Jak vybrat UPS

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod czatlantis 11. 6. 2014 22:09

Milanr1: Moderní OS umí komunikovat s UPS co mají USB a tváří se jako externí baterka. Určitě ne s těma starejma. NAvíc instalace SW je důrazně doporučovaná, protože si tam můžeš nastavit takový věci jako za jak dlouho se samotná UPS vypne při vybití, při kolika % a podobně. Sám OS si tohle nepošéfuje a mám dojem že kdyby se začal vypínat OS při vybití baterka a zrovna naskočila elektrika, tak skončíš s vypnutým PC a zapnutou UPS. Pokud tam je ten program, tak při vypínání PC pošle do UPS informaci "ať se děje co se děje, vypni se za 2minuty". Ikdyby teď naběhla elektrika, tak se ups vypne, počká nastavenej interval, zapne a tím se zapne i PCčko.
Taky můžeš nastavovat třeba jaký napětí má být na výstupu při výpadku (220/230/240V), jestli to má při výpadku pípat a tak no..přinejhorším se na to dá přes terminál dostat a nastavit manuálně. Stačí hledat "apc smart protocol"


MgX - hledej normálně powechute for windows. Mám dojem že to je hodně kompatibilní a je naprosto jedno k jaké UPS je to určený - podobně jako Catalyst ovladače ke grafikám - prostě stáhneš nejnovější verzi a jedeš.


Jinak ten kotel bude kdyžtak vydávat divný zvuky nebo bude víc topit motor toho čerpadla. Elektronika je v pohodě, problém jsou ty motory.
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 11. 6. 2014 22:23

Hmmm - tak s motory jsi mě moc nepotěšil :-|

Na soft se podívám. Díky
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 15. 6. 2014 08:59

Je k té UPS originální kabel pro připojení k počítači?

Ten příklad s Catalysty moc dobrý není, dnešní Catalyst nebude fungovat třeba s Radeonem HD4670.

Podle http://www.sws.cz/prod_img/apc/smart996-1139c.pdf je tahle UPS kompatibilní s PowerChute Business Edition, možná i s PowerChute Plus. Oboje se dá stáhnout od APC.

Takže nikoliv nejběžnější PowerChute Personal Edition.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 15. 6. 2014 10:17

Petr_S ne kabel k tomu není. Předpokládal jsem, že bude stačit normální RS232 co mám.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod czatlantis 15. 6. 2014 14:02

Normální RS232 nejede. Naopak UPSka se okamžitě vypne...Za tohle bych tomu kdo to vymyslel jednu vrazil...hlavně že použijou klasickej konektor pro RS232, i kabel vypadá stejně, jen je to tam jinak zapojený. Fakt takový věci mě dokážou n-a-s-r-a-t
EDIT: bože, cenzura sprostých slov? Jsme snad v diskuzním kroužku ve školce?
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 15. 6. 2014 18:46

Originál kabel je docela drahý, pokud se ho nepodaří najít v nějakém bazaru. Na webu je plno schémat, jak ten kabel zapojit, těžko říct, co bude fungovat. Například:

Obrázek
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MiK 15. 6. 2014 19:17

Kabelů APC mám docela dost po zrušených UPS.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 24. 7. 2014 22:16

czatlantis píše:A dokonce někdy bývá mnohem míň kvalitnější než "neoriginál" - stačí koupit kvalitní aku třeba od CSB nebo Panasonicu a ušetříš půlku a budeš mít ještě vyšší kvalitu.

Tak zrovna CSB má do kvality daleko. Je to taková lepší čína, ale Panasonicu se ani neblíží.

Jinak můžu nabídnout nějaké repasované UPS se zárukou i s akumulátory za dobrou cenu.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod czatlantis 25. 7. 2014 16:06

Co teda za baterky doporučuješ? Fakt se vyplatí Panasonicy, který jsou mnohdy 2x dražší než CSB? Mně přišlo CSB jako kvalitní. Možná taky záleží která řada - jestli ta úplně základné, nebo nějaký se zvýšenou životností nebo co to tam mají...
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 25. 7. 2014 17:17

Ceny se až tak neliší, třeba na http://www.avacom.cz/olovene-akumulatory stojí klasický 12V/7,2A F1 CSB 504 Kč a Panasonic 529 Kč.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 26. 7. 2014 18:49

CSB hlavně aktuálně mám dojem ani nejsou, čeká se až připluje dodávka, možná proto vzrostla cena.

Dost záleží, co je to za UPS, ty levné krámy nabíjí bůhvíjak (a nejspíš stále), takže tam taky odejdou, ale třeba nedávno jsme měnili staré Panasonic v jednom on-line Victronu po těch 9 letech jak mají specifikováno.

Osobně doporučuju Panasonic a co největší kapacitu, co se vejde. Teď si začali značit kapacitu jednoho článku, takže bývalé 9Ah jsou ty 45 W na článek.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod czatlantis 27. 7. 2014 02:58

No stále nabíjí zjednodušeně řečeno všechny UPS.Nabíjí se na konstantní napětí s limitem proudu. Nějaký APC co tady mám nabije nějak na 13,7V/baterka, pak čeká až to klesne o asi desetinku a pak zase sepne nabíjení a takhle pořád...takže možná je to k té baterce přívětivější než čistě 13,X V konstantně. Jinak ale tam jde hlavně na jaký napětí se nabíjí. Mám tu jeden online Victron taky a tam je nabíjení nastavený jen nějak na 13,4V/baterka. Naopak ve většině ostatních UPS je nějak 13,8V/baterka. Tím vyšší napětím z toho vyždímají víc kapacity a taky se rychleji nabije po výpadku. Ale má pak nižší životnost.


Mám jednu UPS v chadírně cca 10°C, tak jsem zvědavej jak si povedou baterky ohledně životnosti tam. Kapacitu mají trochu sníženou kvůli té teplotě, ale tak to čert vem. :-D
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod pjotr 27. 7. 2014 10:41

pjotr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 16. 8. 2014 14:36

czatlantis píše:Tím vyšší napětím z toho vyždímají víc kapacity a taky se rychleji nabije po výpadku.

Tak to je na mě nějaká moc logyka :lol: Jinak se spíš jedná o to, že UPS využívající nižší napětí nevyužívají celou kapacitu, ale zas na druhé straně, rozdíl mezi 13,4 a 13,8 V jsou nějaká procenta rozdílu ve využitelném výkonu, protože v této oblasti napětí padá rychle, stejně tak se to rychle nabije z 13,4 na 13,8, tedy je ten rozdíl v kapacitě docela minimální.

pjotr: jestli je to bez akumulátorů, tak docela bída. Za trojku dám standalone 1500ku, čínský beterky do toho vyjdou tak na 2,5.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod czatlantis 16. 8. 2014 20:30

Behemot2077: To víš, každý % kapacity dobrý co si můžou napsat do propagačních materiálů. Tak to v současným světě chodí - krátkodobá mírná výhoda je mnohem víc, než dlouhodobá životnost. Navíc oni mají z prodeje náhradních baterek prachy, takže to je taky plus.
Jo a trochu rychleji se ty baterky nabíjí - hlavně v rozmezí 80-100% to při těch 13,8V dosáhne mnohem rychleji než třeba při těch 13,4V

Behemot2077 píše:Osobně doporučuju Panasonic a co největší kapacitu, co se vejde. Teď si začali značit kapacitu jednoho článku, takže bývalé 9Ah jsou ty 45 W na článek.

To není ani tak že teď si zvykli to tak značit, ale takto se značí akumulátory pro velmi vysoký proudy. Těch 45W je výkon co dá jeden článek po nějakou dobu do nějakýho napětí. Přesně nevím. Ale uvádí to takhle všichni výrobci.
Celkem by mě zajímalo, jak je to s životností tady těch výkonnějších (a vysokokapacitních) verzí. Přecejenom do stejnýho objemu se musí nacpat víc hmoty, budou tam tenčí mřížky a podobně. Já teda všude cpu normální verze 7Ah. Navíc jsou někdy výrazně levnější.
czatlantis
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků