Po napálení obrázkov *.jpg na DVD sú rozdiely

Software, zkušenosti

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ansam 24. 4. 2014 14:54

Mám v jedinom priečinku v počítači asi 300 obrázkov (1,56 GB) vo formáte *.jpg. Všetky obrázky som si pred ich vypálením v počítači prehliadol, odstránil som "červené oči" a pootočil som obrázky tak, aby boli všetky na stojáka a všetky zmeny som uložil. Prekontroloval som to ešte raz a všetko bolo podľa mojich predstav.

Po vypálení DVD som toto DVD prekontroloval v počítači a napálené obrázky a všetky vykonané opravy boli v poriadku - žiadne červené oči a všetky obrázky na stojáka.

Vložil som vypálené DVD do DVD prístroja a porezal s rodinou obrázky. Mám taký dojem, že asi všetky obrázky, ktoré som predtým upravil pootočením, tak pri pozeraní cez DVD na televízore boli pootočené - na ležato a nedalo sa na takéto obrázky pozerať. Preveril som v počítači tieto obrázky a všetko bolo správne - obrázky boli na stojato.

Potom som ešte všeličo robil s tými obrázkami v počítači. Vypálil som to na DRUHÉ DVD a výsledok bol presne taký istý. Pri pozeraní v počítači bolo na vypálenom DVD všetko v poriadku a pri pozeraní na televízore boli tie isté obrázky pootočené.

OTÁZKA:
Ako vypáliť obrázky *.jpg tak, aby pri pozeraní na televízore boli všetky správne orientované NA STOJATO ?
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slondo 24. 4. 2014 15:00

:idea: Obrázky niektoré prehliadače otáčajú podľa informácií EXIF. Automatické otáčanie sa obvykle dá nastaviť v danom prehliadači obrázkov.
Slondo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Araken 24. 4. 2014 15:02

Zkus v DVD prehravaci vypnout automaticke otaci podle exif tagu, usetris dalsi dvdcko...
Araken
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pucmeloudek 24. 4. 2014 15:18

alternativou budiz vubec nic neotacet (usetrit tak nemalo casu) a poridit si na pocitaci prohlizec, ktery tez umi otacet pri prohlizeni podle EXIFu. jeste dalsi moznost je z exifu informaci o otoceni odstranit, popr. odstranit cely EXIF.
pucmeloudek
Junior

Odeslat příspěvekod Ansam 24. 4. 2014 17:17

Ďakujem za informácie, ale ja potrebujem obrázky pozerať na televízore. Pri pozeraní v počítači je všetko v poriadku. Skusim v DVD prehravaci vypnúť automatické otáčanie podľa exif tagu.
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ansam 25. 4. 2014 15:48

V DVD prehrávači nemám možnosť vypnúť automatické otáčanie podľa exif tagu.

Poradí niekto ako hromadne a čo najjednoduchšie odstrániť z obrázkov *.jpg informácie o exif tagu ?
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 25. 4. 2014 18:28

naprosto kterejkoliv (z této dekády) prohlížeč obrázků a jeho batch funkce, případně remove JPEG metadata...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 4. 2014 08:25

Nejdůležitější informace chybí: v čem jsi ty úpravy prováděl, abychom se mu obloukem vyhnuli.
Ten program pravděpodobně obrázky neotočil, ale jenom zapsal údaje o otočení do metadat, to má sice výhodu, že není degradována kvalita převzorkováním, ale televizor na ně nebere ohled.

Já pro dávkové otáčení obrázků používám xnview. Obrázky, které potřebuji otočit doleva, dám do jednoho adresáře, doprava do druhého a pak provedu dávkovou konverzi.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ansam 27. 4. 2014 20:47

vladimir píše:Nejdůležitější informace chybí: v čem jsi ty úpravy prováděl, abychom se mu obloukem vyhnuli. Ten program pravděpodobně obrázky neotočil, ale jenom zapsal údaje o otočení do metadat, to má sice výhodu, že není degradována kvalita převzorkováním, ale televizor na ně nebere ohled.


Úpravy som vykonával vo Windows 8.1 (x64) v "Windows Photo Viewer". Ten program obrázky asi v skutočnosti neotočil, ale iba niekam zapísal údaje o otočení - neviem kam.

Hromadne a veľmi jednoducho sa mi podarilo odstrániť z obrázkov *.jpg všetky informácie o teda aj informácie o EXIF tagu vo Windows 8.1 (x64) a to tak, že som si označil všetkých 200 *.jpg súborov, a pravým tlačidlom myši som vyvolal ponuku Vlastnosti-Podrobnosti a klikol som na odkaz "Odstrániť vlastnosti a osobné údaje" a potom som dal "Odstrániť všetko" a za 30 sekúnd boli odstránené všetky vlastnosti, osobné údaje a teda aj údaje EXIF tágov. Viac obrázok:

Obrázek

Potom som v počítači prebehol všetkých 200 obrázkov a ich orientácia bila OPÄŤ v poriadku - všetky obrázky boli na stojáka. V televízore však boli tie isté obrázky (cca 20 obrázkov) zobrazované na ležato.

Preniesol som USB kľúčom všetky obrázky do iného počítača a tam pomocou "Microsof Office 2010 Viewer" som okamžite videl, ktoré obrázky sú na ležato. Tie som potom pootočil a zmeny uložil. Takto upravené obrázky sa už v televízore ZOBRAZOVALI SPRÁVNE NA STOJÁKA.

ZÁVER:
- teraz neviem,
1. či pomohlo odstránenie EXIF tagov,
2. či to pootočenie obrázkov zvládol iba "Microsof Office 2010 Viewer"
3. či pomohlo odstránenie EXIF tagov, a následne pootočenie obrázkov ktoré boli na ležato.

Možno že by stačilo pred prvou úpravou obrázkov najskôr vo Windows 8.1 (x64) odstránniť EXIF tagy z *.jpg súborov a následne vo "Windows Photo Viewer" *.jpg súbory pootáčať a zmeny uložiť.
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků