Levný počítač pro Plex - Raspberry pi?

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Loyza1 25. 4. 2016 08:58

Zdravím,
v současné době mám Plex server na domácím počítači a filmy si pouštím na televizi, kde je Plex aplikace.

Toto řešení mi moc nevyhovuje, protože počítač musí být zapnutý při přehrávání filmu. To se mi moc nelíbí, protože zbytečně spotřebovává elektriku a navíc když se uspí tak se film vypne.

Nemám NAS, což by možná problém vyřešilo, ale nemáme na něho moc prostor a je to vcelku drahý přehrávač filmů. Přemýšlel, jsem, že bych si pořídil raspberry pi 3, k tomu cca 128 GB velkou kartu. Nevím, ale jestli raspberry zvládne Plex server. Přeci jen je na to potřeba silný procesor. Má s tím někdo zkušenosti? Případně máte někdo nějaké jiné levné řešení?
Loyza1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 4. 2016 09:40

Proč tak složitě? Vykašli se na Plex server, připoj Raspberry přes HDMI port k TV a budeš přehrávat filmy přímo na RAspberry. Software třeba Openelec. Ovládání Raspberry je možné přímo ovladačem TV, pokud ta podporuje CEC (HDMI-LINK).
Já mám u Raspberry 1TB disk (přes USB-SATA adaptér s externím napájením). Pokud ti stačí velká karta, je to taky možnost.

Druhá jednoduchá varianta by byla pořídit si velký flash disk a připojit ho přímo k TV. Nevýhodou takového řešení je nemožnost nahrávání obsahu na disk po síti, což jsem nepochopil, jestli vyžaduješ.

Tvoje varianta (mediacenter) je samozřejmě taky možná, pro mediaserver má Raspberry výkonu určitě dost. Tohle by ale mělo výhodu v případě, že bys těch TV měl více, pro jednu mi to připadá zbytečné.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 4. 2016 11:13

malinu, frknout to primo do telky a hotovo dvacet.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Loyza1 25. 4. 2016 11:39

Super, to bych měl vyzkoušet.

Nahrávání po síti je určitě něco co bych rád měl. Nechce se mi lítat po obýváku s flashkou a nahrávat filmy sem tam zrovna když se chci dívat na film.

Rád bych, aby bylo možné postupně nějak nahrávat filmy někam a když se chci podívat tak sednout na gauč, vzít ovladač a koukat. Nemuset řešit nějaké flashky a prát se softwarem.
Loyza1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 4. 2016 14:07

To si musíš říct ty, jestli ti to pohodlí stojí za řádově 1500Kč za Raspberry + zdroj + krabičku. V mém případě hrál roli ještě ten fakt, že moje TV Philips nepřehraje cokoliv (neumí například .mkv) a má problémy s titulky (nelze nastavit barva/velikost, blbne čeština). Na Raspberry Pi 2 + Openelec funguje všechno k mé plné spokojenosti.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Philips CZ 27. 4. 2016 15:17

Kvůli tomu v současné době roste obliba chytrých televizí, na které můžete nainstalovat např. KODI a s přehráváním jakýchkoliv formátů včetně titulků jste v suchu :) Ale je jasný, že pokud novou televizi kupovat nehodláte, tak je minipočítač výborná volba.

Jirka
Philips CZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Loyza1 28. 4. 2016 12:25

Děkuji za optání, televizi mám celkem novou, ještě nemá ani půl roku. Je smart a můžu si na ní instalovat programy.

Ty programy díky kterým budu v suchu, např. KODI fungují jak? Když si to na televizi nainstaluju, tak kde to vezme ty filmy? a jak se tam ty filmy dostanou?
Loyza1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 28. 4. 2016 14:47

Že by po síti....
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Loyza1 28. 4. 2016 15:13

Můžeš to trochu rozepsat? Po síti? Co po síti? kam po síti? Nerozumím té odpovědi ani trochu. Po síti se ty filmy někam dostanou? a kam?
Loyza1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 28. 4. 2016 15:31

Kruh se uzavírá :D . Po síti z nějakého multimediálního nebo souborového serveru. Server si můžeš udělat třeba z toho Raspberry.
(Nebo Raspberry připojit přes HDMI port k TV, jak jsem navrhoval úplně na začátku.)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 28. 4. 2016 16:57

1) po siti treba z youtube, O2TV, prima play archivu, novaplay archivu, stream.cz archivu, vimeo... nemate nekdo kodi plugin na nejaky pecko? nic jsem nenasel :(

2) treba pres sambu z jakyhokoliv pocitace/notebooku/telefonu/toastovace v siti ktery bude mit povolene samba sdileni

3) muzes vynechat sit a pripojit do telky externi HDD (to vsak nedoporucuju - z toho by me drblo aby mi v obyvaku hucel HDD)

EDIT: 4) krom samba sdileni jsou tam jeste nejaky dalsi moznosti
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tetref 3. 5. 2016 13:27

V současné době testuji celkem levné řešení:

1. na vysloužilý netbook jsem nainstaloval NAS xpenology , který jsem připojil k routeru. Mám na něm filmy, fotky, hudbu a zálohuji si na něm soubory.
2a. Na chytré LCD televizi si přes DLNA pouštím veškeré mediální soubory
2b. Na hloupé televizi můžu mít připojený Raspberry nebo levnější variantu OrangePi One (10 babek) s OpenElec.
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 3. 5. 2016 13:53

U Orange Pi stále chybí softwarová podpora CEC (HDMI-link), tedy do funkce mumltimediálního centra připojeného přímo k TV bych ho zatím příliš nedoporučoval, pokud nechceš dokupovat dálkový ovladač (infračervený nebo lepší, ale dražší wifi) nebo se nespokojíš s ovládáním z nějakého mobilu.

Jakmile k ceně Orange Pi one připočteš poštovné (současné nabídky na Aliexpress jsou kolem 18-ti dolarů vč. poštovného), cenu slušného dálkového ovladače a případně USB hubu a wifi-karty, začínáš se nepříjemně blížit ceně Raspberry 3, takže úspora nebude nijak velká.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tetref 3. 5. 2016 14:19

Proto píšu můžu mít. Nefunkčnost CEC je nepříjemné, u Orange Pi a linuxu je problém vyvedení signálu CEC na GPIO port, je prý třeba vzít do ruky páječku... U androidu sice CEC fungoval ale zase není verze pro OpiOne (přehřívání). V mém případě Hub netřeba a wifi také ne, připojeno přes LAN. Opravdu minimalistické, levné řešení má samozřejmě svá negativa.
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 5. 2016 14:21

Proto je rPi tam kde je.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků