Rozdílná rychlost modemu a Wifi

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MarkFX 12. 5. 2017 17:40

Zdar chlapi, posledních pár let jsem měl připojení k internetu přes obecní Wifi, ale rychlost a stabilita nic moc, tak jsem zkusil přes pevnou linku, konrétně od O2 a ten jejich 50/5Mbit. Poslali mi ten jejich základní instalační balíček, za 1499kč s modemem ZTE plus ten repeater v akci.

Máme celkem velký vícegenerační rodinný dům (nejvzdálenější část jsem měl původně připojenou kabelem k hlavnímu routru, zkusil jsem použít ten repeater, ale nechytal se, to nevadí nechal bych kabel).

Ted už ale hlavní problém o co mi jde. Když jsem napíchl notebook na modem a dal měřit rychlost tak tam bylo těch cca 46Mbit, ale kdykoli jsem to měřil přes Wifi tak tam jelo jen 20-30Mbit.

Navíc signál po baráku nic moc, taky ten modem/router žádnou anténu nemá, tak jsem myslel že mám vadný kus a ten jejich instalační balíček vrátil na pobočce v rámci 14tidenní lhůty (vyměnit nechtěli, jedině prej reklamace).

Koupil jsem pořádný modem/router se třemi anténami, konkrétně TP-Link TD-W9980B a doufal jsem že rychlost i pokrytí bude bez problému, ale je to uplně stejné!!! Televize na druhém konci baráku se taky kvůli slabému signálu nepřipojila (i když to až tak nevadí, to plánuji natáhnout kabelem).

Čekal jsem fakt lepší výsledky od toho "profi" modemroutru, naštěstí jsem ho sehnal za 1700,- ale prostě mě zaráží ta rychlost WiFi:

Jaktože nedosáhne té plné rychlosti i když měřím metr od routru, bez žádných překážek? :nenapadne
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 12. 5. 2017 18:51

Metr od routeru je chyba, wifi-karta může být přebuzená.

Jakým laptopem (hlavně s jakou wifi-kartou) testuješ rychlost? Máš AC? 300N? 150N? 54g?

No a že ve velkém bytě nedosáhne signál na druhý konec bytu, to není chyba, to je vlastnost. Uvědom si, že všechny wifi-zařízení mají stejný povolený vysílací výkon, tedy se v síle signálu ani moc lišit nemohou.

A že je repeater dost k ničemu, jsi poznal sám. Je ho samozřejmě nutno umístit do místa, kde je ještě dobrý signál, ne tam, kde už žádný signál není. :D
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 12. 5. 2017 19:40

TP-Link TD-W9980B není žádné profi zařízení, ale pouze soho zařízení lepších parametrů jak nejlevnější dodávané od O2.

Je to jednoduché proč to přes wifi nestíhá, prostě rušení wifi není kabel!

Dále záleží jaké zařízení je na jedné straně a i na druhé atd....

Takže na jaké rychlosti se ti to spojí?

Dosah je u všech zařízení +- stejný.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MarkFX 12. 5. 2017 20:14

To je mi jasný, že se vzdáleností a překážkama klesá signál, proto počítám s tím že na druhém konci kde mám televizu to natáhnu kabelem. Ten opakovač jsem dal tak napůl cesty, ale stejně to moc nepomohlo, bylo to přes více zdí..

Na rozdíl od "krabičky" která neměla žádnou externí anténu a "lepší" krabičky co má 3 externí krabičky jsem právě čekal že bude mít daleko větší dosah signálu, ale jaksi to nesplnilo moc mé očekávání.. Naštěstí ten TP-Link nebyl o moc dražší než ta sada z O2.

Jinak zkoušel jsem to měřit na více zařízeních a z různých míst domu a málokdy to přesáhlo 30Mbit, to opravdu nijak nedosáhnu té plné rychlosti bezdrátově než kabelem? :'(

Jo a ten TP-Link je dual - 2,4 i 5Ghz a schválně když jsem ted přepl na 5GHz síť tak to je ještě pomalejší, několikrát po sobě mi to jelo jen 12-15Mbit a to mám routr stíněný jen přes strop (cca 4m vzdálenost).
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 12. 5. 2017 22:57

MarkFX píše: několikrát po sobě mi to jelo jen 12-15Mbit a to mám routr stíněný jen přes strop (cca 4m vzdálenost).


A právě to je ono!

Čím výkonější anténa tak je víc směrová, takže lepších výsledků dosáhneš s všesměrovou anténou pokud potřebuješ pokrýt kouli.

Jinak diagram signálu u prutové antény je takový že si představ anténu jako osku kola a kam ten signál dosáhne jako kolo na té osce, čím má anténa větší zisk tak je kolo větší, ale tenčí, při 0 zisku je to koule.

5G síť má větší útlum v materiálu jak 2G a strop je dost tlustý.....

Takže wifi přemístit do patra. Případně pruty antén umístit ze šikmo tak aby kolo na anténě pokrývalo požadovaný prostor.

Obrázek

Přečti si:

Slabý wifi-signál - prodloužení dosahu
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MarkFX 13. 5. 2017 06:52

Jo, s těma anténama to vím, proto jsem schválně bral s více anténama abych je mohl natáčet, jednu mám nahoru, aby pokryla spodní patro, jednu zešikma směrem k větší části baráku a jednu mám položenou aby pokryla patro nad routrem.. Všechny tři jsou 5dBi. :idea:

Akorát jak je ten routr dvoupásmový, nevím jestli některá anténa není třeba určená pro 2.4Ghz a 2 pro 5GHz.
Jestli se to dá nějak zjistit? http://cz.tp-link.com/products/details/ ... 9980B.html

Dřív jsem to nevěděl a když jsem řešil před pár lety pokrytí baráku tak jsem schválně koupil na routr 9dBi velkou anténu v domění že bude silnější signál v celém domě.. :D a taky to jede.. :D (zatím mám ještě do května i původního obecního poskytovatele, ted máme doma teda 2 zdroje internetu)

Prostě mi jde o to, jestli mám nějakou možnost chytat bezdrátově doma větší rychlost z modemu než těch 30Mbit, to fakt nepůjde aspon 40Mbit? Kdybych koupil modemrouter za 5tisíc tak mi to pujde rychleji? :hm
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 13. 5. 2017 08:51

To že jsi ty antény natočil každou jinak je taky špatně!!!

Všechny antény musí být stejně orientované a každá pouze trošku jinak kvůli odrazům.

Protože aby jsi měl větší rychlost tak to závisí na šířce kanálu 20/40/80Mhz a na počtu streamů (1,2,3,4) každý stream je vysílán jednou anténou.

Takže aby jsi využil maximální potenciál můsí mít jak vysílač (router) tak přijímač (klient) stejný počet antén aby se dohodl na maximálním počtu streamů.

Pokud používáš jednu anténu 1T1R při 802.11n 20Mhz šířce pásma tak je max rychlost 75 Mb/s což na tcp spojení dělá přibližně 30 Mb/s.

Takže ti to funguje OK.

Zjisti si něco o MIMO viz třeba zde: Wi-Fi: Jak si zajistit velké pokrytí, rychlost a silný signál

MIMO (vícecestné šíření signálu) přináší reálnou rychlost i více než 100 Mb/s. Existují však routery a i mnohé notebooky pouze s jedinou anténou (1T1R – jedna anténa u vysílače, jedna u přijímače), takže nemohou využít technologii MIMO, čímž teoretická rychlost klesá na 150 Mb/s (reálně 5–6 MB/s). Tento odlehčený standard mívá přezdívku 802.11n-lite či N150 a doporučuji vám se mu vyhnout. Dosáhnout fyzické rychlosti 150 Mb/s totiž patří v zarušeném pásmu 2,4 GHz většinou do říše sci-fi, jelikož jde o hodnotu při šířce kanálu 40 MHz. Často dostanete z takového Wi-Fi routeru jen šíři kanálu 20 MHz a fyzická rychlost klesne na 72 Mb/s (reálně 2–3 MB/s).


Prostě průchod wifi přes strop je to nejhohorší co jde + každá anténa jinak tak jsi to degradoval na jednoanténí wifi a divíš se že to nefunguje OK?

Aby jsi měl signál OK tak třeba do každého patra koupit wifi a antény mít nastavené jako "W" aby pokrývaly pouze to patro......
Naposledy upravil soban dne 13. 5. 2017 08:59, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 5. 2017 08:53

Modem mozes mat aj za 20tis, ale pokial nebudes mat kvalitny prijimac (pocitac, mobil, tv ....) tak to moc rychlo nepojde. Prijimacia rychlost zavisi hlavne od prijimaca. Na vysielacej strane (router) zalezi rychlost vysielania na ruseni. Dalem cim slabsi signal na prijimaci tym pomalsie to ide. 30 Mbps by mohlo znamenat, ze ti to ide zhruba na 65 Mbps linkovej wifi rychlosti a to je vcelku maximum pre jedno antenove zariadenie. Napis aky mas signal na prijimaci v jednotkach dBm. Mozeme spekulovat podrobnejsie.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 13. 5. 2017 09:04

hunter21 píše:30 Mbps by mohlo znamenat, ze ti to ide zhruba na 65 Mbps linkovej wifi rychlosti a to je vcelku maximum pre jedno antenove zariadenie.


Píše že každou anténu má jinak směrovanou pro pokrytí celého prostoru takže to degradoval na jednoanténí router a tím pádem mu to funguje OK.

Prostě do každého patra musí dát vlastní wifi.....

A žádný zázračný router za x tisíc mu nepomůže.

PS. A teď jsem se ještě díval jaké to má antény - dle výrobce:

Three 5GHz 5dBi detachable antennas (RP-SMA)
Two 2.4GHz 3.5dBi internal antennas


Takže na 5G pásmo ty 3 externí pruty co čouhají 5dBi a pro 2G pásmo to má 2 interní 3,5 dBi.

Takže pokud používáš 2G pásmo musíš naklánět celou krabičku pokud s tím chceš laborovat......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 5. 2017 09:12

No ved to je prave to, ze ak su tie anteny smerovane kazda inak, tak sa zrusi funkcia MIMO a funguje to ako jednoantenove zariadenie.

-- 13. 5. 2017 10:15 --

Resp. znizi sa pocet prijimacich ciet podla toho aky je rozdiel v signali na kazdej antene. Ak presiahne rozdiel napr.20dB automaticky sa z 2-antenoveho stava 1-antenovy.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MarkFX 13. 5. 2017 10:19

Tak, to je konečně diskuze a vysvětlení kterou jsem potřeboval, díky. Odpoledne to pročtu..
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarkFX 13. 5. 2017 13:16

Tak jsem to tak nějak pročetl a pár otázek..

Vzhledem k tomu že v domě se nacházejí spíše starší zařízení s příjmem wifi, například snad jen můj notebook umí 5GHz síť (mobil ji nenajde) a ten router má přes ty 3 natáčecí antény jen 5GHz pásmo, tak otáčení antén řešit nemusím a budu spíš řešit jen 2.4GHz které má router integrované že?? :-|

Routr mám pověšený vertikálně na zdi v přízemí skoro u stropu, stejně nevím jak tam jsou ty integrované 2,4Ghz antény orientované takže signál moc neovlivním. Jsou 3,5dBi takže jsou trochu "kruhové", tudíž by měly pokrýt i patro..

Ta MIMO technologie, jestli jsem správně pochopil tak funguje pořádně jen když je stejný počet antén na vysílači i na přijímači?

Jinak měřil jsem rychlost přes notebook v pokoji nad routrem (konkrétně přes dsl.cz) na 5Ghz síti 2 krát po sobě, poprvé 12Mbit pak cca 14Mbit.
Posléze jsem přepl na 2,4Ghz sít a první měření 11, pak 12,5Mbit.
No a do třetice jsem přepl na dosavadního obecního Wifi poskytovatele a sít co mám ještě ten starý router v patře, s tou jednou velkou 9dBi anténou, tak 19,7Mbit.. :D

Když to tak vezmu "amatérsky", měl jsem se na celé O2 s pevnou linkou ***** a zůstat při starém poskytovateli a starém routru.. :D :D anebo roztahat po celém baráku káblem a měl bych těch 47Mbit jak na modemu.. :D
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 5. 2017 13:34

Ak chces pokryvat aj hore/dole je potrebne mat co najmenej silne anteny. Idealne take, ake ma Mikrotik. Ten funguje celkom dobre hore aj dole. Mikrotik ma zvlast dobre vyriesene nielen anteny, ale aj prijimac, ktory pouziva antenovy predzosilovac so ziskom asi 10dB. V prostredi s nizkym rusenim to rapidne predlzi dosah, ale iba v jednom smere (od pocitaca na router), smer druhy (download) a to je pre kazdeho asi dolezitejsie sa neudeje nic zvlastnejsie az na fakt, ze vyzarovane pole z anten na Mikrotiku je rozlozene priestorovejsie ako v pripade routrov s ext.tyckovymi antenami.
Aby prijimac fungoval pokial mozno co najlepsie je dobre sa orientovat podla technologii, ktore vylepsuju signal a tym padom aj dosah. V pripade MIMO prijimacov pri pouziti vo vnutornom prostredi je velmi vhodne ak prijimac obsahuje technologiu STBC (Space Time Block Coding), ktora vylepsuje parameter SNR a zvysuje odolnost voci odrazom signalu. Inak povedane pojde to rychlejsie pri rovnakom signali. Aby to fungovalo potrebuje to vacsi pocet Tx prenosovych ciest voci Rx. (napr. 3 antenovy router voci 2-ant prijimacu pocitaca). Pre vylepsenie signalu v opacnom smere a pocte anten router 3, prijimac 2 je vhodne ak router obsahuje technologiu MRC (Maximal Ratio Combining), ktora vylesuje SNR zhruba o 5dB.
Bohuzial aky prijimac a s akymi technologiami sa pri TV, alebo mobile moc vyberat neda. Do pocitaca si mozeme kupit a instalovat inu (lepsiu) wifi kartu, router si mozeme tiez vyberat najvhodnejsi.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MarkFX 13. 5. 2017 14:09

no právě, jaké má antény mobil, TV, tablety atd prostě nezjistím, neovlivním.. A pevný PC připojit ideálně kabelem, taktéž tu televizu.. :-l
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 5. 2017 14:26

Router na zdi nieje zrovna moc vhodne umiestnenie aj ked sa v navode pise, ze je to mozne pouzivat zavesene na stenu. Experimentuj s polohou routra. Je mozne, ze to pojde lepsie ak ho umiestnis na ine miesto.
hunter21
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků