Hlasitý ventilátor zdroje

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kopocko 24. 5. 2017 17:16

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda to, že mně příšerně hučí ventilátor zdroje znamená, že jsem na pokraji limitu zdroje? Zdroj tak začal hučet poté, co jsem dal do počítače GTX 980Ti. Jedná se o Seasonic S12II-620. Přijde mi to totiž divné, protože na internetu jsem vždy našel, že přetaktovaná 980Ti žere s tou i7 tak kolem 450W.

Sestava:
MSI Z170a Tomahawk
i7-6700K (4,6 Ghz; 1,345V)
Gigabyte GTX 980Ti Windforce 3x (1450/1900 bez navýšení napětí)
4x4GB Corsair Vengeance Lpx 2800mhz
2x HDD
2x SSD
4x Ventilátory (2x 140mm, 2x 120mm)
USB sluchátka a mikrofon
Napsal jsem vše, protože se jedná o problém se zdrojem.

Edit.: Snad jsem to zařadil do správné sekce, ale nikde jsem sekci s PSU neviděl
kopocko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 5. 2017 17:28

Ventilátor 120mm nám řekne asi tolik, jako že máš auto....

Jinak je ten zdroj prostě hlučnější ;)
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 5. 2017 17:59

Toto myslím mluví za vše (měřeno při teplotě okolí 27°C):
Obrázek
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kopocko 24. 5. 2017 18:04

Python.p píše:Ventilátor 120mm nám řekne asi tolik, jako že máš auto....

Jinak je ten zdroj prostě hlučnější ;)

Však odběr se snad ve ventilátorech o tolik neliší, aby se kvůli tomu musela řešit značka a typ.

Jinak děkuji za odpovědi. Hlavně za graf. Koukám se, že i s nějakým tím odběrem kolem 430W to prostě už jede naplno.

Edit.: Tak mě tak napadá, náhodou to softwarově nejde upravit, že? Aby to třeba nejelo naplno, ale "jen" na 3/4?
Naposledy upravil kopocko dne 24. 5. 2017 18:09, celkově upraveno 1
kopocko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 5. 2017 18:07

Chtěl jsem jít po všem co dělá hluk :)
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod kopocko 24. 5. 2017 18:11

Tak to potom chápu. Neříkám, že ty ventilátory jsou tichý, ale ten zdroj snad přehlučí i přetaktovanou RX 480 na referenčním chladiči. Tak jsem se lekl, že je něco špatně a raději napsal sem, než si tím odpálit sestavu.
kopocko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 5. 2017 18:19

Nejjednodušší řešení je koupit nový zdroj. Tichý je např. Corsair RMx.

Úprava stávajícího je sice možná, ovšem se spoustou "ale".
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kopocko 24. 5. 2017 18:22

No já jsem kupoval tento s tím, že to je kvalitní zdroj. Půl roku jsem ho neslyšel a až teď se to projevilo. Škoda, že se to neřídí podle nějakého teplotního čidla ale vyloženě jen podle odběru.
kopocko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 5. 2017 18:30

Takto naladěný ventilátor je vlastnost některých řad Seasonicků. Před koupí jakéhokoli HW je dobré nejdříve projít recenze, aby si pak v budoucnu nebyl překvapen něčím, co ti vadí.

Zdroj sám o sobě není špatný, ale prostě je ve vyšší zátěži hlučný.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kopocko 24. 5. 2017 18:51

Však recenze jsem procházel, proto jsem koupil tento model. Jenže jsem opomenul hlučnost
kopocko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 5. 2017 19:57

Že jsou Seasonic hlučné řady říkám léta. Ale to by si člověk plíce vymluvil.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod kopocko 24. 5. 2017 20:51

Jak říkám, já si tehdy hledal kvalitní zdroj za 2000 Kč. Toto mě vypadlo podle internetu jako nejlepší. To že mi počítač hučí mně nevadí (referenční 480 mně vůbec nevadila), ale nečekal jsem to u tohoto zdroje tak strašný.

Edit.: Jde u toho mého zdroje vyměnit ten ventilátor?
kopocko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 24. 5. 2017 22:02

Jde, ale přicházíš o záruku. Navíc ten ventilátor netočí tak moc jen tak bezdůvodně. Pokud jen vyměníš ventilátor a nebudeš řešit řízení otáček, mohl bys mít sice ticho, ale po chvíli upečený zdroj.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod kopocko 24. 5. 2017 22:59

Však nějaký kvalitní ventilátor třeba na procesor (aby to do něj tlačilo co nejvíce vzduchu) by snad nemusel udělat nic špatného. Ale momentálně to je opravdu otřesný. To hučí víc než všechny ostatní součástky dohromady (možná zkusím oddělat filtr prachu nebo zdroj otočit).

Po minutě hraní Zaklínače 3:
https://www.youtube.com/watch?v=j-utP3-107s

Edit.:
Teď čtu recenzi na tento zdroj a našel jsem věty, "More or less distinguishable sound occurs only when the power consumption of the output device exceeds 300 W. In this case, the fan rotates at 1700 - 2200 rpm which is accompanied by an average noise level." Znamená to tedy, že mám špatný ventilátor nebo to recenzoval hluchý člověk?
kopocko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 5. 2017 06:58

Technický termín "Průměrná úroveň hluku" není nikde definovaný -> záleží na tom, s čím to porovnáváš.
Může to být ševelení trávy ve větru právě tak jako turbíny startujícího letadla. :-)
kopocko píše: Znamená to tedy, že mám špatný ventilátor

Ne. Obecný problém:
ložiska větráků se časem zanesou prachem a brousí se => jsou čím dál tím hlučnější.
Co s tím?
A/ Nouzovka:
vyměnit zaprasený za čistý větrák.
B/ Zásadní řešení:
instalovat tichý zdroj.
To je opět vysoce individuální termín.
Pro mě stačí libovolný BeQuiet!; KineCzek se nespokují s ničím hlučnějším než je řada Corsair RM. ;-)
Btw:
Příště se zeptej před nákupem, ne až s křížkem po funuse.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Další stránka