Problém s napětím u zdroje

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod raypro 4. 3. 2006 22:29

Zdravím. Mám 250W zdroj fortron a k tomu jeden problém. Počítač mi po chvilce zamrzne. Když restartuju a vstoupím do BIOSu a mrknu se na napětí, tak mi tam hlásí kde má být napětí 12V něco málo přes 15V a obarví se načerveno, dále jak je napětí 3,3V tak tam je něco málo přes 5V a také se obarví načerveno. A poté opět zatuhne. Mám desku ASUS P4S800D-X. Zajímalo by mě, jestli je problém ve zdroji nebo jestli to může být v něčem jiném? Děkuji za Vaše odpovědi.
raypro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tonda-B 4. 3. 2006 23:57

Máš tam přepětí, takže si s tím nehraj, nebo přijdeš o dost drahých věcí.

Ten lepší zdroj si půjč okamžitě. Hned budeš vědět, jestli je to on, nebo deska.

Do té doby nech PC vypnuté.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod decried 5. 3. 2006 00:12

Udajom v BIOSe by som zrovna moc neveril ale imho to bude tym zdrojom.
Make it idiot proof and someone will make a better idiot.
decried
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pytlík 5. 3. 2006 07:22

Řekl bych, že tentokrát je v tom zdroj (kupodivu) nevinně a BIOS měří špatně. Soudím tak z toho, že větev +3.3V mívá oproti +12V samostanou stabilizaci (+12V je stabilizováno společně s +5V) a je velmi nepravděpodobné, že by odpochodovaly obě dvě větve. Nicméně neuškodí, když si ta napětí přeměříš voltmetrem (voltmetr se dá sehnat za 100Kč, což zase není tak moc).
Nepříjemné je ovšem to, že deska z takto chybně změřeného napětí vyvozuje závěry a oprava není tak snadná. Resp. takto: Byla by až směšně jednoduchá, kdyby člověk věděl, kde se mezi těmi stovkami odpůrků odebírá vzorek napětí na měření. Nají to však je téměř nemožné.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lemur 6. 3. 2006 00:10

Ne - neni treba hrat si s odpurky, staci upravit vzorec, podle ktereho se pocita napeti z HW monitoru (treba u mne je to ((28/10)+1)*vystup_z_cidla ). Staci pouzit program, kde jsou tyto vzorce upravitelne, a nakalibrovat je podle skutecnych udaju. V BIOSu to bude sice dal ukazovat spatne, ale tam je to putna.
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pytlík 6. 3. 2006 07:06

To je právě ten omyl, BIOSu to není putna a když dojde k názoru, že napětí je nesnesitelné, tak holt zamrzne počítač. Jinak by přece stačilo jednoduše ten program nepouštět, ale nespustit BIOS jaxi nejde (teda jde - když se nepustí počítač, ale tuto ftipnou poznámku mně zajisté promineš).
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ICEBOSS 6. 3. 2006 10:53

250W zdroj pro P4... OMG... to jsi vymyslel sam, nebo ti to nekde prodali? zdroj je imho pretizenenej...
Intel rulez everywhere and everytime!
Nepiste mi na ICQ a mejl, reste sve problemy tady, na foru!
ICEBOSS
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Lemur 6. 3. 2006 18:03

2 Pytlík: Jedine, co u beznych desek BIOS kontroluje, je teplota procesoru. Pokud teplota procesoru presahne nastavenou hranici, tak BIOS nezatuhne pocitac (coz by melo kontraproduktinvi nasledky), ale rovnou ho vypne jako ochranu proti tepelnemu pozkozeni. Nebo muze jen pipat pri prekroceni varovne teploty, obzvlast pokud ma procesor v sobe vlastni mechanizmus na ochranu pred prehratim (jako thermal throtling u P4), ale to nedela BIOS, ale primo HW monitor.

Nektere desky jeste kontroluji pri startu ventilator na chladici procesoru - pokud nebezi, zobrazi hlaseni a casto pocitac po chvili vypnou. Bohuzel u nizkotoackovych a/nebo termoregulovanych je vetsinou nutne tuto vlastnost vypnout, protoze BIOS je vyhodnoti jako stojici.

Jedina kontrola napeti je pri startu pocitace, a tu dela primo deska+zdroj - pokud zdroj nenastavi signal POWER_GOOD, deska drzi v vsechna zarizeni v resetu. Pokud signal POWER_GOOD nejpride (tj. zdroj vyhodnoti napeti jako nepouzitelna), pocitac sice zustane bezet, ale nic se neinializuje, takze vsechy disky sviti, vsechny vetraky bezi, ale nic se nedeje.

A pokud pri velkem napeti na +12V vetvi (zpusobene, jak uz psal ICEBOSS, beznadejne poddimenzovanym zdrojem) pocitac obcas zatuhne, tak to v zadnem pripade nedela BIOS, ale nejspis nejaka cast hardware, na kterou je tohle napeti trochu moc (typicky disky a opticke mechaniky).
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pytlík 6. 3. 2006 19:57

Milý Lemure, krásné vysvětlení, má , alespoň pro mne, jednu vadu na kráse: Odporuje mé zkušenosti. Měl jsem v rukách desku, která s některými zdroji jela, s jinými ne (a byly to zdroje nové, bez nafouknutých kondenzátorů) a s jinými tuhnula. Bádal jsem proč, až jsem si všimnul, že když se rozjede, tak v BIOSu ukazuje dost velké napětí +3,3V a že u těch zdrojů, co s nimi deska nejela,bylo to napětí (měřené voltmetrem, ne BIOSem) o malounko vyšší, než u těch "funkčních" (ale pořád v toleranci). Vzal jsem tedy jeden "nefunkční" zdroj a poněkud mu snížil napětí 3,3V a ejhle - po celou dobu, co jsem tu desku měl na očích jela jak z partesu.
Kontrola napětí generující signál POWER_GOOD se neprovádí jenom na začátku, ale průběžně (dělá to zdroj). U některých desek
shození toho signálu vede k resetu, jiné jej nevyužívají (ale měly by).
No, a zatuhnutí počítače při poklesu na větvi +12V je, dle mého názoru, věc dosti diskutabilní, protože +12V nenapájí přímo žádnou logiku, ale motory a měniče, takže bych spíše očekával, že pokles nebude mít fatální následky.
Víc už se k tomuto tématu nebudu vyjadřovat.
Pytlík
Pokročilý