Jak důležitý je CPU pro render 4K videa? př. Blender render?

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod rerege 14. 4. 2018 19:10

Potřebuji zpracovat 4K videa (DaVinci Resolve). Momentální stroj to nezvládá, tak pokukuji po novém laptopu (desktop žel není možný). Občas renderuji obrázky z Blenderu (s použitím Blender render, ne cycles).
Vybraný mám 2 verze (HP pavilion power 15), přičemž oba stroje mají stejnou graf. kartu nvida GTX 1050(4GB paměti) a RAM 16GB pouze se liší procesorem
s i5 - 7300HQ za 23500Kč
s i7 - 7700HQ za 27000Kč
takže rozdíl zhruba 3500Kč - což pro mě momentálně není ani málo, ale peníze by na to ještě byly...
otázka zní: DO JAKÉ MÍRY SE PODÍLÍ CPU NA STŘIHU VIDEA A JEHO VÝSLEDNÉM RENDERU ?
(případně pokud by se našel nějaký Blenderista - DO JAKÉ MÍRY SE PODÍLÍ CPU NA BLENDER RENDERU?

Kdyby tyto operace spíše přebírala grafická karta, tak pro programování a běžné práce (hry nehraji) by ta i5 bohatě stačila a ušetřené peníze raději projíme :-) Navíc, když půjde o nižší takty, třeba i bude méně hlučet ventilátory a třeba déle vydrží, když nebude tak topit... ale to už jen tak dumám, bez vyšších znalostí.

Moc díky za každý erudovaný podnět...

Váňa
Naposledy upravil rerege dne 14. 4. 2018 21:12, celkově upraveno 1
rerege
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 4. 2018 20:05

Podívej se na výsledky benchmarků, pak si řekni jak často budeš renderovat a jaké scény a Ty musíš vědět, jestli ano nebo ne.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rerege 14. 4. 2018 20:16

na ty jsem se samozřejmě díval... moje otázka ale zní, do jaké míry se CPU podílí na střihu videa, renderování a 3D renderování v Blenderu v módu Blender render ...
CPU se podílí, nepodílí, hodně podílí, málo podílí - i to by mi stačilo, pokud by to nědko doopravdy věděl. Podrobnosti práce s videem uvádím hore... pouze podotknu, že jsem hledal i na stránkách toho SW, ale nějak jsem se v tom ztrácel.
rerege
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 4. 2018 21:01

No HDD to moc nepočítá ... Jistěže to je vše na CPU, případně na GPU.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rerege 14. 4. 2018 21:17

@Python... moc díky za reakci... možná bych upřesnil, že mi jde hlavně o realtime práci při editaci, samotný render teoreticky mohu pustit a dělat něco jiného - resp. jestli to bude běžet 10 minut nebo 15 minut je pro mě bezpředmětné, ale jestli se mi to stále bude sekat při posunu záběru na timeline tak mě to moc neba...
takže myslíš, že v praxi by se dal poznat rozdíl?
s i5 - 7300HQ za 23500Kč (má v jednom testu 6800bodů)
s i7 - 7700HQ za 27000Kč (má v jednom testu 8800bodů)

škoda že to nejde vyzkoušet dopředu ...
rerege
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 4. 2018 21:24

Za mě i7 + SSD a dostatek RAM.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 4. 2018 01:14

Důležitá otázka je, na čem se o to pokoušíš doposud.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rerege 15. 4. 2018 18:46

Tak to by mě zajímalo, proč je to důležité, ale jistě se to dozvím...
nyní se mi to video 4K nedaří zpracovat na
Acer ultrabook s i7 4510U (v témže benchmarku 4000bodů), SSD disk a 8GB RAM, bez dedikované graf. karty
rerege
Junior


Odeslat příspěvekod sargo 16. 4. 2018 05:51

S 8GB RAM jde sice DR14 spustit, ale uz ne cokoli delat, minimum pro praci je 16GB.
Na i7 4790 a 1060 + 2x SSD zpracovavam 1080p videa, sem tam 4k a tak nejak se da, rek byc ze je to minimalni HW konfigurace pro FHD.

Zalezi take na nastaveni DaVinci, a v kombinaci OS i zda je pouzita free nebo placena veze.
sargo
Junior

Odeslat příspěvekod rookie 16. 4. 2018 07:34

ja mam pocit, ze je to slabe aj na fullHD.. spracovanie videa chce vsetko.. ram, cpu, gpu, sdd..

najlepsie na to postavit poriadny desktop.. na fullHD tak dvojnasobny rozpocet.. na 4K tak 3 az 4 nasobny.. akoze samozrejme, ze sa da aj za menej.. ale to uz potom nie je nejaka seriozna praca, ale skor utrpenie.. jednoducho spracovanie videa chce svoje..

tot moj nazor..
rookie
Junior

Odeslat příspěvekod rerege 16. 4. 2018 08:02

@rookie a to mluvíš o tom starém, či o tom novém (viz 1. příspěvek)? Desktop u mě nelze, takže mám smůlu.
@sargo - vše pojede na Win10
rerege
Junior

Odeslat příspěvekod malay 16. 4. 2018 08:49

Třeba ti to v něčem pomůže.
https://shopineer.com/blog/best-laptops-for-blender

Jestli Blender existuje v portable verzi, tak bych ho dal na flešku a zašel do krámu, jestli by mi nedovolili spustit z flešky na nějakém předváděcím notebooku a zkusit, jak by to reálně šlo. No, asi je to blbost.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rerege 17. 4. 2018 09:13

moc díky všem... nějak jsem se rozhoupal a nakonec to bude:
it 7700HQ, 16GB RAM, SSD disk a GeForce 1050Ti ... tak to snad bude stačit...
ještě jednou díky
rerege
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků