Jak vybrat UPS

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Behemot2077 17. 8. 2014 18:21

S tím nabíjením je to přece naprostá pitomost. Baterka si vezme co do ní pustíš, při vyšším napětí by to bylo víc, to ano, ALE, jelikož proud je omezen, jak jsi sám řekl, tak se nabíjí v podstatě stejně pomalu. Láme se to pravděpodobně někde okolo těch 12,5-13 V, kde už se to zpomaluje pod maximum proudu, který zvládne dodat nabíjecí zdroj. Nicméně rozdíl mezi 13,4 a 13,8 pak udělá v rychlosti nabíjení možná nějakou hodinu na konci, spíš ale ani to ne, protože se to zase musí nabít víc. Což je s ohledem na rychlost nabíjení (většinou tak půl dne až den) v podstatě nic.

Jinak těch 13,8 V je tak ještě hranice kdy je to v pořádku. Gelovky a skelnovatové akumulátory by sice měly mít méně, tak do těch 13,5, ale výrazně plynatět začínají až na 14,4 V, jako nalívací.

Co se týče kapacity v dané velikosti, u číňanskej lithiovek bych věřil že je to na nic, u Panasonicu to má prokázaný blahodárný vliv na životnost. Úplně nejvíc totiž akumulátoru zkracuje životnost vybíjení velkým proudem: může na to být stavěná, ale stejně ji to poškozuje. Akumulátor o větší kapacitě tak je vybíjen poměrně méně (30 A ze 7,2 Ah je horší jak 30 A z 9 Ah), navíc je ve hře dynamická kapacita (závislá na velikosti vybíjecího proudu) a tedy se z 9Ah akumulátoru taky vytáhne víc než o 25 % víc oproti 7,2Ah.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod czatlantis 17. 8. 2014 18:52

Ta baterka se nabíjí cca těch 80% stylem "beru co zdroj pustí" jak píšeš. Ale těch zbývajících 20% se už nabíjí hodně pomalu a čím vyšší napětí, tím se nabíjí rychleji. Ono obecně při nabíjení na napětí 13,8V se opravdu plné kapacity dosáhne až po mnoha hodinách, nebo dokonce i dnech. (ale tam se bavíme o nabití 95%->100%). Proto pro cyklický provoz (tzn omezený čas na nabíječce) výrobci doporučují napětí 14,X V, aby se to na těch 100% opravdu nabilo co nejrychleji.

Ohledně té kapacity a životnosti netuším jak to je. O tom poměru proudů jak píšeš, tak to dává smysl, ale spíš bych to viděl, kdyby jedna baterka byla fyzicky větší. Nějaký přímý srovnání jsem nedělal, ale celkem by mě to zajímalo. Ono třeba baterky pro cyklický provoz mají tlustší mřížky a vyšší životnost, ale menší kapacitu a schopnost vysokých proudů. Naopak startovací baterky mají hodně tenkých elektrod, takže proud dají velkej, ale zase s životností při cyklování je to dost špatný. Nějak tak intuice mi říká, že prostě baterka s tlustší mřízkou bude žít delší dobu.
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 18. 8. 2014 20:30

Všechny ty Panasonicy v dané velikosti mají stejnou katalogovou životnost a jestli je tam rozdíl půl roku, tak to ti fakt nikdo po 6-9 letech zkoumat nebude. Násobně víc to ovlivní počet cyklů, styl nabíjení apod. Teď jsem opravoval stařičkou UPS Best co nabíjí jen 0,5 A. APC RS tam ládují třeba 1-1,5 A. V on-line Victronu jsme měnili staré Panasonicy po 9 letech. V off-line CyberFort asi dá i 9Ah tak maximálně 5 let, už jen kvůli těm 40 A co se z těch 700VA verzí tahají při plném výkonu.

Jestli tě to tak zajímá, můžeš si tady příště koupit vyřazený beterky za cenu olova a rozkuchat si je, mě to zas tak nepálí, radši cash z výkupu…
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 19. 8. 2014 09:08

Stejnou katalogovou životnost nemají, ony se ty údaje v čase dost měnily, ale dnes jsou na webu výrobce údaje pro 20 °C a podle Ecobatu:


http://industrial.panasonic.com/www-dat ... 00CE95.pdf
http://industrial.panasonic.com/www-cgi ... 27R2P+7+WW
12 V 7,2 Ah 10-12 let

http://industrial.panasonic.com/www-cgi ... 245P1+7+WW
12 V 9 Ah 5 let

(Na druhou stranu v přehledu http://industrial.panasonic.com/www-dat ... 000PE1.pdf je to právě naopak...)
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 19. 8. 2014 20:37

UP-PW1245P1 mají uvedeno

For standby power supplies. Expected trickle life: Approx. 6
years at 25°C, Approx. 10 years at 20°C.

LC-P127R2P1
For standby power supplies.
Expected trickle design life: 10 – 12 years at 20°C
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 20. 8. 2014 08:17

V přehledu vyráběných typů na http://industrial.panasonic.com/ typ UP-PW1245P1 není, v katalogu http://industrial.panasonic.com/www-dat ... 000CE4.pdf
UP-PW1245P1: Expected trickle design life: 10 – 12 years at 20°C
UP-VW1245P1: Expected trickle design life: 6 – 9 years at 20°C
Kdo ví, co aktuálně platí a co se vyrábí a co ne.

Teď se mi stalo, že jsem objednal UP-RW1245P1, na faktuře byla UP-RW1245P1 a ve skutečnosti to byla UP-VW1245P1. Vypadá to, že pro některé distributory je to prostě Panasonic 9 Ah a víc neřeší.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 21. 8. 2014 21:55

No taky netuším jaký jsou v tom přesně rozdíly…každopádně tyhlety by měly být ty nový v šedivým samozhášecím pouzdře, 45 W/článek aka 9 Ah.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod jirkau 18. 8. 2016 11:16

Ahoj, rád bych sehnal malou UPS k NASu (Synology DS215j), můžete mi nějaký doporučit? V poslední době se potýkám s krátkodobými výpadky proudu a mám pocit, že mu to moc nesvědčí.

Potřebuji, aby uměl komunikovat s NASem (vypnout ho v případě výpadku) a aby neměl sám o sobě velkou spotřebu. Někde jsem četl, že UPSka bere klidně i 10W a to mi přijde moc, sama synology má pod 20W.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 18. 8. 2016 17:33

Větší line-interactive klidně 20 W. Jediná možnost jsou off-line, tam to je relativně pár wattů, ale ty jsou blbý jak štoudev, 100% spolehlivě umí říct jenom stav (na síť, na baterie). Ačkoli co jsem se teď zrovna před pár dny díval, tak i ty starý CyberFort údajně přes apcupsd protlačí nějaký další data. Záleží, co umí ten systém, případně si tam dát vlastní distribuci. Může to chtít nějakou pokročilou konfiguraci, jinak to bude NAS vypínat při jakýmkoli přepnutí na akumulátor (klidně jen na pár sekund).

Tuhle zrovna mám další CyberFort II/Back-UPS ES na repasi, v případě zájmu napište SZ. Což mi připomíná, že bych mohl doměřit reálnou spotřebu v nulové zátěži s nabitým akumulátorem, zatím mám jenom ty výstupní vlny…
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 12. 3. 2017 07:33

Průběžně doměřuju příkony naprázdno http://www.hardwareinsights.com/wp/data ... waveforms/ No jinak jsme prodloužili záruku na repasované Smart-UPS na tři roky s možností dokoupit záruku až na 20 let :)
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Naranyan 11. 8. 2017 11:22

Ahoj lidi.. Mám velký problém a tak nějak jsem narazil na celou problematiku UPC, což, jak už vím, je dost komplikovaná záležitost :(. Takže někde musím začít. Za minulé 2-3 roky si pamatuju tak 2-3 výpadky proudu, v posledních pár měsících tak 5-6, takže jsem se naštval a bezmyšlenkovitě koupil tento záložní zdroj https://www.czc.cz/cyberpower-ut850e-fr ... 45/produkt a to rovnou ve dvou kusech..
A použity byly u těchto dvou sestav ->

Kingston HyperX black 16GB (2x8GB) DDR3 1600 XMP
CoolerMaster Elite 311, black-blue
Noctua NH-U9B SE2
Chieftec A135 Series APS-850CB 850W
GIGABYTE R9 290 WINDFORCE OC 4GB
Intel Core i5-4440
GIGABYTE GA-Z97-D3H - Intel Z97
a další sestava

Intel Core i5-2500K
Kingston HyperX 8GB (2x4GB) DDR3 1600 XMP
Thermaltake V3 Black Edition
Corsair Builder Series CX600 V2 600W
GELID Solution Tranquillo - revize 2
GIGABYTE GA-Z68A-D3H-B3 - Intel Z68
GIGABYTE HD 6970 Ultra Durable 2GB

Teď už mimo jiné vím, že ty zdroje jsem výkonově naprosto zbytečně přepálil, protože i když (i ten novější) počítač vytížím na 100% tak nejsem schopen se dostat nad 320 Watt. Zpátky ale ke zdroji. Ten má 850VA a 425Watt deklarovaných. No, když nemám na obou těch compech puštěné vůbec nic, zdroje (oba dva) to udrží správně jak mají, když už ale pustím jen páru prohlížečů, nějakou tu aplikaci a přiblížím se zhruba 200 Wattům, tak PC prostě spadne, jako by ani na žádný zdroj nebylo připojené. Už jsem to dal k reklamaci, oba zdroje, tak sem zvědav, jak to dopadne. Každopádně, byl další výpadek a zase nervy, takže nebudu čekat na výsledek reklamačního řízení a chci pořídit nějaký zdroj, ktery ODPOVIDA SVYM SPECIFIKACIM ježinkote a udrží to v běhu tak jak má.. Dle deklarace by i ten slavný CyberPower měl udržet oba compy dokonce při plné zátěži a nic. Co myslíte o tomhle záložním zdroji -> https://www.czc.cz/fortron-fsp-ep-850-8 ... 60/produkt
Naranyan
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 11. 8. 2017 13:00

Všechny tyto ***** jsou v podstatě to samý, plastikovej bazmeg, v lepším případě to runtime měří velice nepřesně, v horším si ho to vymejšlí. Mimo to, že se mnohdy - kór speciálně u FSP a jinejch šrotů, co používají Must Power - nedá ani najít runtime při 100% zátěži, tak když jo, je obvykle 30-60 sekund. Je to brutálně poddimenzovaný, Must Power dává na transformátor hliníkový vinutí, kondenzátory jsou odpad co odchází obvykle při druhé výměně akumulátorů, no samý jistoty a sociální pozitiva.

Všechny taky mají na výstupu tzv. „modifikovanou“ sinusovku, podle mě teda spíš modifikovanej obdélník, očividně si narazil právě na případ, kdy boost obvod korekce účiníku tyhle invertory nesnese. Viz mou databázi https://www.hardwareinsights.com/databa ... waveforms/, sice tam zrovna tudle řadu nemám, ale za ty prachy to je jasně tenhle případ.

Jediná jistota je čistej sinus. Eaton sice nabízí kolikrát i tříletou záruku a zajímavý ceny, ale mají strašně malý akumulátory a tím pádem i krátkej runtime. APC Smart-UPS (nikoli SC! i kdyžty jsou taky drahý :D) jsou poslední dobou drahý jak sviňa. Pak nastupují repasované modely většinou APC Smart-UPS (ale i jiné, co kde splaším) v edici HW World, které jsou z většiny hledisek lepší, než cokoli na trhu: zárkladní záruka 3 roky (prodloužení možno až na 20), akumulátory Panasonic v maximální existující kapacitě (v některých případech se dostanu až na několikanásobek továrního runtime), kompletní repas, úprav chlazení…takže aniž bych si chtěl dělat reklamu (no, :lol: ), za tu cenu je to prostě nejvíc muziky. Akorát to nestojí 1200 s daní, že…

Tady by to myslim utáhla jedna tisícovka (např. SUA1000I). Když tu investici znásobíš, tak ji můžeš mít, na financování není problém se domluvit, klidně i splátky :lol: Jinak mám i nějaký nesinusové srágory, třeba by si sedly víc, můžu dát k dispozici na otestování.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Naranyan 17. 8. 2017 08:59

Dovolím si sem hodit recenzi, co jsem psal na CZC :) https://www.czc.cz/eaton-3s-700fr/90874/produkt

Po neblahé zkušenosti s dvěma Cyberlinkama (CyberPower UT850E-FR 850VA/425W), které jsem musel vrátit, protože neudržely ani 200Watt odběr mi bylo na jednom fóru o HW doporučeno, když už "křápy", tak alespoň Eaton. No a tedy naprostá spokojenost. Tento zdroj mi po vytažení z el. zásuvky udržel comp v běhu dokonce i při plné zátěži (mnoho aplikací, prohlížečů a hra Anno 2070 aktuálně zobrazená) s tím, že extrémně jednoduchá aplikace si vzala "systém do parády", hru mi zminimalizovala a ukázala varovnou hlášku že systém bude vypnut za XY minut. Jelikož jsem simuloval to, že nejsem u PC, tak jsem to jen sledoval a skutečně, i když jsem schválně měl rozpracované neuložné věci (které normálně brání vypnutí), tak po nějáké době (když záložní baterka klesla na danou mez) se systém skutečně úspěšně vypnul. Teď už tedy nemusím mít strach pracovat ani při bouřkách a zkrátka kdykoli, kdy by vypadl proud, i když bych zrovna nebyl u PC a už se nemusím bát o svůj SSD s velice cennými daty. Kdo zálohuje všechny potřebné a důležité data každý den že :). Osobně pro mě vlastně není vůbec důležitý údaj o výdrži, protože když zrovna sedím u PC a stal by se výpadek, tak uložit a vypnout PC je otázka pár vteřin a hlavně, když nejsem zrovna u PC, tak pak jediné, co je důležité je, aby se systém "správně" vypnul, aby nehrozilo poškození hardwaru a hlavně tedy SSD disku :). Takže naprostá spokojenost, takto to přece ale nakonec má fungovat že :).

p.s.: Behemot hrozně moc díky za důkladné vysvětlení a to, že jsi mě tedy navedl na konečně perfektně funkční záložní zdroj Eaton :). Vidím, co všechno jsi tu psal, ale jak možná čteš výše, za 2 400 mám konečně zdroj, který mi plně vyhovuje, protože dělá to co má a já opravdu nepotřebuju runtime půl hodiny, to fakt ne :D.
Naranyan
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 17. 8. 2017 09:13

Údaj o výdrži je celkem důležitá věc, protože za těch 30 sekund se to vypnout nedokáže.

A křápy co runtime odhadují podle vlhkosti vzduchu udělají totéž, jen s odkladem, až kapaita akumulátorku poklesne tak, že to dá těch 30 sekund, což ta věc neumí nijak reflektovat. Samozřejmě to každej zjistí až mu to padne :D Lepší UPS co si měří řadu provozních parametrů a akumulátor pravidelně testují si dají s nějakou přesností dohromady vždy aktuální runtime a pokud akumulátor neprojde selftestem, začnou vřiskat po půl hodině, že výměna.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Naranyan 17. 8. 2017 09:52

Ono, jestli se mi třeba snad někdy podaří našetřit do prasátka trocha víc peněz, tak pak se ti určitě ozvu :). Hádám totiž, že zdroj, který by si mi doporučil a prodal by stál mnohem víc, orientační střela 5k nebo spíš 10k ? :)
Naranyan
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků