Teplovodivá pasta rozdíl

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Honon 23. 2. 2018 22:14

Zdravím, zřejmě budu potřebovat teplovodivou pastu mezi CPU a chladič a chtěl bych trochu porozumět některým parametrům...
Tak třeba u nějakých se například udává Tepelná vodivost [W/mK]: 0,82, u jiné zase Tepelná vodivost [W/mK]: 5,6, jiná Tepelná vodivost [W/mK]: 2,4 - jaký je třeba v tomto rozdíl? A je lepší ta která má vyšší hodnotu a nebo nižší?
Pak jsou tam ještě údaje na kolik je °C od-do, např. -30 ~ 180° C - tam čím vyšší hodnota "do" tím asi lépe, že?
Jsou bílé a šedivé/stříbrné - je v nich nějkaý rozdíl?
Předem děkuji za rady......
Honon
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 2. 2018 23:49

Jaky procesor, jaky chladic?

Resp pokud se ptas "az takhle", kup Freezer 13, tam je prednanesena kvalitni pasta z vyroby v optimalnim mnozstvi a nic vic neres. Potom to konciva treba takhle...

ObrázekObrázekObrázek



... a ne, ani jedno z toho neni spravne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Honon 24. 2. 2018 21:41

Zajímavé a vtipné obrázky, zajímalo by mě, jestli jsou reálné, jestli to takhle fakt někdo udělal, :-) a nebo je to jen tak udělané pro pobavení. Já hodlám dát opravdu pastu mezi CPU a chladič (jak jsem psal) a ne mezi CPU a socket....
Jinak mám procesor AMD FX (čtyřjádro) a chladič Arctic Cooling Freezer 64 Pro, jen ještě tu pastu nemám. Spíš bych se chtěl vyznat v těch rozdílech v parametrech past, jak jsem psal. Zajímá mě to pro lepší pochopení. Vyzná se v tom někdo?
Jen prosím neprobírat jestli je to dobrý či špatný procesor nebo chladič, otázka se týká pouze parametrů past, aby se tento můj dotaz zbytečně neprodlužoval. Všem děkuji.
Díky......
Honon
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 2. 2018 23:26

To uprostřed je jen tak, Ty krajní jsou fakt.

Rozdíl je v tepelné vodivosti, v hustotě, obtížnosti roztírání. (Viskozita)

Freezer na sobě měl kvalitní pastu, tzn pouhá její výměna Ti k lepším teplotám nepomůže.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D1rty 25. 2. 2018 10:59

Zjednodusene povedane Tepelná vodivost udava mnozstvo tepla, ktore pasta prenesie z procesora na chladic. Cize cim vyssia hodnota tym lepsie.

Tepelny rozsah pasty °C su asi teploty v ktorych dane zariadenie bude pracovat. Predpokladam vsak ze vacsina pocitacov pracuje v 15- 100°C tak moj osobny nazor je, ze na tejto hodnote moc nezalezi.

Niektore pasty su viac huste ine menej, niektore sa nanasaju lahsie a chytia sa hned povrchu ine treba dlho rozotierat.

Toto su moje zistenia, pokial som napisal nieco zle tak sa ospravedlnujem.
D1rty
Junior

Odeslat příspěvekod Honon 25. 2. 2018 11:44

D1rty:
Děkuji Ti za věcné info, moc mi to pomohlo pro větší orientaci ohledně těch past. To jsem potřeboval vědět.
Ještě jednou díky moc.
Honon
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 2. 2018 12:10

Kup MX-4 a nemusíš nic vymýšlet. Drtivá většina past je stejná co se týká výkonu. Ale rozdílná co se týká aplikace. Třeba poslední dobou oblíbené grizzly mají dost proměnou hustotu...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 26. 2. 2018 21:02

Honon píše:Zdravím, zřejmě budu potřebovat teplovodivou pastu mezi CPU a chladič a chtěl bych trochu porozumět některým parametrům...

Zde najdeš vše potřebné:
Teorie - http://www.tomshardware.com/reviews/the ... ,3600.html
Praktické testy - http://www.tomshardware.com/reviews/the ... ,3616.html (sice starší, ale za poslední roky se v oblasti past nic zásadního neudálo)
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Honon 27. 2. 2018 11:32

Děkuji za další info, zakímavé články a srovnání.....
Honon
Junior


Odeslat příspěvekod gman 11. 2. 2023 08:17

S dovolením to dám sem..

Chystám se na upgrade PC. Mám v šuplíku ještě původní teplovodivou pastu Arctic MX2 někdy z roku 2015. Předpokládám že raději koupit novou?
Jaká je osvědčená metoda nanesení? Co si pamatuji tak jsem dal kapku doprostřed a roztíral v prstem v igelitovém sáčku. Bylo to nějaký doporučení tuším že i odtud z fóra. Co jsem se díval tak se dává kapka a ihned se instaluje chladič aniž by to někdo roztíral. Díky
gman
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 2. 2023 10:59

Chladič to přítlakem rozplácne sám.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gman 11. 2. 2023 11:06

a tu 7 let starou pastu mohu použít a nebo raději koupit novou?
gman
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 11. 2. 2023 11:26

Já to dělám tím microténovým pytlikem na prstu. Udělám mikrovrstvu na obou plochách. Pasta vlastně má jen vyplnit nerovnosti a zlepšit přenos tepla.

Také existují videa, jak se pasta roztlačuje pod chladičem. Idealnim byl kříž v úhlopříčkách.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod gman 11. 2. 2023 11:47

OK díky ale pořád nevím zda můžu tu 7 let starou pastu použít a nebo koupit novou :-)
gman
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků