i7 vs Xeon pro grafiku.

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bluenite 9. 11. 2018 14:04

Uvažuji o nové sestavě, která by byla výkonově v horních patrech, ale neměla by finančně zruinovat. Prostě rozumný poměr cena/výkon ;-)
Na mnoha místech se probírá vhodnost a lepší funkčnost sw náročného na výkon procesoru, hlavně pro grafiku.
Velký rozdíl je i v zaměření na práci ve 2D nebo 3D, kvalitě ovladačů. A to ještě rozděleno na vektorovou nebo bitmapovou grafiku (Coreldraw/Photoshop a podobné).
Vím, že neexistuje obecný recept, zajímalo by mne ale, jakou má kdo praktickou zkušenost s použitím procesorů v názvu. Jestli jeden nebo druhý typ. Xeon je primárně vhodnější do serverů, i5/i7 pro stanice. Samozřejmě, lepší parametry=vyšší výkon v tomto případě.
Má k tomu někdo postřeh, nebo radu na co se podívat?
díky za příspěvky
Petr
bluenite
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 9. 11. 2018 15:57

Xeon je nezbytný jen tam, kde potřebuješ ECC RAM nebo víceprocesorový počítač. Pro práci ve 2D nebo 3D Xeon nepotřebuješ. V současné generaci už Xeony stejně vyžadují jiné čipsety a nejdou kombinovat s paticemi a čipsety LGA 1151, tento trend už se nejspíš nezmění. Situace je teď pro pracanty ale velice příznivá, protože dostatečně výkonný PC na práci ve 2D i 3D lze postavit na LGA 1151, zatímco dříve jsi musel na HEDT platformu (kvůli procesorům a kapacitě RAM) nebo ještě dříve do 2 x CPU řešení (ve své době hodně drahé). Na LGA 1151 je sice stále problém omezení RAM na 64MB a omezení v počtu PCIe linek, to první ale není neřešitelný problém (Optane pomůže) a to druhé nepotřebuje zdaleka každý. Pokud jde o funkčnost ovladačů a hardware, týká se to grafik. Vývojáři software postupně přidávají podporu akcelerace grafickými kartami a některé funkce software jsou dostupné jen s certifikovanými kartami a ovladači. Tyto věci je třeba si zjistit před nákupem hardware.

https://www.anandtech.com/show/13526/in ... ore-tested
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bluenite 9. 11. 2018 16:45

..to je to co tady zjišťuji před nákupem hw ;-)
Každopádně pro mne jako pro trochu poučeného laika a dlouholetého pracanta na poli 2d3d grafiky to znamená i praktické rady někoho, kdo se v tom vyzná. U xeonů např. slýchám, že jsou spolehlivější, mohou jet v zátěži a celkově se víc hodí na 3d vizualizace. Nepotřebuji ale za ně platit částky, které nejsou pro mne efektivní. Dost důležitá pro mne je i možnost upgrade procesoru=postupná rozšiřitelnost podle vhodného socketu osazením jiným procesorem. To samé u navýšení ram, atd.
Nevím, nakolik se dá na benchmarkové weby typu https://benchmarks.ul.com/compare/best- ... cted=true# nebo https://www.cpubenchmark.net/ spolehnout, i když tyto dva mi přijdou nejsolidnější. Nicméně všechny podobné jsou prvotně založené na výkon v hrách, který pro mne není hlavní.
bluenite
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 11. 2018 16:57

A nějaké hry na tom hrát chceš? Protože potom u profi karet je řešení leda pořídit jednu kartu profi + jednu herní.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 9. 11. 2018 18:58

Konkrétní hardware ti asi nenabídnu, nezabývám se profesionálně stavbou PC. Legenda o spolehlivosti Xeonů má nejspíš základ v tom, že se dávaly do serverů a pracovních stanic. O spolehlivosti CPU rozhodují především provozní podmínky, a ty měly Xeony většinou lepší - nižší takty, nižší napětí, dostatečně dimenzované chlazení, kontinuální pracovní vytížení a našlo by se toho víc.

Zkus si poskládat 3 pc z různých platforem s CPU 8C/16T:

BFU PC / i9-9900K / LGA1151 / MAX 64GB RAM / 16 PCIe linek / nelze upgradovat
HEDT PC/ i7-7820X / LGA2066+X299 / MAX 128GB RAM / 28 PCIe linek / upgradovatelný multithread
Workstation PC/ Xeon W-2145 / LGA2066+C422 / MAX 512GB RAM / 48 PCIe linek / upgradovatelný multithread

Které z těchto PC bude mít největší výkon v běžných aplikacích, např. Corel? BFU PC!
Potřebuješ upgradovat mutithread výkon?
Potřebuješ 48 PCIe linek?
Potřebuješ 512GB RAM?
Naposledy upravil malay dne 10. 11. 2018 07:46, celkově upraveno 1
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod bluenite 10. 11. 2018 17:24

KineCZek píše:A nějaké hry na tom hrát chceš? Protože potom u profi karet je řešení leda pořídit jednu kartu profi + jednu herní.

žádný hry, pouze "normální" práce

-- 10. 11. 2018 18:41 --

malay píše:Konkrétní hardware ti asi nenabídnu, nezabývám se profesionálně stavbou PC. Legenda o spolehlivosti Xeonů má nejspíš základ v tom, že se dávaly do serverů a pracovních stanic. O spolehlivosti CPU rozhodují především provozní podmínky, a ty měly Xeony většinou lepší - nižší takty, nižší napětí, dostatečně dimenzované chlazení, kontinuální pracovní vytížení a našlo by se toho víc.

Zkus si poskládat 3 pc z různých platforem s CPU 8C/16T:

BFU PC / i9-9900K / LGA1151 / MAX 64GB RAM / 16 PCIe linek / nelze upgradovat
HEDT PC/ i7-7820X / LGA2066+X299 / MAX 128GB RAM / 28 PCIe linek / upgradovatelný multithread
Workstation PC/ Xeon W-2145 / LGA2066+C422 / MAX 512GB RAM / 48 PCIe linek / upgradovatelný multithread

Které z těchto PC bude mít největší výkon v běžných aplikacích, např. Corel? BFU PC!
Potřebuješ upgradovat mutithread výkon?
Potřebuješ 48 PCIe linek?
Potřebuješ 512GB RAM?


ty typy pc mě celkem pobavili, jestli to bfu je to, co myslím...
Všechny 3 jsou ok. Nejvíc se ztotožňuji asi s i7, který považuji za relativně stabilní a dostačující pro mé potřeby. W2145 je poměrně novinka, cena taky zatím není nejnižší.
Místo upgrade výkonu preferuji stabilitu, 48PCIe linek myslím taky není až tak nutné, postačí celkem i 32gb ram.
A co taková "novinka" Optane, různě vidím chválu. Marketingová bublina? Není vhodná pro hry, kde se dá kamuflovat všechno možné pro zvýšení efektu?
Zásadní problém je stejně sw - takový Corel2018, který se prezentuje jako špička, nestíhá při 10MB souboru práci vůbec. Proto tady řeším takové věci, které mi snad pomohou.
Díky za tvůj čas
bluenite
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 11. 2018 19:53

10bit vystup potrebujes? Resp jaky je / bude monitor?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bluenite 11. 11. 2018 10:07

Zobrazování/správa barev je pro mne taky důležitá. 1miliarda barev by se hodila, jistě, nejsem zase ale až takový fajnšmekr. Subjektivní dojem není zas tak rozdílný. Mám tady NEC2690WUXi, který ve své době byl dost dobrý. Mně zatím vyhovuje. Nechám si poradit, jestli mohu.
bluenite
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 17. 11. 2018 21:17

Miliardu barev nemá, ale špatnej není. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bluenite 19. 11. 2018 09:27

jojo nemá, ale mě spíš než teorie zajímala víc praxe. To samé ty procesory chování sw na daných strojích.
Viz příklad - investoval jsem před nějakou dobou dost peněz do nb DellM6800ws (i7-4900MQ+32GBram+FireProM6100 17''disp+ssdSamsung250GB+500GBseagate data). Je to sice rychlík, ale ne v případě Coreldraw. Víc mu sluší 3d a rendering. Zde je to opravdu ubohé, subjektivně je rychlejší starý desktop i3-3250dualcore+8gb ram a obyč grafika gforce gx750.
Tudíž to vypadá pro mne, že to je sw a jeho efektivní funkčností jako takovým.
Proto tady hledám praktickou radu, nekoho s podobným problémem. Do dnešního dne jsem ji nenašel, ani na fórach Corelu.
bluenite
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 11. 2018 10:52

CorelDraw není moc dobře napsaný, vím o případě, kdy HW stíhá úplně v pohodě ale ten SW na není dělaný a čeká se na něj.

A v tom starém je nějaký SSD? A jaký Samsung je v tom Dellu?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 11. 2018 11:54

Casto se ceka prave na vystupy z disku nebo na pamet.


Celkove vzato asjizdi kremiky i7 a Xeon z jedne vyrobni linky. (Ale to i5 taky.) Pak uz je to jen o tom, co intel (ne)deaktivuje v jadre.

i5 ma oklestenou cache a chybi mu HT. S spolu s i7 pak nemaji ECC a par dalsich drobnosti, ktere Xeon ma (treba P iGPU). Ciste vykonove jde o totozny kremik.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 19. 11. 2018 16:39

Když ti ten Corel připadal subjektivně lepší na i3-3250 (2C/4T) než na i7-4900MQ (4C/8T), tak co kdybys mu zkusil omezit počet vláken, myslím nastavit Corelu spřažení jen na 4C nebo jen 2C a omezit tak přehazování procesu mezi thready. Aplikační výkon někdy nemusí z frekvence vytěžit prakticky nic, když proces skáče po threadech jak splašený. Taky by to asi na tom Dellu chtělo mít zapnutý vysoký výkon v napájecích profilech, jinak se procesoru s TDP jen 47W (a 8 thready k tomu) nebude chtít boostovat. Nevím, jestli spřažení něčemu skutečně pomůže, ale zkusit to můžeš. + ještě můžeš zkusit procesu Corel zvednout prioritu na Vysoká nebo Reálný čas
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků