Zamrzání her na AMD X2 pod WinXP

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 11:26

Dobrý den, už jsem to se starým PC nevydržel a pořídil jsem si starší, asi kancelářský PC s deskou MSI K9AGM3, procesorem AMD Athlon X2 4400+, diskem WD 400GB S-ATA, 2GB RAM a k tomu jsem si posléze ještě přidal grafiku GeForce GT520 s pasivním chlazením.

Nainstaloval jsem tam své oblíbené Windows XP (32-bit) a k tomu veškeré nejnovější ovladače ze stránek výrobců HW. Problém je ale v tom, že ať už spustím jakoukoliv, třeba i starší hru, v intervalech se zasekává a rozbíhá - dělá to tak jak Mafia 2, tak i starý Half-Life 2 nebo Tony Hawk's a dokonce to dělá i Guitar Pro při použití simuace realistického zvuku nástrojů - tam ale v těch intervalech vypadává "jenom" zvuk...

Naproti tomu Hidden & Dangerous 2, Mafia ani třeba Risen to nedělají a dají se hrát normálně. U Wings of Prey se seká jenom menu a ve hře už je to v pořádku, a to samé platí o videích ve většině her... Ještě dodám, že to samé to dělalo už před přidáním grafiky GeForce i na integrované ATI. K základním ovladačům jsem si akorát ještě nainstaloval nějaký AMD DualCore Optimizer, který vyřešil pouze v Risen rychle se měnící počasí.


Nedalo mi to a abych vyloučil chybu v HW, tak jsem si na druhý oddíl ještě nainstaloval Windows 7 (64-bit), plus opět ovladače ze stránek výrobce a tam to jde všechno v pořádku a bez zamrzání, jen o něco pomaleji (např. Mafia II, když se mi na XP ihned po zapnutí PC rozběhla, měla okolo 20FPS, na W7 má 12 - 15 při stejném nastavení), což mi ale až tak nevadí.

A teď otázka - nenapadá tady někoho, co s tím? Ve Win7 se nedá pracovat a určitě si na něj už nezvyknu, i když běží dobře, zatímco XP je pořád skvělý, ale má tuto chybu a celkově se mi zdá, že neběží úplně hladce - např. i u větších instalačních souborů s příponou .exe trvá zásek i přes minutu, než se to načte. Nechtěl bych přecházet na novější OS, takže předem všem moc díky za konstruktivní rady a návrhy... :-)
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 1. 2015 13:03

Jaký máš teploty procesoru při zátěži?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 14:23

Tak to netuším, dá se to nějak zjistit bez nutnosti instalace dalších programů? Jinak se ale ani nezapne větrák na maximum, i když to vám nejspíš nic moc neřekne. Mám ale ještě další poznatek, zkusil jsem na tom rozchodit Zaklínače dvojku a ten dělá to samé, jen s tou výjimkou, že při zaseknutí obrazu sice celá hra stojí, ale vlasy se mu hýbou stále, jako kdyby hra běžela - nic ale nereaguje a to ani ovládání, ani jiné pohyby ve hře a zvuk se jen dokola opakuje - jde jen nahodit správce úloh, kde ten proces bere cca. 50 - 60 % procesoru a pak ho ukončit... :hm
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 1. 2015 14:44

CoreTemp http://www.alcpu.com/CoreTemp/ není nutno instalovat, stačí stáhnout. Pak stačí nechat běžet na pozadí a mrknout jaké jsou nejvyšší teploty po např. půl hodince hraní.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 16:07

Tak jsem to ozkoušel u toho Zaklínače, protože nic jiného se na tom hrát nedá (všechno ostatní mimo H&D2 a Mafie zamrzá ihned po spuštění) a teploty během hraní byly okolo 45 stupňů pro obě jádra, maximum u obou jader 50 a 51 stupňů a při běžné práci na PC má jedno jádro cca. 41 stupňů, druhé 37 stupňů...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 1. 2015 17:54

Ok, můžeme vyloučit přehřívání procesoru a jelikož (pravděpodobně) nemáš artefakty v obraze, tak i přehřívání grafiky. Tím pádem se dostáváme k SW... Takže běžnými "uživatelskými neduhy" jako všemožnými čističi, tuneupy, sw "ke zrychlení počítače", více antivirů najednou - nic z toho? Hry se sekají i na čistém systému s ovladači?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 19:16

Ano, jedná se o čistou instalaci, i když programů tam mám hned od začátku více - Operu, Firefox, Chrome, Avast Free, flash pro Operu i pro FF, GuitarPro 5, AmpliTube, GuitarRig, ASIO Drivers, VLC Player, OpenOffice a ovladače na tiskárnu Konica Minolta, toť vše. Ovladače jsem nejdřív nainstaloval na desku, poté sítě a ostatní a až nakonec na grafiku. Víc toho nepoužívám, takže kolize antivirů i urychlovače nepřipadají v úvahu. V sedmičkách mám zatím jenom Operu, VLC Player, Avast a GuitarPro a jde to tam normálně. Nepatrné zrychlení některých činností jsem si všiml poté, co vypnu u Avasta "štíty", ale přímo vliv na to zamrzání her to nemá žádný...

A ještě se chci zeptat na jednu věc, která s tímto problémem výše nesouvisí - když mi hra (např. ten Zaklínač 2) běží v podstatě stejně rychle, resp. pomalu (pod 10 FPS) na nejnižší detaily (rozlišení 640 x 480), i na střední a skoro stejně i na vysoké, bude problém spíše ve slabém procesoru, grafice a nebo by stačilo přidat RAM? Obávám se, že za to asi může procesor, ale RAM bych případně mohl přidat...

Díky za snahu.
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 9. 1. 2015 20:14

Spust spravce uloh a chvili hrej, pak se kukni na vytizeni ram i cpu.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 22:58

Díky za radu, koukal jsem na to, ale nejsem z toho moudřejší - graf procesoru je rozlítán sem tam, ale stropu snad ani nedosahuje, zatímco RAMky jsou nahoře pořád v jedné linii, ale na tom grafu jeden dílek od vrchu, takže asi také neběží naplno?

Jinak zpět k tomu problém - teď jsem několik hodin zkušebně hrál hry ve Windows 7 a všechno šlapalo v pořádku (a to jsem měl na liště Operu a v ní otevřených asi deset panelů), přehlásil jsem se zpět do XP a ihned po startu jsem zkusil Tonyho Hawka a šlapal úplně v pohodě, tak jsem ještě prubnul Half-Life 2 a taky bez problému, pak jsem nahodil Zaklínače, ale i když šel asi stejně jako na W7, nerozběhly se animace - prostě se jen nahrála lokace, jak Geralt utíká lesem, ale místo animace všechno stálo - kamera, postavy, všechno, ale pršelo normálně a stromy se hýbaly. Přeskočil jsem to a opět to samé - statická lokace, kde je Geralt v okovech a ani se nehne - hýbou se mu pouze vlasy, a tak dále... Zaklínače jsem vypnul, nahodil jsem Tonyho a už v menu opět v nepravidelných intervalech různě dlouhé záseky! Procesy předchozích her jsou ukončené, každá z těch her je na jiném fyzickém disku (mám tam S-ATU i IDEčko) a ani jeden systém nepadá, tak v čem to může být?
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 10. 1. 2015 00:43

Jeden dilek je kolik? Resp. Kolik % mas vytizeni?
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 10. 1. 2015 22:32

Takhle třeba vypadá Správce úloh po hraní Risen 3 na plné detaily...
http://i60.tinypic.com/2eld1tl.jpg

Po Zaklínači 2 ve Windows 7 je to stejné... Zvláštní je, že ať už dám nastavení jaké chci, pořád to jde víceméně stejně rychle, tedy okolo 10 FPS - na minimum i na maximum... U nové hry je to pro mě ale docela milé překvapení. :-) V pondělí ještě zkusím přidat RAM aspoň na 4 GB a uvidí se...

Jinak to ale pořád neřeší můj problém, a to ten, že v XPčkách si prostě nezahraju - většina her v různých intervalech zamrzá úplně (Mafia 2, Witcher 2, Tony Hawk's Underground, Half-Life 2) a některé jen v menu a při videosekvencích (Wings of Prey, Risen 3), ale když v tom Risen 3 všechna videa přeskáču a rychle kliknu na "novou hru", tak pak už to jede normálně - ale z menu se musím dostat do pár vteřin, jinak se hra zasekne trvale. Naproti tomu třeba první Zaklínač jede v pořádku kompletně, tedy i včetně videí a všeho bez záseků... K tomu jsou pomalejší i některé činnosti přímo v systému - např. instalace her v XP okolo hodiny a něco, ve Win7 cca. 15 minut... :hm
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 1. 2015 16:10

Asi bych být tebou přešel na W7.. zas takový markantní rozdíl oproti XP to není a osobně jsem si na ten systém zvykal nějaké dva měsíce.. dnes bych si o stará WinXP neopřel ani klacek. Navíc Zaklínač 2 by měl běžet lépe pod DX11 a novější hry bez podpory DX9 si na tom systému beztak nezahraješ.

Tudíž, co bych zkusil - přejít na W7, osadit alespoň 8 GB RAM, přidat SSD, přetaktovat procesor.

V nejhorším případě bych si zkusil, jestli problém přetrvává i na WXP x64 (které jsou bohužel jen v angličtině).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 11. 1. 2015 17:26

WXP 64? Serverový OS? To jako fakt?
(W server 2003 jádro)

IMHO nepřinesou žádnou výhodou, krom možnosti adresovat více RAM, pak akorát problémy s kompatibilitou některých periferií.

Přešel bych na W7, vždy´t jsou skoro stejné, jako XP, když si je člověk trošku přizpůsobí. Classic skin + zapnout quick launch (to najdeš na google, první odkaz), zapout text. popisky v liště, vypnout seskupování, máš skoro XP.

Jinak dle mne RAM je málo a ty záseky mohou být způsobeny swapem. (předpokládám, že v momentě, kdy se to zasekne, HDD se může zbláznit, je tak?)
NIcméně jakkoliv investovat do tak starého kancelářského počítače moc nemá smysl a Mafia pod 20 FPS jako OK mě pobavila.
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 11. 1. 2015 17:46

Toho jsem se obával... :-D Ono možná k tomuto problému tak často nedochází také proto, že většina lidí u novějších počítačů už rovnou přešla na Visty / 7, které s tím problém nemají... Alespoň jsem tedy u těchto desek ani procesorů zatím nikde nic podobného nedohledal. :hm

Ještě případně zkusím opět přeinstalovat ovladače v jiném pořadí a nebo tam pak přehodím ještě jeden disk a udělám na něj opětovnou instalaci starších XP a ovladačů, co to pro zajímavost udělá - abych se ujistil, zda to dělá v každých XP a nebo tady "jen něco nesedlo" - i když to si lze asi jen těžko představit, že... :idea:

No každopádně měl jsem Visty v noťasu a pracovalo se mi v nich dobře, a snad bych si zvykl i na ty 7, jenže v domácím PC se starým 17" CRT monitorem o rozlišení 1024 x 768 pixelů je to prostě nezvyk :roll: , nehledě na práci se soubory - v XP mám už ve všem svůj řád... :lol:

Jinak díky za rady, ale k tak zásadnímu upgrade se už asi nedostanu - a mělo by to u staršího dvoujádra ještě vůbec smysl? Zkusím přidat jen ty RAM a pokud to pomůže, tak to nechám asi na 3 - 4 GB a hotovo. Zaklínače 3 ani Assassina Unity na tom už nejspíš beztak nerozjedu a jinak mám jako "multimediální herní stanici" ještě PS3, na kterou vyšlo v podstatě všechno krom toho druhého Zaklínače, a pak si k tomu nejspíš přikoupím i PS4, takže víc už bych počítač asi neřešil. Spíš mě mrzí, že si na tom v mém oblíbeném XP nezahraju ani ty hodně staré hry, jako je např. ten Tony Hawk, což ale zas pro mě není přímo důvod k přechodu na 7, jen jsem to chtěl nějak vyřešit... O:-) Když si budu chtít něco zahrát, tak se holt přehodím do těch sedmiček, nedá se nic dělat... :-)

Jo a ještě jedna poslední věc - pořád se mi ještě k tomu všemu v XP posouvá čas - kolikrát i 5 minut za den, takže neustále dělám synchronizaci, nesetkal se s tím také někdo? Tuším, že ve Win7 mi to nedělá, ale zas tolik času jsem tam nestrávil... :-))

A jinak moc děkuji za rady, trpělivost a slušné jednání.
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 11. 1. 2015 17:52

posouvá kam? někam do minulosti? hodně daleké minulosti? pořád stejnej čas?

možná to nakonec bude souviset i s tvými problémy ve hrách, buď máš vybitou CMOS baterii, což je otázka asi dvaceti korun, hledáš CR2032...

nebo máš v řiti krystal a to by bylo horší...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků