GPIB interface

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jorgos71 11. 10. 2018 15:08

Zdravím, neměl by prosím někdo zkušenost s něčím podobným?
Mám zařízení, které se skládá z měřící ústředny a PC, propojeno je to přes GPIB rozhraní. Počítač je prastarý, je v něm ISA GPIB karta, běží na něm holý MS-DOS a speciálně pro tento účel kdysi dávno napsaný program v TurboPascalu.
Potřeboval bych PC nahradit novějším. Mám PCI GPIB kartu Agilent 82350B, takže propojené to mám, ale program neběží. Mám k němu zdrojový kód, takže nějaké drobné úpravy by se do něho daly udělat.
Neuměl by mě někdo nakopnout, kterým směrem se dále vydat?
Jorgos71
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 11. 10. 2018 15:16

Ovládač k tej karte máš, alebo je prítomný ako súčasť tvojho operačného systému?
Voľakedy dávno sme to rozhranie používali na počítačoch PMD85. Bolo to kompletne naprogramované v stojovom kóde. Dnes by sme tomu kódu hovorili ovládač. Používalo sa to na meranie v Basicu.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod suk 11. 10. 2018 15:21

Najit firmu/zivnostnika, ktera bude ochotna takovou upravu provest. Ten soft, bezici pod DOSem, na 99% nevyuziva zadnou HAL vrstvu a komunikuje se starou kartou naprimo. Uz jen ISA a PCI maji ruzne zpusoby, jak s nimi komunikovat a bude tomu tak i v pripade te karty, ktera bude fungovat jinak (takze nebude stacit prepsat par adres a registru, aby to zaclo fungovat).

Takze, moznosti jsou prakticky tri:

- pripravit si par stovek tisic a nekomu to zadat
- aktualizovat i software - prestat pouzivat DOS a pouzit nejaky moderni OS, ktery bude s danou kartou umet pracovat (Linux a nejspis i nejaky starsi Windows) a bude pro nej existovat driver/HAL i nejaka knihovna pro ovladani karty.
- ponechat to v puvodnim stavu
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jorgos71 11. 10. 2018 15:32

Ha, to je rychlá odpověď!
Ovladač pro Windows mám, v systému tu kartu vidím. Je to takový celý balík "IO Libraries Suite", kromě ovladače je tam i pár aplikací. Jedna z nich umožňuje posílat po rozhraní příkazy, ale to mi nějak nefunguje, resp. na jakýkoliv příkaz ústředna odpoví 'E031', což je neznámý příkaz.
V té DOS aplikaci vidím jako hlavní problém to, že interface se adresuje pomocí portu, který se na té ISA kartě nastavuje pomocí DIP switchů. Na PCI kartě ale samozřejmě nic takového není a já netuším, co tam mám dát...
Jorgos71
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suk 11. 10. 2018 15:43

No, tipuju, ze na ISA karte se nastavovala adresa na ISA sbernici. PCI funguje malinko jinak, tam je ta adresa pridelena snad radicem nebo operacnim systemem (neznam detail). Ta adresa se da nekde urcite najit (v linuxu napriklad pomoci vypisu lspci, pripadne v /sys, ale jsem si skoro jist, ze se ISA a PCI zarizeni ovladaji jinak a pouha zmena adresy stacit nebude.
Naposledy upravil suk dne 11. 10. 2018 15:45, celkově upraveno 1
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jorgos71 11. 10. 2018 15:45

suk píše:Najit firmu/zivnostnika, ktera bude ochotna takovou upravu provest. Ten soft, bezici pod DOSem, na 99% nevyuziva zadnou HAL vrstvu a komunikuje se starou kartou naprimo. Uz jen ISA a PCI maji ruzne zpusoby, jak s nimi komunikovat a bude tomu tak i v pripade te karty, ktera bude fungovat jinak (takze nebude stacit prepsat par adres a registru, aby to zaclo fungovat).

Takze, moznosti jsou prakticky tri:

- pripravit si par stovek tisic a nekomu to zadat
- aktualizovat i software - prestat pouzivat DOS a pouzit nejaky moderni OS, ktery bude s danou kartou umet pracovat (Linux a nejspis i nejaky starsi Windows) a bude pro nej existovat driver/HAL i nejaka knihovna pro ovladani karty.
- ponechat to v puvodnim stavu

Ano, ten DOS program komunikuje přímo. Konkrétně tak, že se přilinkuje soubor ITF488TP.OBJ a v něm se pak volají funkce. Na prvním místě funkce ibinit, které se jako parametry zadá port karty (nastavuje se na kartě, viz předchozí příspěvek) a GPIB adresa zařízení (to se nastavuje na ústředně).
Přepsat to celé pod Windows nebo Linux je samozřejmě možné, ale bylo by to drahé. Navíc i trochu zbytečné - původní program tam běží 25 let a stále plně vyhovuje svému účelu, jenom ten HW už začíná zlobit (takže je potřeba se začít připravovat na situaci, že to PC jednoho dne celé zhavaruje).
Jorgos71
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 11. 10. 2018 15:55

=> netuším, co tam mám dát...
To bohužiaľ neporadím, na PCI & Windowse som GPIB ešte nepoužíval, ale tak nejak tuším, že ten veľký čip na tej karte sa ovláda cez tú knižnicu "IO Libraries Suite" a to bude k tomu potrebný zrejme programátorský manuál. Kukni na Agilent webe, či tam také niečo nenájdeš. Ako nastaviť tú kartu nájdeš v inštalačnej príručke. Mala by byť na dodanom CD.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jorgos71 11. 10. 2018 16:04

suk píše:No, tipuju, ze na ISA karte se nastavovala adresa na ISA sbernici. PCI funguje malinko jinak, tam je ta adresa pridelena snad radicem nebo operacnim systemem (neznam detail). Ta adresa se da nekde urcite najit (v linuxu napriklad pomoci vypisu lspci, pripadne v /sys, ale jsem si skoro jist, ze se ISA a PCI zarizeni ovladaji jinak a pouha zmena adresy stacit nebude.

Pod čistým DOSem to asi fungovat nebude, ale myslím si, že v DOS okně pod Windows je teoreticky možné, aby se tam ta karta virtuálně objevila i s původním způsobem komunikace (prostřednictvím toho Windows ovladače).
Jorgos71
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suk 11. 10. 2018 16:43

teoreticky to mozne je, pokud nekdo napise (ci napsal) nejaky bridge emulujici chovani stare karty a prekladajici to pro novou kartu. Asi ne teda v DOS okne ve windows, spis bych sel cestou qemu, kde tohle je implementovatelne.
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků