Co dává smysl ? (Java, Python, C#)...?

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod JB007CZPRG 19. 3. 2018 12:09

Ahoj,
naváži trochu z jiného pohledu na nedávnou diskuzi.
Chtěl bych se trochu víc zabrat ideálně do jednoho jazyka - otázka do kterého.
SQL beru jako nutnost a oproti předchozí diskuzi beru znalost jako samozřejmost.

V zásadě bych měl zájem o jazyk, který pokryje jak klasické aplikace na PC, tak weby, tak mobilní vývoj, příp. i hry.
V ideálním případě mám "ne must" požadavky - ideálně open source, multiplatformní vývoj, ideálně aby to bylo i komprimovaný, aby to nebylo tak lehké zkopírovat a ideálně, aby serverová část šla provozovat na nějakém free linuxu.. (v tomto případě je jediným kandidátem Python)

Vychází mi následující kandidáti (z každového umím základy):
1) Java - na první pohled se zdá být ideální, trochu mi vadí, že je nyní vlastněna Oraclem a když bych vytvořil něco pěkného, že mě čekají jen právní bitvy ohledně licenncí
("Co Oracle a peklo schvátí, to už nikdy nenevrátí :)" )
2) Python - za mě ideální kandidát, jen mi přijde, že po grafické stránce není zcela optimální (zejména Kivy framework), weby si samozřejmě ostyluju (CSS)..

3) C# - Za mě s Xamarinem ideální kandidát, jenom mám zde problém jako u Javy - je za tím Microsoft a otázka jak by to bylo s licencema, kdybych vytvořil něco pěkného, zapojil do vývoje x dalších vývojářů (nutné komerční licence) a jak by to bylo s licencemi na provoz serverů (například IIS..) - ideálně bych chtěl vše provozovat na Debianu.

Případně jsem asi schopný "slevit" u požadavku na weby (PHP) a požadavky na hry (je to spíš, abych nalákal dcery).

Vím, že jsem náročný :)

Předem děkuji za případnou diskuzi.

H.
JB007CZPRG
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 19. 3. 2018 12:27

Chápu správně, že říkáš, že to co napíšeš v Javě, patří oraclu?:) by mě zajímalo jakou db sis vybral pro své projekty. Mysql?;)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod JB007CZPRG 19. 3. 2018 12:36

No nedávno, možná i aktuálně s tím má Android problém... Minimálně Oracle to zkouší. Jako DB bych chtěl užívat PostgreSQL..
JB007CZPRG
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 19. 3. 2018 12:41

Ať napíšeš v Javě nebo C# cokoliv, tak to rozhodně nepatří Oraclu resp. Microsoftu.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JB007CZPRG 19. 3. 2018 13:00

Uvidím co vznikne z diskuze. Pokud by převažoval názor jít cestou Java nebo C#, prostuduji si ještě detailně licenční podmínky pro všechny předpokládané/potřebné produkty. Obecně určitě toto platí - narážím na tu kauzu Oracle x Google kvůli Androidu (žaloba byla co si vybavuji o tom, že to Android byl postaven na Javě - nevím, jak to nakonec dopadlo).
JB007CZPRG
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 19. 3. 2018 13:41

hele zkusím zkrátit další řádky diskuze:

a) vývoj není o tom, že umíš jeden jediný jazyk na 110%. Jednak to není ani technicky možné (typicky jazyky už mají na sebe nabalené desítky dalších frameworků) a druhak užitečné (zvlášť když máš rank webovky, backend, mobilní appky až po hry - ano asi se dá vše z toho napsat v jednom jazyce, ale nebude to účelné)

b) ale o tom, že umíš nějak myslet, znáš vývojové paterny a jsi schopný pracovat s jednotlivými jazyky a když bude třeba tak přejít z C do javy. Doba se mění, posledních pár let na webu jedou prim js frameworky, což dost programátorů ze začátku opovrhovalo (nějaký javascript), ale v tomto se ta doba třeba mění. A kdyby to měli stylem "před pěti lety jsem si vybral javu, tak co teď nějaký react, angular,...", tak by daleko nedošel.

c) jazyk bych aktuálně vybíral podle toho k čemuž máš:
- nějaký vztah
- materiály a podporu (kamarády, školu, elearning)
- nejbližší projekt

vše ostatní je imho akademická diskuze bez nějakého valného výstupu a pokud ti někdo bude tvrdit, že je java (c, python, ruby, kotlin,...) lepší protože má lépe typované proměnné, tak je to imho jalový argument bez znalosti konkrétní úlohy, kterou chceš řešit.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 19. 3. 2018 15:08

Obecně určitě toto platí

Obecně to neplatí ani trochu. Kauza Oracle vs. Google se týká něčeho zcela jiného.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 19. 3. 2018 19:50

když bych vytvořil něco pěkného, že mě čekají jen právní bitvy ohledně licenncí


Co je to za nesmysl? Pravni bitvy te cekaji, pokud pouzijes cizi kod v rozporu s jeho licenci, nezavisle na jazyce. Pokud neco napises sam, je to tvoje a vyrobce jazyka (nebo jeho interpretru ci kompilatoru) na to nema zadny narok.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gandor 29. 3. 2018 16:14

Ja len doplnim, ze Android vs Oracle nieje bitka o produkt napisany v Java, ale o samotnu Javu.

Konkretnejsie Google (v Androide) si napisal vlastnu verziu Javy a pouzil pri tom predpisy (API) ktore patria Oraclu (tym predpisom myslim to, ze ked zavolas prikaz "System.out.print("nieco")", tak do konzoli sa ti napise text "nieco" - miesto toho aby sa to v Androide muselo volat nejak inak co nema nikto patentovane - napriklad "printSystem("nieco")") - co musel urobit na to, aby existujuce programi napisane pre desktop mali aspon sancu fungovat na Androide (+ aby sa lahsie prechadzalo ludom na vyvoj v Androide).
Osobne si o tom myslim svoje (zakazal by som patentovat si API - povolil by som len jeho implementaciu co Google neporusil), ale urcite ide o nieco diametralne odlisne ako privlastnenie si aplikacie napisanej v danom jazyku.
gandor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Geniál 30. 3. 2018 23:08

:-D vše co je v Javě patří Oraclu a vše co je v C# patří Microsoftu, bože už to nehul.
Geniál
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků