS DOS. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 24. 3. 2014 17:51

můžeš vyzkoušet variantu c) +krátká instruktáž, ono ve výsledku je docela jedno, ejstli nastartují Firefox ve Win nebo linuxu, stejná ikonka, stejně vypadající prohlížeč... Office na doma stačí open/libre office, film tam přehraješ...
pokud to nebude sedět, strč tam W7.

JInak popis HW...
1.8 GHz ůže být staré Pentium 4, může to být nějaký Atom, ale taky nějaký modernější Core2Duo...
60GB může být desetiletá pomalá *****, ale taky to může být moderní SSD...
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bespi_ 24. 3. 2014 18:05

Pokus ten stroj je moc stary na Windows 7 tak na tom stroji nebude rozumne bezet ani zadna soucasna distribuce Linuxu.

Pokud to pouzivas jen na web mail a tak, muzes zkusit Chromium a nebo tam proste nechat ty Windows XP a zakazat komunikaci s tim PC na firewallu tak aby proslo jen to co je potreba. Pak klidne muze slouzit dal dokud se nerozpadne.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 24. 3. 2014 18:52

Windows XP bych tam nenechával. Buď Windows 7, pokud to pojede dostatečně a licenci už nebudeš na nic potřebovat nebo Linux (třeba Ubuntu 12.04 LTS). Pro rodiče by Linux neměl být žádný problém, pokud jim ukážeš, jak na tom dělat aktivity, které na PC dělají.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lubokubo76 24. 3. 2014 19:01

ak dobre odhadujem, nejde o P4. Ak áno, aj Xubuntu nebude rýchle, ak C2D (E4300?), stále nič moc
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 24. 3. 2014 19:19

Bari007: Pokud vymeni HW pak tam Linux samozrejme pobezi, v opacnem pripade na tom bude jeste hur nez s WinXP, takze tyhle rady si fakt nech.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 24. 3. 2014 19:24

Ok, pro ty pomalejší a bez jakýchkoliv znalostí nebo zkušeností (viď, Bespi_ ;) ). Ubuntu LTS 12.04 jsem instaloval nedávno na notebook s mobilním jednojádrovým Celeronem na 1,73 GHz a 512 MiB RAM. A běhá to naprosto v pohodě ;)

Jinak cílem změny Windows XP na Ubuntu 12.04 není zázračná rychlost (ta koneckonců nebude s tímto HW nikdy a nikde), ale bezproblémová funkčnost, bezpečnost a podpora do budoucna.

BTW, Bespi_, doporučuji udělat to stejné, co jsem zrovna udělal já s tebou — přidat si mě do nepřátel. Pak se ti nebudou zobrazovat moje příspěvky a tím pádem nebudeš sváděn k zasírání všech témat offtopicem založeným na totální neznalosti a nezkušenosti jen proto, aby sis rýpl ;) Takže už na mě reagovat nemusíš, protože já tvé příspěvky od teď již neuvidím, tím pádem si je nepřečtu a nebudu na ně ani nijak reagovat ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 3. 2014 20:10

Bari007:
Moudrá rada.
D.roak píše:C) nebo tam dát Linux čemuž bych se osobně nebránil, ale protože tamobčas něco dělají staší rodiče nevím zda je pro ně zkousnutelný
preferuji jednoduchost a bezpečtost

Aktuální distribuce Ubuntu:
1) ukazuje ~ podobný ksichtík jako Vista/W7; používání je pro BFU ± stejné; jen správa systému je odlišná;
2) určitě bezpečnější než WXPP/32.

Btw:
Bespi_ zaprasí každou diskuzi nesmysly. :roll:
Hodně se divím, že od Admina ještě nedostal ban. :-(
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod David27 24. 3. 2014 21:15

Já používám na PC taky XP a konec podpory mě netrápí.
Používám Security Essentials,firewall v XP, a jediný účet-správce a s virama žádný problém nemám :)
David27
Junior

Odeslat příspěvekod kosan123 24. 3. 2014 21:23

Lubuntu/Xubuntu
běží mi na prehistorickém HW - atom 1,6ghz, 1GB RAM a naprosto silene pomalý disk.... Je to ten netbook z mountfieldu... A běží velice svižně.
kosan123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D.roak 25. 3. 2014 14:56

Děkuju všem za rady
D.roak
Junior

Odeslat příspěvekod FredyC 13. 4. 2014 09:30

Zdravím. Jsem do jisté míry v podobné situaci, resp. notebook manželky (HP Compaq NX7400), kde dlouhá léta spokojeně provozuje WinXP. Nový notebook si zatím pořizovat nechce, dokud tenhle funguje. Není nijak náročnou uživatelkou, web, youtube, skype, filmy, hry spíše do úrovně Super Mario a podobně.

V zásadě bych to asi neřešil a ty WinXP jí tam nechal, kdyby se však Microsoft nerozhodl, že pro uživatele MSE bude skoro každou hodinu ukazovat otravný popup o ukončení podpory. Nevíte, jestli se to dá někde vypnout ? Respektive lze MSE ve WinXP považovat vůbec za nadále spolehlivý ?

Jaké jsou realistické šance, že se do toho počítače někdo nabourá a zneužije jej, když to nebude záplatované ? Samozřejmě za předpokladu, že manželka nebude chodit na pochybné stránky a otvírat pochybné maily.

Osobně bych jí tam asi dal W7, protože sám na tomto OS funguji a upgradovat směrem k číslu 8 se nechystám. Notebook má sice upgradovanou pamět na 2.5GB, ale obavám se, že cpu+gpu bude asi těžce nedostačující. Chvíli jsem uvažoval i o Linuxu, jak tu bylo zmíněno, ale když jsem se dočetl, že Ubuntu využívá Unity a potřebuje grafiku s alespnň 256MB, tak taky pochybuju, že to bude dostačující.
FredyC
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 13. 4. 2014 09:48

Ten otravny popup o ukonceni podpory je v Planovaci uloh.
V ovladacim panelu si jej otevri, a vymaz tu naplanovanou ulohu...

Ovladaci panely - Naplanovane ulohy - a ted nevim presne, jak se to jmenuje, ale na sichte jsem uz na to narazil na jednom notasu (je to tam 2x)...
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FredyC 13. 4. 2014 10:05

Super, díky moc, našel jsem a disabloval.

Každopádně teď čtu, že MSE už teda nebude stahovat žádné aktualizace. Tím se tedy stává nepoužitelným anti-malware řešením.

Našel jsem tento článek, ale nechápu proč zrovna Avast je označen jako číslo 1. Ten jsem právě odstraňoval a nahrazoval jej MSE, protože to žralo děsně prostředků. S těmi dalšími antiviry nemám praktické zkušenosti. Co by se podle vás hodilo na takový starší notebook, aby jej to moc neobtěžovalo ?
FredyC
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků