IP kamera na O2 VDSL

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod neo2 3. 2. 2014 16:59

Cauko,

mám problém se dostat na můje AP z internetu (respektive na kameru i na ap). Problém začíná tak, že kamarád má VDSL od O2 taky. Na WAN portu má IP adresu začínající na 8x.10x.10x.xx. Tu samou adresu dostane, kdyz napíše do google get my ip.

Tak jsem si zřídil VDSL taky, jenže prej mezi tím přešli na IPv6 a mají tam tedkom prej proste "neco" jinak jak mi řekla operátorka. No každopádně já mam na modemu WAN portu adresu 10.24X.10.1XX, ale když napíšu do google dotaz get my ip dostanu adresu v rozsahu 194.xx atd.
Takže se ty adresy liší. No myslím si tedy že mám neveřejnou IP, volám na O2 a zjistím že platí IP 10.24X.10.1XX (pochopitelně), ale že je veřejná dynamická. Takže mám problém co teď. Jak se dostat na moji IP kameru z vnějšku?

Jak je tam řešené to IPv6, na co to má vliv? Proč ty adresy jsou jiné? Jak se dostat na moje IP kameru z vnějšu?

Díky za rady.
neo2
Junior

Odeslat příspěvekod gotzinger 3. 2. 2014 17:13

Při IPv4:
1) Buď si připlatit u O2 pevnou IPv4 adresu. Počítám tak 100 Kč měsíčně.
2) http://dyn.com/dns/ - ale musí to podporovat klient, tj. buď kamera nebo VDSL router
gotzinger
Junior

Odeslat příspěvekod neo2 3. 2. 2014 17:18

DDNS podporuje kamera. Otázkou je proč u mě to nějde a musím připlácet a u kámoše to de. A ten nemá statickou a ani nejede pres DDNS.

A navíc pokud je to neveřejná tak nepomůže ani DDNS

Když testuju tu adresu co mám uvedenou v kolonce WAN ip v modemu na to zda je otevřený port (na netu) tak port 80 mám zavřený. Prostě se na to nedostanu. Nastaveno mám dobře. I NAT i 80 povolený ve firewallu (modem comtrend O2)
neo2
Junior

Odeslat příspěvekod gotzinger 3. 2. 2014 17:45

Pokud je neveřejná, tak by operátor Telefonica musel u sebe port 80 přesměrovat na Vaši vnitřní, což neudělá (minimálně u portu 80). Musel by to být port jiný, např. 8888, který by přemapovali dovnitř na Váš router na port 80. Ale protože je to Telefonica, tak to stejně neudělá.
On tu vnější IPv4 adresu má, protože jich bylo ještě asi dost a od určité doby je nedávají (alespoň zadarmo), s tím se musíte smířit, nebo přejít k jinému operátorovi, který je ještě dá.
gotzinger
Junior

Odeslat příspěvekod neo2 3. 2. 2014 17:50

jen mě zaráží ještě ta drobnost a to že mi tvrdila baba na podpoře že je to IP veřejná. I když je to teda kravina podle IP, ale stejně by mě zajímalo proč si to ona myslela.

Každopádně při zřizování jsem oznámil, že to potřebuju pouze na tu IP kameru -> to byl hlavní duvod zřízení. Takže je to proste zase pěknej chyták a past na lidi ...


odpoved od O2:

linka, kterou tedy uvádíte má veřejnou, dynamickou IPv6. Informace o vaší IP, které se „lehce zmateně zobrazují“ jsou způsobeny interním překladem na IPv4. Pro běžné použití je to bezproblémový a korektní stav.
Nicméně, aby bylo možné použití NATu a síťování, je nutné nastavení modemu. V tuto chvíli používáte Comtrend VR3028e, k tomuto modelu jsou manuály uvedeny zde - http://bit.ly/11yr9ce. Překontrolujte prosím verzi FW – viz sekce „Upgrade firmware – IPv6“ a pokud bude nutné, aktualizujte. Poté stačí modem pro IPv6 nastavit – viz sekce „Nastavení podpory IPv6“. Následuje vypnutí a zapnutí modemu a tímto je nastavení dokončeno – na WAN se vám přidělí veřejná IPv6.
Poté je postup stejný jako u IPv4 – tedy nastavení NATu (předpokládám, že překlad řešíte právě NATem) přímo na kameru.
neo2
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 2. 2014 19:01

Proč si každý objedná internet od O2 a nepřečte si jeho parametrya pak se diví?

Na www stránkách je vše uvedeno!

Nově zřizované přípojky nemají veřejné IPv4 adresy jednoduše proto že došly! Ti kdo je potřebují tak zaplatí a dostanou nějakou veřejnou IPv4 z těch nasyslených co O2 zbyly.

Takže nové přípojky mají neveřejnou dynamickou IPv4 a tím pádem je dynamická i IPv6 (asi IPv6 přiřazují dle té neveřejné IPv4).

Takže když nechceš nic platit můžeš použít IPv6 rozsah co jsi dostal a přidělit si IPv6 adresu té kameře - problém bude že většina kamer zatím neumí IPv6 a semtam se může ta IPv6 taky změnit - není garantovaná pokud nezaplatíš.

A nebo si musíš pořídit veřejnou IPv4 tím pádem zaplatit.

DDNS na to nemá žádný vliv - DDNS zařizuje pouze když máš veřejnou IP která se mění tak zařízení pošle na DNS server změnu a proto i když se bude IP měnit tak k ní můžeš přistupovat pořád pod stejným názvem.

Čili proč dnes se kupují zařízení co neumí IPv6? Když budou na tom zákazníci trvat dá se předpokládat že na to budou reagovat i výrobci.

Ještě se to dá obejít tak že pokud máš někde zařízení s veřejnou IPv4 tak zařízení v tvé síti s neveřejnou IP se může připojit na zařízení s veřejnou IP a tam můžeš mít přesměrování do tunelu a na tu kameru.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neo2 3. 2. 2014 19:55

moje kamera IPv6 podporuje a mám na ni přiřazenou tu adresu. Jen s IPv6 nemám žádné zkušenosti a netuším jak se na ni tedy připojit z vnějšku ...

Takže dotaz: na telefonu mám appku kde to chce zadat adresu a port kamery. Co tam napsat?

http://fs.airlive.com/manual/AirLive_POE-5010HD_Manual.pdf
neo2
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 2. 2014 21:31

Tak buď kamera získává IPv6 automaticky tak se když budeš v místní síti mrkneš jakou má IPv6 a potom ji normálně zadáš na zařízení které používáš a má připojení přes IPv6.

Při vypnutí a zapnutí kamery si může vyžádat i jinou IPv6 pokud chceš pořád tu stejnou tak ji nastavíš na pevno podobně jako u IPv4, koukneš se do modemu jaký rozsah IPv6 jsi dostal přidělen u comtrendu položka "Active IPv6 Prefix:" tam bude něco takového "2A00:1028:83CC:46E5::" takže kameře pak nastavíš třeba 2A00:1028:83CC:46E5::A.

No a pak zadáš do prohlížeče http://[2A00:1028:83CC:46E5::A]:port

Jinak v comtrendu nevím zda třeba ještě tuto IP povolit ve firewallu.

PS. adresy začínající fe80..... jsou lokální na ně se z internetu nedostaneš.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 4. 2. 2014 08:23

Je potřeba brát ale v potaz to, že kamera bude dostupná pouze přes IPv6. Což může být problém, protože většina poskytovatelů internetu zatím IPv6 zavedené nemá, takže se na tu kameru prostě nedostaneš. Musel by sis udělat nějaký tunel (6To4, Teredo apod. nebo vlastní).
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod soban 4. 2. 2014 12:16

Samozřejmě pokud se budeš chtít připojit ze sítě co nemá IPv6 tak máš smůlu, pokud tam je veřejná IP jde celkem lehce udělat tunel na IPv6 - čili zase to chce tlačit na ISP aby přidělovaly i IPv6 adrese obzvláště jak už IPv4 nejsou a ví se to!

Vše je o tom že kdyby už všude fungovala IPv6 tak je to bez problémů a klidně se může pak IPv4 zrušit.

Takže zase musíš zauvažovat odkud se budeš chtít na tu kameru připojit, pokud to fakt budeš potřebovat jak pro IPv6 tak i pro IPv4 tak se neobejdeš bez nějakého stroje na internetu který bude mít veřejné IP jak IPv6 tak IPv4 a nebo si tu veřejnou IPv4 budeš muset koupit pokud ještě bude.

PS. Pokud si chceš otestovat zda ti funguje IPv6 z místa z kterého se budeš chtít dostat na kameru skus tuto www běží pouze na IPv6 takže z IPv4 je nedostupná. http://www.nebezi.cz/

Případně test jak jseš připojen http://test-ipv6.cz/
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zidekj 8. 1. 2017 21:16

Ahoj,

Mam router Zyxel VMG1312-B30B od O2 s prirazenou IPv6.
Na router se z venku pripojim, dokonce na jakykoli port ktery si nastavim.

Chapu to ale dobre, ze na IP kameru ktera umi pouze IPv4 a je v LAN za 02 routerem se uz nedostanu?
Zkousel jsem NAT, DMZ, vypnout FW ale nic.
Jsem laik, ale doufal jsem ze jakmile se dostanu na router, zarizeni v LAN budou dostupne po namapovani portu a zbytek si poresi router v ramci NAT, tak jak tomu bylo s IPv4.

Diky z odpoved, uz jsem z toho zoufaly.
zidekj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jackbrno 8. 1. 2017 22:38

Pokud správně nastavíš NAT (port forwarding nebo DMZ), tak to musí fungovat. Ověř znovu správné nastavení parametrů IP kamery. Musí mít pevnou IP adresu v lokální síti, ale mimo rozsah DHCP routeru, masku podsítě 255.255.255.0 a hlavně výchozí bránu na 10.0.0.138. Jinak v lokální síti se na kameru dostaneš?
jackbrno
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 1. 2017 01:17

Pokud nemáš veřejnou IPv4 adresu na nějakém zařízení ve své síti tak se na tu kameru nedostaneš pokud umí pouze IPv4.

Pokud máš někde ve své síti veřejnou IPv4 tak z toho zařízení portforward na neveřejnou IPv4 té kamery.

PS. Některé kamery navazují spojení na server výrobce v internetu takže se tam pak dostaneš když se přihlásíš na server výrobce....prostuduj návod ke kameře....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 9. 1. 2017 07:33

Varianta: Za VDSL modem dát pořádný router (Mikrotik...), na něm zprovoznit na IPV6 adrese VPN-server a přes VPN by ses pak na IPV4 kameru dostal.
Nebo by šel VPN-server teoreticky zprovoznit třeba na NAS, pokud nějakou máš.

Bylo by to daleko bezpečnější, než vystavovat IP-kameru na veřejnou adresu, nezanedbatelné procento takto používaných webkaber je napadeno malwarem, který rozesílá spam nebo provádí DoS útoky.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zidekj 9. 1. 2017 19:17

Chlapi diky za vas cas, takze:
jackbrno píše:Pokud správně nastavíš NAT (port forwarding nebo DMZ), tak to musí fungovat. Ověř znovu správné nastavení parametrů IP kamery. Musí mít pevnou IP adresu v lokální síti, ale mimo rozsah DHCP routeru, masku podsítě 255.255.255.0 a hlavně výchozí bránu na 10.0.0.138. Jinak v lokální síti se na kameru dostaneš?

Prave, ze nefunguje. Nemyslim si ze je v tomto pripade rozdil mezi statickou IP (mimo rozsah DHCP) a IP prirazenou DHCP, kazdopadne jsem to zkusil, nepomohlo.
A ano z lokalu se na kameru dostanu.

soban píše:Pokud nemáš veřejnou IPv4 adresu na nějakém zařízení ve své síti tak se na tu kameru nedostaneš pokud umí pouze IPv4.

Pokud máš někde ve své síti veřejnou IPv4 tak z toho zařízení portforward na neveřejnou IPv4 té kamery.
....

Mej se mnou strpeni, ale tady jsem se ztratil.
Verejnou ipv4 v te dane siti (u tchana, tam je ta konfigurace O2 router IPV6 a IP kamera) nemam. Jinak bych to preci neresil. Mam k dispozici pouze tu verejnou IPv6.
U sebe doma (jiny poskytovatel) mam verejnou IPv4, ale takove propojeni si asi nemyslel.
Mimochodem u me ta IP kamera pracuje bez problemu.
soban píše:....
PS. Některé kamery navazují spojení na server výrobce v internetu takže se tam pak dostaneš když se přihlásíš na server výrobce....prostuduj návod ke kameře....

Ano, i tato kamera navazuje spojeni a je k dispozici ddns zaznam. A i kdyz na kamere vidim:
Kód: Vybrat vše
DDNS Status     aipcam.com  Succeed  http://aXXX.aipcam.com

Tak se na ni z venku nedostanu, opet u me doma to funguje bez problemu.

vladimir píše:Varianta: Za VDSL modem dát pořádný router (Mikrotik...), na něm zprovoznit na IPV6 adrese VPN-server a přes VPN by ses pak na IPV4 kameru dostal.
Nebo by šel VPN-server teoreticky zprovoznit třeba na NAS, pokud nějakou máš.

Bylo by to daleko bezpečnější, než vystavovat IP-kameru na veřejnou adresu, nezanedbatelné procento takto používaných webkaber je napadeno malwarem, který rozesílá spam nebo provádí DoS útoky.

Mam volny RPi a taky router s DDWRT,tam by ta VPN asi sla rozbehnout
I kdyz si pamatuji ze jsem mel problem pripojit se z Androidu na tu VPN, myslim ze to tehdejsi verze Androidu nepodporovala.
Primarne mi jde totiz o moznost pripojit se na kameru z Android smartphonu.
Jestli to teda nepujde jinak, zkusim tu VPN.

-- 9. 1. 2017 20:32 --

Zarazi me, ze ve vypisu na routeru vidim pro:
WAN
Kód: Vybrat vše
IPv6 Adresa :   2a00:XXXX:XXXX:4a48::1/64 
IPv6 Link Lokální adresa:   fe80::XXXX:XXXX:XXXX:352d/10 

a pro LAN
Kód: Vybrat vše
LAN IPv6 adresa(Globální):   2a00:XXXX:XXXX:4a4a::1/64
LAN IPv6 adresa(Linková):/IPv6 Délka Prefixu   fe80::1/64

Vtipne je, ze obe IP, ktere se lisi jen koncovkou, jak 4a48 tak 4a4a jsou zvenku dostupne, prijde mi jen ze 4a4a ma pomalejsi odezvy.

Zkousel jsem tady (dole na strance) nastavit pro mac adresu kamery Lan identifier.
Opet laicky a zrejme spatne jsem usoudil ze kdyz ma router identifier 1, muzu kamere dat 2, nebo treba 8 a zkusit se pripojit. Zkouseno s porty i bez, s NAT i DMZ, FW jsem nechal vypnuty, ale nic nepomohlo.
Obrázek


No pak je tu moznost IP tunelu, ale tady jsem opet ztracen.
Nevim co bych tam mel zvolit. Pokud by to vubec k necemu bylo.
Obrázek
zidekj
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků