Rovnání pinů AM4

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FlanK3r 21. 12. 2017 15:47

Dnes, jelikož máme již volnější dny před státními svátky a dovolenými, tak se pochlubím svojí nešikovností :-) O víkendu jsem taktoval procesory AMD Ryzen s Crosshair VI Extreme pod tekutým dusíkem. Večer jsem sestavu sušil, demontoval a s tím přichází i pořádně očistit procesor od zbytků pasty. Jelikož jsem většinou pečlivý, tak prvně jsme setřel hlavní nános zeshora IHS. Používám papírové utěrky/kapesníčky a technický líh. Pak vyndám CPU z patice a chtěl jsem očistit i hrany IHS, přeci jen, aby se člověk při držení procesoru neumatlal prsty. No a při mé šikovnosti mi najednou procesor vyklouzl z ruky a šup na zem :-)

Obrázek

Mám již zkušenost s rovnáním pinů AMD Phenom II, zde to bylo lehké, piny byly masivnější a mezery řidší, protože jejich počet byl něco přes 930.
AM4 procesor má 1331 pinů a to je slušné číslo, navíc uprostřed je prázdný čtverec, takže denzita pinů je o to vyšší. Samotná velikost osazení je identická jako u starších AMD socketů.

Piny se ohnuly asi ve dvou částech procesoru. Jedna pouze velmi decentně a druhá část byla větší oříšek. Většinu jsem narovnal pomocí kombinace mikrotužky a velmi tenké plastové karty světlé barvy.
Obrázek

Největší problém znamenala část pinů, které byly ohlé naproti sobě, klasická metoda mikrotužky se použít nedala
Obrázek
Obrázek

Zde už jsem potřeboval jiné náčiní a trpělivost.
Obrázek
Na pomoc jsem si vzal lupu, malou svítílnu, znovu tenkou plastovou kartičku a delší tenký hrot kružítka (můžete použít i jehlu).
Člověk musel opatrně narovnávat a vždy kontrolovat rovinnost, poté vyzkoušet zda CPU dosedne do patice navolno a nebo nikoliv. Samozřejmě nedosedl na daných místech a tak znovu lehce dorovnávat. Nakonec se povedlo a procesor s lehkou vůli do patice zapadl.
Obrázek

Poté jsme se musel ujistit, že bdue vše ještě samozřejmě fungovat. A v Crosshair VI Hero došlo na spuštění a pak pár testů. Ve videu je ono spuštění "sedmnáctistovky" X Ryzenu.
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 12. 2017 16:46

Dobrá práce! ;-)
AMD má u mě bod, že zachoval klasické piny.
Horší je to s LGA, tam těžko něco narovnáš. :-(
Ovšem dokonce i AMD použil patici LGA v případě profi CPU Opteron. :-(
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 21. 12. 2017 16:55

No i Threadripper má LGA.
Ale doknce i LGA? pokud jsou ohlé dva, tři piny, dá se to narovnat, ale je to makačka :)
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krovak84 28. 12. 2017 09:26

LGA už jsem taky rovnal, není to příjemná práce, ale jde to. Se mi tenkrát nějak povedlo ohnout pár pinů při demontáži procesoru.

Jinak za ten Ryzen palec nahoru, tohle bych fakt opravovat nechtěl :tleskani
Krovak84
Junior

Odeslat příspěvekod FlanK3r 29. 12. 2017 11:11

Díky. Osobně se mi fakt ulevilo, protože hned na první pokus narovnání přesně nebylo a do patice CPU nezapadl, musel jsme asi na 4x to zkusit, vytáhnoiut a drobně některé piny nepatrně hnout jinak :)
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků