Postupné snižování FPS při stále stejných taktech

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod AlanWake 24. 4. 2018 07:37

Ahoj, postavil jsem si nové PC a narazil jsem na problém, se kterým si nevím rady.

Konfigurace:
CPU: i7 8700k, Scythe Ninja 5
GPU: GTX 1080Ti (Zotac Blower) - chladič jsem vyměnil za stávající Accelero Xtreme IV.
Deska: ASRock Z370 Gaming K6 (nejnovější BIOS)
RAM: 2x16 GB Kingston HyperX Fury
Zdroj: Enermax NAXN 750W (ten mám ze staré sestavy)
Systémový disk: Transcend SSD 370s 512GB
Skříň: Nanoxia Deep Silence 3
Sestavu provozuji zatím nepřetaktovanou

A teď k problému. Sestavil jsem PC. Nainstaloval jsem WIN 10 Pro ( originální). Nainstaloval jsem ovladače GK (nejnovější) a MSI Afterburner. V MSI Afterburneru jsem nastavil pro jistotu otáčky větráčku na GK na konstantních 100%. A nyní ať pustím jakoukoli hru/benchmark atd. tak se mi drží hezky takt procesoru na všech jádrech na 4,3GHz a více při vytížení méně jader. To vše při teplotách max 70 °C, většinou jsou však nižší. Takt jádra grafiky zůstává na 1800+ MHz (přirozený Boost). Teploty jádra na GK se pohybují max kolem 60 až 65 °C i při maximálním zatížení. Do tohoto bodu se mi zdá vše v pořádku. Nicméně po spuštění vesměs jakékoli náročnější hry (Kingdom Come, AC: Origins, TT: Isle of Man) se mi po čase (dejme tomu tak po 10 až 20 minutách) propadnou FPS někdy o třetinu až polovinu. Přitom takt procesoru je stále stejný, stejně tak i takt jádra GK a pamětí GK. Říkal jsem si, že jsem asi zmrvil instalaci chladiče na GK a není třeba dostatečně chlazeno VRM/RAM, byť jádro jede na krásných teplotách (viz výše). No než bych montoval zpět stock chladič, tak jsem si říkal že zkusím ještě jednu věc. Dal jsem do PC starou grafiku R9 280X, abych vyloučil, že je problém někde jinde. Kompletně jsem pro jistotu odinstaloval drivery předchozí karty. Dokonce jsem pro jistotu později udělal i čistou instalací Win. Jenže stará grafika se začala chovat stejně. Držela takty atd. nicméně FPS se začaly snižovat zase po čase hraní. Vždy pomůže až restart. Po něm to vždy zase chodí dobře nějakou tu chvíli.

Jiné procesy nejsou nějak výrazně aktivní a Windowsácký antivir mám pro pokusy vždy vyplý. Jiný v PC nemám.

Nenapadá vás, kde může být problém? Budu vděčný za jakoukoli radu. Díky moc. :-)
AlanWake
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 4. 2018 08:52

Osobně bych zkusil jiný zdroj.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 4. 2018 10:11

Hod fotku obou karet po sundání Accelero.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AlanWake 24. 4. 2018 11:18

No jak budu mít chvilku, tak tu GTX 1080ti odstrojím. Ta R9 280X nikdy měněný chladič neměla, je to Gigabyte Windforce a jela bez problému ve staré sestavě i na plný výkon. Myslím, že v samotné GK problém nebude. Obě dvě totiž dělají na chlup to samé.
AlanWake
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 4. 2018 11:52

Osm litrů omáčky jsem si nedal. Zajímají mě strohá fakta.

1) zrušíš všechny pokusy o přetaktování všeho.

2) Nová instalace na zformátované SSD zabere jen chvilku. Pouze systém, updaty, drivery. NIC DALŠÍHO.

3) Ještě než dostaneš příležitost něco zk... uděláš si (stále bez taktování) bitovou kopii.

4) Pak vyzkoušíš jednu hru.

5) TEĎ to buď bude v pořádku, nebo je chyba v hw.

6) pokud je to dosud ok, můžeš se pokoušet taktovat a instalovat aisuity, tuningutility, xtremefancosi, atp. (Afterburner patří mezi "atp".)

7) Pokud by se chyba vrátila až teď, víme, že nastala v bodě 6, tedy rukama. Obnovíš z bodu 3 a pokračuješ pokus omyl.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AlanWake 24. 4. 2018 12:05

Ano, přesně to jsem vyzkoušel uz včera večer po bod č. 5. Tzn. jen nainstalování Win na zformátované SSD + instalace ovladačů od nVidie (bez GeForce Experience). A v tomto bodě to začalo dělat psí kusy po spuštění jediné hry. Tedy ono snížení FPS. Teda asi tak po 20 minutách od jejího spuštění. Jen pro jistotu jsem až pak nainstaloval onen MSI Afterburner, ať někde vidím takty GK, pamětí atd. Právě proto si myslím spíše, ze se jedná o HW problém, ačkoli mě udivuje že zrovna po restartu se to zase opraví.
AlanWake
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 24. 4. 2018 12:10

A počítač máš připojený k internetu? Pokud ano, tak ho odpoj. Jestli to není například nějaké vyhledávání aktualizací apod. Proto ho opravdu fyzicky odpojit od internetu a je klid.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod AlanWake 24. 4. 2018 12:20

Jo to jsem pro srandu taky zkoušel. Ale v tom to nebylo.
AlanWake
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků