GTK alebo QT

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 3.14 16. 5. 2009 11:18

Ktoru kniznicu pouzivate GTK alebo QT, idu mi prazdiny tak by som sa rad naucil nieco nove, a rad by som pocul nazor ludi, ktory s tymito kniznicami robili, plusy a minusy, plus poradte nejake vyvojove prostredie. Dakujem ;-]
3.14
Junior

Odeslat příspěvekod lurk3r 18. 5. 2009 14:39

GTK, toolkit pouzivany v drtive vetsine aplikace GNOME.
Qt, toolkit pouzivany v drtive vetsine aplikace KDE, nejakou dobu uz nastesti pod GPL.
Obe maji klikatko, skrz ktere se da naklikat GUI (generuje XML soubor s popisem nebo kod), pak uz jen staci propojit signaly a je to. Pro GTK je klikatko Glade Interface Designer, pro Qt pohledej.

Sumarizace:
Zalezi co chces delat, v cem to chces psat a kde to ma bezet, prace s nima vyjde na stejno, v GTK jsem delal baklarku a je to pohodicka.

btw:za zminku stoji take knihovna wxWidgets
Moderátor diskuzního fóra Živě.cz

If there is no space left on the device, there must be some space right ...
Co říká bezpečnostní software chycenému červovi? "Jsi zatčen! A nezkoušej na mě žádný fork()y!"
lurk3r
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Vebloud 18. 5. 2009 15:58

lurk3r píše:Qt, toolkit pouzivany v drtive vetsine aplikace KDE, nejakou dobu uz nastesti pod GPL.

Pod GNU GPL byl vždycky, ale naštěstí už je pod LGPL.
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod lurk3r 18. 5. 2009 16:27

Pockej, vzdycky? Verze pro Windows byla zpocatku pod nejakou proprietarni licenci, ne pod GPL ...
Moderátor diskuzního fóra Živě.cz

If there is no space left on the device, there must be some space right ...
Co říká bezpečnostní software chycenému červovi? "Jsi zatčen! A nezkoušej na mě žádný fork()y!"
lurk3r
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Vebloud 20. 5. 2009 11:26

Ou o windos si nejsem jistej, tam myslím musela být opravdu komereční licence.
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod kripel 20. 5. 2009 13:12

je potrebne zohladnit vela veci
- qt je na tom lepsie s multiplatformovostou (ak ti na tom zalezi...)
- qt je napisana v c++ a ma porty do javy (qtjambi), python, myslim ze aj c#..., gtk viem len o pythone a pisat gui v c, no nechcel by som....
- najvecsia zbran qt su veci ako integracia phononu(multimedia), webkitu, qtsql ..........
- pekne IDE pre qt a c++ - qt creator priamo od tvorcov qt
pre mna je to jasna volba - qt
kripel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bobrnautus 20. 5. 2009 13:39

Osobně bych se přikláněl k QT, nebo wxwidgets. Pokud počítáš s tím, že by jsi začal programovat i pod windows, tak programy vytvořené v QT, nebo wxWidgets vypadají pod windows nativně, což může být výhoda, programy vytvořené v GTK vypadají pod windows poněkud "Zvláštně".

Určitou nevýhodou GTK oproti wxwidgets a QT je také horší dokumentace, pokud by ses do toho přeci jenom pustil, doporučil bych Foundations of GTK+ Development (strýček google napoví, kde si najít e-book) :-), ostatní knížky se převážně zabývají starou verzí GTK.
Bobrnautus
Junior

Odeslat příspěvekod 3.14 20. 5. 2009 16:00

Dakujem za rady. Co sa tyka wxWidgets , videl som ze pod Linuxom sa to trosku inak tvarilo ako pod Windowsom... ale to bola asi chyba "programatora" ;-] . Cize vacsina z vas je za QT, QT bola aj moja prvotna volba... Zatial programujem pod .NET a chcem sa naucit aj daco multi :)
3.14
Junior

Odeslat příspěvekod brk77 20. 5. 2009 18:25

Jestli děláš v .Net, tak nemusí být špatná volba GTK# a projekt Mono, což je vlastně jen svobodná implementace .Net pro Linux a další systémy. V Monodevelop se dělá velmi dobře.
brk77
Junior