Orange Pi One - náhrada za Raspberry Pi 2

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 3. 2016 13:39

Dorazila mi nová hračka - Orange Pi One. Cena na Aliexpress 10 dolarů + poštovné http://www.aliexpress.com/item/Orange-P ... 08880.html
Krátký popis viz http://www.zive.cz/bleskovky/orange-pi- ... fault.aspx

Zatím jsem na něm zkusil spustit:
Raspbian - odkaz je na stránkách výrobce http://www.orangepi.org/downloadresources/ (stránka je extrémně pomalá, ale image se stahuje z Google serveru bez problémů)

Openelec - odkaz na image je https://mega.nz/#F!YoA2GCzb!bA9JW9HUMmlyAV3nmIIxHQ (našel jsem ho na stránce http://www.orangepi.org/orangepibbsen/a ... -1075.html )
OpenELEC-H3.arm-7.0-devel-20160224231152-r22172-gf32cae9.img

Obojí funguje.

Ozvu se, jak se osvědčí v porovnání s Raspberry Pi.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RossiD 2. 3. 2016 17:27

Tak to jsem zvědav hlavně stran funkčnosti OpenElec, děkuji za info !
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tetref 3. 3. 2016 09:44

žádný zázrak, v několikavteřinových intervalech se video cuká a nejde boční USB OTG. Nepomůže ani změna rozlišení na 720p50 a 1080i. Nejde CEC a některé dopňky, nedá se dostat do některých repozitářů.

Asi půjdu do RPi 3....
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 3. 2016 10:30

Co se týče hardwaru, věc je to dobrá, čtyřjádro to má a těch 512 MB DDR2 RAM stačí na většinu věcí, no, rozhodně upgrade vůči RPi 1, která používala ještě staré SDRAM.

Kromě LEDek, to, jestli deska je pod proudem se dá poznat jen podle rozsvícených LEDek pod Ethernetem, a jestli vůbec bootuje se dá poznat jedině probliknutí Ethernetových LEDek.

A přes USB nelze desku napájet, buďto GPIO header, nebo menší DC barell, který není tak častý.

Problém je ten, že pro to není adekvátní software...
OPI One jsem zamýšlel použít jako web server s PHP a MySQL, a dalo mě dost času najít adekvátní distribuci, kde by fungoval Ethernet.

Nakonec jsem našel Armbian, a ještě jsem musel vzít verzi pro jinou OPI desku, protože pro OPI One se distro nechtělo zavést (monitoroval jsem přes TTL terminál).

Co se týče GPIO, osobně jsem nezkoušel, ale co jsem od kámošů slýchal, GPIO na Armbianu nefunguje.

A co víc? Hřeje. Dost. Musel jsem teplovodivkou přibaslit chladič, a při náročnějších činnostech musím připnout větrák.

Při kompilaci Cuberitu není problém se dostat přes 50°C i s pasivem.

Asi to chce čas vychytat všechny mouchy řešitelné softwarem.

A taky škoda že to nemá PAL/NTSC kompozit výstup, ačkoli ploška na spodní straně DPS tam je.
Holt asi u ťamanů je problém vyvést header se signálem a zemí.
anonymni

Odeslat příspěvekod tetref 3. 3. 2016 10:47

Armbian je asi nejlepší volba pro OPI One v současné době, poslední verze po mírné úpravě před prvním spuštěním docela dobře funguje. Běží mi všechny usb i lan. Ledky jsou šílené, hlavně to jejich umístění a funkce.
To, že nemá výstup AV mimo hdmi je pochopitelné, je to přeci spíše odpověď na RPi Zero než RPI2, což odpovídá i ceně. Je vidět, že šetřili na této desce kde se dalo... AV výstup a další USB má dražší verze Orange Pi PC.
Chladič a větrák je na OPi One nutností.
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RossiD 3. 3. 2016 13:01

Tak co by člověk za ty peníze také chtěl že, na druhou stranu pokud by to mělo rozsáhlou podporu v komunitách, jistě by vše vypadalo jinak.
Potřebuji pro vnuka nějaké to OpenElec/Kodi udělátko na občasné využití, nechce se mi dávat peníze do RPi 2 (mám jej doma již 3x :) ) a toto se mi zdálo za mrzký peníz na mrzké využití jako dobrá volba....
Asi si lehce připlatím za první generaci RPi a bude po starostech ....
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tetref 3. 3. 2016 13:37

Mám také starou desku RPi1B, málo paměti a i po přetaktování na 950MHz to na OpenElec nestačí. Rozhraní je se zadýchává a nepřehraje to některá videa s větším datovým tokem, téměř řádné MP4, pravděpodobně díky malé paměti.
Myslím, že v současně době je nejlepší volba je RPI2 nebo možná RPi3.

Anebo si počkat tak rok, oni to na těch "pomerančích" vychytají....
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 3. 2016 13:46

To tetref:
Odpověď na RPi Zero? Je to možný, ale právě RPi Zero má kompozit video výstup, právě na headeru (hřebínek, piny, ...), narozdíl od OPI One, kde onen kompozit video výstup nějak přístupně vyveden není.

Zdroj: http://raspberrypi.stackexchange.com/qu ... out-header

Škoda, tato fíčura by vyšla jen na pár centů...
anonymni

Odeslat příspěvekod karlos00x 3. 3. 2016 15:07

IMHO je HW ve smyslu vykonu apod u techto krabicek naprosto nepodstatna vec.
To co dela RasPi tak uspesnym je komunita. Diky tomu to co ma fungovat funguje, jsou siroke moznosti rozsirovani.

Kdyz dneska vidim jakykoliv "novy" ovoce pi tak jen mavnu rukou a prechazim to obloukem (uz protoze tvurci nedokazou byt trochu originalni v nazvu...).
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tetref 3. 3. 2016 15:11

Bylo vidět, že šetřili nejen cenou ale i místem. Někdo rozhodl, že to tam zkrátka nebude, srazí se cena na minimum, vymění se regulátor procesoru za levnější, GPIO se otočí o 180 stupňů, deska se zmenší jak jen to jde i za cenu toho, že když připojím OTG kabel, HDMI a sd kartu, tak se to zkrátka vedle sebe nevejde.
Mimo AV výstup jde samozřejmě dobastlit IR a další 2 USB.
Škoda, že je RPI Zero stále out of stock...

-- 3. 3. 2016 15:17 --

[quote="Kdyz dneska vidim jakykoliv "novy" ovoce pi tak jen mavnu rukou a prechazim to obloukem (uz protoze tvurci nedokazou byt trochu originalni v nazvu...).[/quote]

No jasně, po Malině tu máme Banán, Pomeranč, Citrón, asi bude i Ananas...
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 3. 3. 2016 22:22

RossiD píše:na druhou stranu pokud by to mělo rozsáhlou podporu v komunitách, jistě by vše vypadalo jinak.
Právě tady s tím desetidolarovým modelem tu podporu možná získají.

-- 3. 3. 2016 23:19 --

tetref píše:žádný zázrak, v několikavteřinových intervalech se video cuká a nejde boční USB OTG... ... Nejde CEC
Mám v Openelec stejné problémy, navíc pozoruji problémy s rychlostí HDD připojeného přes USB/sata převodník. Asi to chce čas, než se v softwaru vychytají problémy.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tetref 4. 3. 2016 10:45

Když vidím, jak je ten čínský (a korejci taky něco mají ) trh s klony RaspberryPi roztříštěný a i kompatibilita v rámci jedné značky je mizerná (Orange Pi PC, One, Pi2, Pi Plus, Mini a já nevím co ještě) tak to s tou podporou nevidím moc dobře. Například Allwinner H3 má zatím jen slabou podporu v kernelu, řeší se to nějaké patche a snad v nových verzích to bude o něco lepší.

Tvůrci Raspberry Pi sice nemají tak nadupaný hardware jako konkurence ale se softwarem vyladěným pro jejich desky se domnívám, že je tak hned někdo nedoběhne. Než aby přidali podporu 4K videa do Raspberry Pi3, radši vsadili na zpětnou kompatibilitu, protože už existuje plno projektů na RPI1 a RPI2 a hlavně je jejich deska primárně určená na bastlení, ne na koukání na video. Jako multimediální centrum je už lepší koupit hotové řešení v krabici ale je třeba si připlatit, protože v ceně je vlastně i vyladěný software, což u této destičky za 350,- Kč není.

Stejný procesor Allwinner H3 používá třeba systém domácího kina Zidoo X1, jde to prý implementovat na Pomeranč. Nezkoušel jsem, nějak se mi nedaří nahrát firmware na kartu.

Některé desky mají i SATA (Banán a některá verze Pomeranče) ale prý to není žádná sláva.

Čína se zkrátka chtěla svézt na vlně zájmu SoC desek a tajně doufají, že k tomu někdo dodělá software...
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 11. 3. 2016 19:24

Omlouvám se za OT... ale nedá mi to, když se zmiňuje RPi3

Čekal jsem na Raspberry Pi 3. Domníval jsem se, že tu budou některé změny poplatné době. Gb síť, podpora 4K atp. Wi-Fi v tomto směru beru spíše jako zbytečnost. Ale je tam. No a kromě toho, že mnou zmíněné věci nejsou, se navíc údajně „trojka“ přehřívá. Sice ve vyšší zátěži, ale ano. Nevím, co si o tom myslet. Předchozí verze mně přišly méně „kontroverzní“.

Jasně - stačí přidat pasivní chladič, anebo rovnou nějaký ventilátor, přesto... čekal jsem trochu víc.

vladimirovi děkuji za informace o Orange Pi One. Díky.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 3. 2016 19:51

No, zatím není zač. Na kompatibilní software se bude muset počkat.

- Openelec: trhaný obraz, problémy s rychlostí USB, nefunkční CEC (HDMI link)
- Raspbian: nejde spustit Kodi nainstalovaný z repozitáře
- Debian: nefunguje integrovaná síťová karta (externí Realtek je bez problémů), nejde spustit Kodi nainstalovaný z repozitáře
- další jsem zatím nezkoušel. Sám si vychytat problémy s ovladači hardwaru v linuxu a zkompilovat Kodi neumím, musím tedy čekat, až to udělá někdo povolanější.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod teutates 12. 3. 2016 20:01

Na linuxu vám kodi nepojede. Chyba ju tuším v nějaké závislosti. Pokud chcete kodi nainstalujte android, nebo openelec.
Pokud se Vám to zasekne při načítání systému, nebo je systém příliš pomalý, tak používáte špatný zdroj. Je potřeba 5V/2A, při menším proudu (typicky 0,6A) nemusí vše fungovat případně se systém vůbec nespustí!
teutates
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků