Samovolný restart PC - KernelPower 41

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod DSTN 23. 7. 2018 22:15

Zdravím, poslední dva týdny jsem se začal potýkat s problémem samovolného restartování PC. Stává se tak při zapnuté hře The Division a pouze při načítání nové lokace (náhodně, například při rychlém cestování). Ve winech či jiné hře (BF1) se to zatím nikdy nestalo.

V prohlížeči událostí je oznámení Kernel Power 41. A jak už to tak bývá, tak samozřejmě bez BSOD a rovněž jakéhokoliv logu. Zkoušel jsem provádět stress testy na GPU (FurMark asi po dobu 20 min, vím že to není moc dlouho) a na CPU jsem zase použil Prime95, podobná doba. U GPU byla nejvyšší teplota 69 a u CPU zhruba 81, průměr pod 80. Přes memtest86 jsem zkoušel 2 cykly bez chyby. Prime95 a Furmark jsem nechal běžet i souběžně.

Logicky mám podezření na PSU či dokupované RAM avšak matou mě projevy. Jinak při hře jsem sledoval teploty po očku (hra v okně, a vedle zapnutý HWmonitor). Teploty CPU max 61 a GPU 64.

Sestava (rok sestavení 2015):
CPU - Intel Core i5 4690k
GPU - Gigabyte nVidia Geforce 960 GTX 4GB
MB - Gigabyte ga - z97x - gaming 3
RAM - Crucial Ballistix Sport 2x4GB + 2x4GB (dokupováno později - 2018, ale naprosto shodný typ) DDR3 1600 MHz CL9
PSU - Seasonic SSR-550RM 550W
SSD - Samsung EVO 860 500 GB (data, dokupován 2018) a Samsung EVO 120 GB (systém), data WD Black 1TB

Je mi jasné, že budete potřebovat ještě další informace, pokud to bude v mých silách, tak je rád poskytnu. Děkuiji předem za jakoukoliv radu a doufám, že jsem se trefil alespoň umístěním příspěvku.
DSTN
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 7. 2018 23:01

Integritu souborů hry si ověřoval?

Jak vypadá SMART disků (např. CrystalDiskInfo)?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DSTN 23. 7. 2018 23:10

Stáhnuto, nainstalováno a výsledek https://imgur.com/a/LK054uN

Na SSD mám soft od Samsungu. Magician.
DSTN
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 7. 2018 06:20

Hw závada:
DSTN píše:bez BSOD a rovněž jakéhokoliv logu.

Náhodné chyby se hledají nejhůř.
Nesdělil jsi verzi firmware SSD.
Ověř, že je nainstalovaná poslední.
Teploty CPU jsou zbytečně vysoké:
DSTN píše:CPU zhruba 81, průměr pod 80

To může být příčinou ID41.
Podle výrobce
https://ark.intel.com/products/80811/In ... o-3_90-GHz
je Tcase = 72°C.
Vyřeš chlazení CPU a skříně.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DSTN 24. 7. 2018 06:56

Dle SW Samsung Magician jsou firmwary aktuální.

Teploty, které jsem psal, jsou teploty jader po cca 10-15 min běhu Primu (počítač se nerestartoval i když běžel k tomu FurMark). Ve hře se mi takovéto teploty zatím nepovedlo dosáhnout(zde se to pohybuje lehounce nad 60). Pro jistotu jsem včera sundal a vyčistil chladič CPU a přepastoval. Skříň jsem pro jistotu otevřel (Nanoxia Deep Silence 3 - 1FAN na výstupu a 2 na vstupu).

Ve stejné konfiguraci běžel PC 3 roky a bez jediné chyby. Rovněž můj starý PC, kde chlazení bylo opravdu špatné (kabely všude, tuna prachu atd.) se toto nikdy nestalo. Proto mám spíš podezření na vadnou komponentu než na teplotu, ale jak naznačuješ vyloučit to asi nelze.

EDIT: Dnes ráno jsem zkoušel opět Prime a teploty po 10 min byly cca kolem 73-76 stupňů. Příčítám to hlavně teplotě v bytě. Předtím jsem to testoval odpoledne.
DSTN
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 7. 2018 10:29

Disky vypadají v pohodě.

Teploty jsou v pohodě. Hraniční teplota TCC pro i5-4690K je 100°C (spousta lidí ji permanentně zaměňuje s Tcase).

Restarty se vyskytují jen při hraní té jedné konkrétní hry, nebo i jindy?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DSTN 24. 7. 2018 11:49

Zatím to pozoruji jen při hraní konkrétní hry a (zatím) pouze při loadingu při fast travelu. Ve Winech ani jiné hře se zatím nic nestalo a to PC běží i pár hodin v kuse. Sice třeba v idlu, ale běží.

Zkoušel jsem se jen "portovat" třeba 35x za sebou a nic. Pak jsem jen tak na zkoušku zapnul na pozadí třeba prohlížeč. Dal jsem dalších 7 portů a najednou nastal restart. Nevím, zda to přičíst tomu prohlížeči na pozadí a nebo prostě hra již běžela dlouho + hodně načítání a zrovna jsem se trefil do té doby a třeba by to spadlo i bez prohlížeče. Každopádně zkusím otestovat i takovéhle šílené teorie.
DSTN
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krysta 24. 7. 2018 16:34

Nevím jaké nastavení hra umožňuje od Ubisoftu jsem hrál naposledy AC: IV. Nicméně renderuješ v DX 11 nebo 12? (Pokud to jde zkus změnit na to druhé) Dál bych zkusil oslovit přímo oficiální fórum je hře, pokud nemáš problém nikde jinde. Dál třeba updatovat drivery a vypnou škálování (mě se někdy po updatu driveru náhodně samo zaplo a dělalo to občas problémy i když to bylo 1:1(
krysta
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků