IT skills pro financniho analytika

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Progress234 17. 4. 2017 23:03

Dobry den,

chtel bych vas poprosit o radu ohledne kariery.

Vystudoval jsem ekonomku a pracuji jako Financni Analytik.
Celkem me chytlo IT, tak jsem se nejdrive naucil Excel na velmi dobrou uroven (vcetne VBA programovani), ted jsem k tomu pridal Power Pivot, Power Query, MDX, DAX. Oprasil jsem i statistiku a pres MDX, ci Cube functions v excelu dotazuji Datove sklady, kdyz vytvarim tooly v excelu. Spise na hobby urovni pak umim MS Access, SQL, PHP, HTML, CSS, JQuery (programuju si vlastni webove stranky). V praci ted mame moznost naucit se Power BI, na coz se chystam.

Na co byste mi prosim poradili se zamerit abych z kombinace tech znalosti vytezil co nejvice? Ma napriklad cenu se zacit ucit R nebo jak se vytvari datove sklady? Nebo treba SAS a Tableau...IT jsem nestudoval, ale chtel bych se casem zkusit uchazet o praci v zahranici (Sales Analytik, Financni ci Datovy Analytik) a tak bych chtel mit co nejlepsi kombinaci. Zatim, co jsem nasel nabidky, tak mi prijde, ze v mnoha vyzaduji ruzne programy (SAS, Tableau, ORACLE apod).

Předem diky!
Progress234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mimous 18. 4. 2017 05:31

Jako analytik bys měl umět, řádně si připravit data - tudíž bych začal zdokonalením SQL. Pokud tě chytlo a zvládáš VBA, tak si zkusit i PL SQL konstrukce. Další věc, kterou se hodí umět, tak je Rko, ale to není na 100% nezbytné. Většinou podle firmy a možností, jaké nabízí.
To, jestli někde chtějí Teradatu, Oracle, MS SQL, to neovlivníš. K Oraclu a MS technologiím se dostaneš skoro všude. Teradata je z těch dražších variant pro firmu, takže ji nepoužívají úplně všude.

Další možný směr, kterým se může analytik vydat, je datamining. Umět DM metody se dost hodí, pokud po tobě budou někdy chtít něco jako predikci, která nebude jen kopírovat trend let minulých zvýšený o %, které si přeje management.

Vždycky je to firma od firmy. Někde mají taková pravidla, že si jen můžeš hrát s excelem a do dat si nesáhneš, jinde je to od vytažení dat z datového skladu až po výstup na tobě.

Stavět si datové sklady můžeš zkusit na malých datech, ale v reálu je to něco, co nikdy nedělá jeden člověk a hlavně těch dat jsou neskutečná kvanta. Vytvořit si malou kostku v Excelím BI je pohoda. DAX se může hodit i do jiných aplikací.
Občas se možná blbě ptám, ale jsem prostě takový.
Rád se snažím pomáhat, radit a stojím si za svým názorem, když si jsem jistý, že mám pravdu.
..............
Xbox One X
mimous
Junior

Odeslat příspěvekod radeksss 18. 4. 2017 07:22

Mám vystudovanou školu.... jakou školu (předpokládám spíš VŠ)?

To co tady popisujete není IT, ale "podvozek" pro ekonomického analytika jakéhokoliv druhu - na to aby si člověk vytáhl data k následné analýze (tam je největší přidaná hodnota, a tam nemají IT šanci konkurovat a obráceně je nesmysl zkoušet konkurovat IT na jejich poli...) a vizualizaci.

Jinak:

- Oracle BI - částečně klikací a částečně SQL prostředí, žádná rocket science - aspoň z pohledu uživatele (používám, v životě jsem nebyl na školení). Rozchodit server samozřejmě trochu něco jiného...
- Tableau - vizualizační sw, dá se stáhnout a vyzkoušet trial verze. Pointa Tebleau je v tom, že se napojí přes jejich API přímo na surová data a pro prezentaci obejde se bez mezivrstvy (třeba Excelu, pokud něco porazí Excel tak to bude právě tohle).
- R - snad nejpitomější programovací jazyk co se syntaxe týče - co když budou chtít Matlab, Python(Anaconda), Octave nebo Statu?:-)
- Rady ohledně SQL jsou hezký, ale to se člověk naučí za 3 týdny při práci a navíc syntaxe se mírně liší podle toho o jaké SQL jde.
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod mjakl 18. 4. 2017 08:32

Doporučil bych kombinaci R a nějakého dobrého OLAPu. Třeba Jedox Suite.
mjakl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JanZednicek 13. 10. 2017 16:25

Ahoj, podle oblastí zájmů a technologií se kterými ses zatím seznámil Tě tipuju na člověka, kterého baví kombinovat business kontext s databazemi a BI tools (SQL Server, DAX). Dlouhodobě je to naprosto ideální kombo pro IT konzultanta (pokud tě kromě technologií baví práce s lidmi a v různých firmách) nebo business intelligence developera, který se zabývá datovými sklady, vývojem reporting řešení a ETL, kromě toho je potřeba umět komunikovat s lidmi a mít projektové myšlení.

Mala pripominka: Narazil jsem behem kariery na spoustu lidi co tvrdi jak umi SQL, databáze a všechno mozny a přitom jejich znalosti končily u jednoduchých joinů. O indexu a execution planu v zivote neslyseli. SQL (vcetne kontextu) se naucis kazdodennim pouzivanim na rozumnou uroven vhodnou pro Database developera tak za 2-3 roky. Chytraky, kteri ti tvrdi, ze tyden bohaze staci vubec neposlouchej, jsou to vetsinou web developeri, kteri sql pouzivaji aktivne velmi malo a se slozitymi datovymi transformacemi v zivote neprisli do styku. Jedou v modu SELECT neco from tabulka where neco nebo INSERT neco nekam, ale to pro cloveka, ktery chce aktivne pracovat s daty nota bene nad SQL Server fakt nestaci.

Sousta IT programátorů není schopna vidět out of the box a ještě tě poučují, že databáze a vývoj reportingu není IT, ale opak je pravdou. Byl jsem u projektu aplikaci kdy jsem si slozitejsi SQL dotazy na views a procedury musel psat sam, protoze programator proste nevedel (nekteri mysql programatori ani nevi co je to procedura).

Honza
http://biportal.cz
JanZednicek
Kolemjdoucí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor