Po instalaci nových RAM padají hry

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod che0pZ 19. 7. 2018 17:57

Ahoj,
mám na vás žádost o radu. Koupil jsem nové RAM v domnění, že si pomůžu, ale naopak mi začaly padat hry (seknou se a ukončí se proces). Stalo se tak právě po instalaci nových RAMek, předtím jsem problém neměl.

Sestava je :
AMD Ryzen 2600X
MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1
Základní deska Gigabyte GA-X470-AORUS ULTRA GAMING
Zdroj Seasonic Focus Plus Platinum - 650W

RAM jsem předtím měl - Kingston HyperX Fury 8GB 2400MHz DDR4 CL15 - 1x

A teď jsem si koupil - G.Skill Flare X AMD DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL14 1.35V XMP 2.0

PC jede, benchmarky projedou bez obtíží, RAM jsem testoval memtest86 - bez erroru. Hry jedou úplně v pohodě, framerate neklesá, ale v jeden moment se mi prostě seknou a spadnou. Zkoušel jsem takhle Far Cry 4, Wolfenstein II ("cannot write crash dump" a blue screen of death), Quake Champions a dokonce i CS:GO ..

Zkoušel jsem co mě napadlo
- zvednout nastavení napájení na "Vysoký výkon"
- zapnout profil XMP v BIOSu na 3200MHz, taky ho vypnout, zadat ručne časování, zvýšit Volty ..
- update chipsetu
- update BIOSu (na verzi F3b)

Bez XMP jedou RAMky na 2400MHz a CL16 .. stejně mi to ale někde hapruje ..

Nevím si rady .. V tomhle testu https://pctuning.tyden.cz/index.php?opt ... &Itemid=65 používá RAM G.Skill 3200MHz a pustí si klidne XMP a všechno mu šlape ..

Fakt si nevím rady, mohl by mi někdo poradit, co bych ještě mohl vyzkoušet? Do BIOSu jsem nijak, krom toho XMP a časování RAM, nezasahoval .. Uniká mí něco?

Moc děkuju za příspěvky ..
che0pZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 19. 7. 2018 18:12

Nějaká nekompatibilita - jsou ty paměti v doporučení pro tu desku?

A nebo se ***** něco jiného - skusit vrátit staré zda to přestane.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod D1rty 19. 7. 2018 18:25

A ked nechas zapojene iba tie 2 nove RAMky, tak ide to v pohode?
D1rty
Junior

Odeslat příspěvekod che0pZ 19. 7. 2018 18:26

No, ty jsem prodal :-/ Kompatibilní jsou .. alespoň podle stránky výrobce G.Skill - http://gskill.com/en/configurator?manu= ... model=3410

-- 19. 7. 2018 19:27 --

Já mám zapojené JENOM ty dvě nové RAMky (2x8GB) .. :-(
che0pZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 19. 7. 2018 18:30

Zkus odebrat jeden modul a vyzkoušet po jednom, zda-li bude chování stejné.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod che0pZ 19. 7. 2018 18:33

Ok, taky mě to napadlo .. vyzkouším, jakmile dorazím večer domů.

Jinak díky všem za odpovědi ;-)
che0pZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 20. 7. 2018 03:13

Přeinstalovat hry.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod che0pZ 20. 7. 2018 16:54

Ok, tak jsem vyzkoušel nejdříve sloty 2+4 (v manuálu jsou uváděny jako ty pro Dual channel) - Wolfenstein mi prvně spadl s "cannot write crash dump" a podruhé mi spadl tak, že se restartoval rovnou celé PC - XMP zapnuto

Pak jsem zkusil jenom jednu RAM do slotu 1 - všechno vypadalo, že jede v pohodě, zkoušel jsem benchmarky, hrát, cca hodinu a něco bez jakýchkoliv obtíží - XMP zapnuto

Poté jsem znovu zkusil sloty 2+4 s tím, že jsem RAM prohodil (ta co byla původně ve 4 jsem dal do 2 a naopak). Všechno fungovalo, jel jsem benchmarky - Novabench, 3DMark několikrát, dokonce jsem hrál toho Wolfensteina 2 přes hodinu, CS:GO cca hodinu - XMP zapnuto .. Už všechno vypadalo ohromně nadějně .. A pak mě napadlo zkusit memtest64 - cca 5min jel test a pak modrá obrazovka BSOD a musel jsem provést hard restart PC ..

Tak nevím .. Neblbne mi Dual channel na základovce? Našel jsem dost podobný problém zde -https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/8ge3ac/dualchannel_ram_issue_with_new_gigabyte_x470/

Nenapadá vás něco, co bych mohl ještě zkusit?

Asi kromě vyzkoušení RAMek u někoho, kdo má DDR4 sloty, které jsou určitě funkční nebo výměna základovky? Nemám totiž moc možnost to u někoho zkoušet a jestli se mi to nepodaří vyřešit, koupím novou základní desku a případně jí do 14dní vrátím ..
che0pZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 20. 7. 2018 17:52

Podle sympomů to vypadá, že je jeden z modulů vadný. Když si ho zkoušel samostatně, patrně jsi použil zrovna ten bezvadný.

Memtest se provádí zásadně z bootovacího média, nikoli běžícího OS. Memtest86+ už je roky nevyvíjený, takže doporučuji použít Memtest86 (free verzi).

Poslední dostupný BIOS pro tvoji desku je F3g.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod che0pZ 20. 7. 2018 18:04

Memtest86 jsem zkoušel, když jsem měl zapojeny RAMky do slotů 1+2 ještě musím vyzkoušet na 3+4 a potom spustit test ještě testy pro každý stick samostatně. Neměl jsem včera moc času, tak to zkusím dnes večer ..

Jinak BIOS jsem updatoval na F3g (v původním příspěvku jsem udělal překlep).

Díky za podnět, ještě to projedu dalšími testy ..
che0pZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 20. 7. 2018 18:26

Otestovat oba moduly po jednom ve slotu 1.

Pokud oba projdou tak pak vyskoušet různé pozice ve slotech.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod che0pZ 23. 7. 2018 00:06

Tak jsem provedl nějaké testy a zde jsou výsledky ..

Oba moduly jsem otestoval zvlášť v Memtest86 i Windows memory testem ve slotu DDR4_1 - no errors

Zapojil jsem další modul do DDR4_2 slotu (který je podle manuálu od MB pro Dual Channel) a spustil jsem Memtest86. Po hodinách vypadl výsledek - no errors
Pak jsem vyzkoušel Windows memory test a zasekl se na 10%. Když byl na 10% už hodinu, tak jsem usoudil, že se sekl a zrušil jsem ho ..

Nemyslíte, že to může být nakonec softwarová chyba? Mám dojem, že pokaždé, když odstraním "z rovnice" Win10, tak je výsledek "no errors" .. Samozřejmě jsem Win okamžitě přeinstaloval, ale na výsledek budu muset počkat až do úterý (odjel jsem na dovolenou a víc času nebylo)

Díky za podněty/nápady a odpovědi, dost mi pomáháte ;-)
che0pZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 23. 7. 2018 08:46

To že se win sekly hned na 10% a memtesty které běží vlastně na linuxu prošly mě signalizuje nebudou vadné nějaké ovladače pro MB pro ty windows.

Skus nainstalovat ovladače ze stránek výrobce toho MB.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod che0pZ 23. 7. 2018 14:51

Co máš na mysli těma ovladačema? Ovladače chipsetu jsem měl aktuální, BIOS taky ... nevidím asi nic na stránkách Gigabyte, co by mi mohlo pomoct ...

http://www.gigabyte.cz/products/page/mb ... support-dl
che0pZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 24. 7. 2018 21:31

Aktuální ale odkud? Ty ze stránek gigabite?

Prostě W10 asi nastaví do čipsetu něco co je nekompatibilní s tou RAM když w10 padají a linux ne.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků