Výměna plotny v SATA HDD 3,5"

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod rydlo 7. 8. 2017 15:42

Myslíte, že by se mi povedlo vyměnit plotnu SATA HDD 3,5" WDC WD160BEVT-00ZCT (160GB) ?
Při výměně v NB mi HDD nešťastně upadl na plovoučku asi z 1m a jew mrtvý. Opatrně jsem ho rozebral a zjistil jsem, že na konci ramínka je vypadlé to šahátko (takový lesklý mrňavý kvádříček na drátkách). Ten nejde dát zpět do výřezu v ramínku.
Mám sice všechna data vyzálohovaná a není snad problém znova nainstalovat Win10, ale bylo by lepší mít zpět to na tom mém disku. Mám představu, že bych koupil nějaký repasovaný, bazarový HDD (https://aukro.cz/akce-hdd-160gb-sata-3- ... 6905850482), a vyměnil do něj tu mojí plotnu (myslím si, že jsem docela zručný mechanik).
Je to možné?
Pokud někdo ví jak na to, pls poraďte.
Díky všem.
rydlo
Junior

Odeslat příspěvekod soban 7. 8. 2017 16:34

:-) :-) fakt srandista.....

Né že by se to nedělalo, ono se to dělá, ale musíš mít bezprašné prostory kde to budeš rozebírat a takové určitě doma nemáš.

A i když se to povede tak se většinou ty data vytáhnou a oba ty HDD se vyhodí protože ty to nikdy nedáš do kupy tak aby to fungovalo dlouhodobě spolehlivě.

Aby se to povedlo musíš mít úplně identický HW nejde koupit ani stejný HDD protože tam můžou být různé změny jak v mechanice tak elektronice.

Prostě jak si to rozdělal tak na plotně už máš prach a jak se to roztočí tak to poškrábe plotnu - takže už je to na vyhození.

Prostě obnov data ze zálohy.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Timmy12 7. 8. 2017 16:39

Myslím, že jsi úplně mimo. Disk je mrtvý a pokud jsi ho rozebral tak si ho už můžeš tak leda vystavit na poličce.
Kup nový disk (pokud nemáš prachy tak bazarový, ideálně s nějakou zárukou na funkčnost) a žij spokojeně ;-)
1)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H, MSI GTX 1060 6GB OC, 8GB DDR3
2)i5-3470 + Freezer 13, GIGABYTE H67A-D3H-B3, MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 8GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior

Odeslat příspěvekod D1rty 7. 8. 2017 16:39

Rozobratim HDD si porusil vzduchotesnost disku, tym padom je na plotnach prachy, necistoty.

Aj keby si kupil dalsi HDD a rozobral by si ho, vymenil komponenty a znova poskladal, dostal by si sa k starym ale disk by vydrzal mozno par dni mozno par mesiacov... a potom by si ho doskriabal
D1rty
Junior

Odeslat příspěvekod rydlo 8. 8. 2017 09:40

Snažil jsem se to rozebrat v prostoru "bez prachu" (zapářená a vyvětraná koupelna :-D ) a po zjištění vady jsem to hned zavřel.
Měl jsem představu, že bych dal plotnu do totožného HDD, rozběhnul a pak hned udělal klon na nový, bezchybný HDD. Jde mi o tu instalaci W10 (updatovaná z koupené W7pro) a o má aktuální data z té plotny. Nevím, jestli se mi nová instalace W10 povede. Musím zase nejprve nainstalovat W7 a pak updatovat na W10? Už to není bezplatné? Nebo mám prostě stáhnout někde W10pro a aktivace proběhne sama z desky notebooku? Jestli by to šlo, tak asi výměnu plotny už nechám plavat
rydlo
Junior

Odeslat příspěvekod herma 8. 8. 2017 10:35

Aktivace proběhne. S těma plotnama je to zbytečná práce, to se ti doma nepovede.
herma
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 8. 8. 2017 10:38

Fakt nesmyslný nápad! :-)
Co s tím?
1) Pořiď kompatibilní systémový SSD s daným utajeným hw:
viewtopic.php?f=940&t=1154946&st=0&sk=t&sd=a&start=5250
V dotazu uveď přesný typ NB.
2) Zapoj ho do primárního portu diskového řadiče místo původního systémového HDD.
3) Fyzicky odpoj interní/externí datové HDD|SSD|flash disky.
4) Prostuduj si FAQ:
viewtopic.php?f=1959&t=1249028
5) Instaluj OS podle návodu krok-za-krokem.
Pokud postup nezvládneš:
svěř to odborníkovi.
Instalace OS není práce pro začátečníky.
A když se povede:
místo původního prehistorického lenocha získáš svižný moderní NB.
Btw:
Původní vadný HDD samozřejmě do elektroodpadu.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rydlo 8. 8. 2017 11:11

Díky Milanr1, udělám to tak.
rydlo
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 10. 8. 2017 09:24

OMG…ani v bezprašných prostorách to není úplně *****, protože každej disk má jinou geometrii. Firmy co to dělají obvykle mají speciální přípravky, často přímo od výrobce, kdy se plotna dá do nich a tam se to pomalu nízkoúrovňově čte a společně interpretuje. Rozhodně se nic nedává někam do jinýho disku a už vůbec to ani nejde u víceplotnovejch disků, protože se nikdy nepovede dát je gemoetricky do stejné pozice nad sebe. Hlava současně čte a zapisuje na všechny plotny najednou, že.
Behemot2077
Junior