Rychlost WiFi, jak na to?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod broom 18. 7. 2017 17:24

Ahoj,
mame docela rychly internet 300/200Mbps.

Obrázek

Mam k tomu router TL-WR1043ND v4, vse mam nastaveno spravne, ale vysvetli mi nekdo, proc pokud mame iPad2 nebo Galaxy Note 10.1, obe zarizeni podporuji Wi-Fi standard N. Nicmene vice jak 30/30 Mbps na techto zarizenich nijak nevyzdimame.

TL router:
Obrázek


Abych nebyl uplne vedle, zkusil jsem propojit jeste jeden router Netgear DGN2200B, ktery ma port sice jen 100Mbps, ale podporuje wi-fi n a mel by teoreticky zvladnout na 70/70Mbps, pokud se nachazim od nej ve vzdalenosti 10cm-2m?

NETGEAR router:
Obrázek

Oba routery proste nejsou schopni vysilat v Nkovem rezimu? Nebo delam neco spatne?
Napriklad na TL-WR1043ND v4 mam nastaveno 11bgn-mixed, sirka pasma 40MHz, kanaly (jednou 4 podruhe 5) se neprekryvaji se sousedy, v mistnosti je 100% pokryti signalu.

Na obou routerech mam nastaveno sifrovani pouze WPA2-PSK [AES], zadne jine.

Poradite co delam spatne? Krome toho ze nemam 5GHz Wi-Fi, protoze nemam podporujici zarizeni k tomu?
Samozrejme nechci rychlosti, ktere se dosahuji v laboratori, ale prijde mi ujety, pokud Nkova wi-fi, ktera ma k dispozici 300Mbps, nezvladla alespon 100 :/
Víc lidí víc ví
broom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 18. 7. 2017 18:35

Nevěřím, že se ti při šířce 40 MHz nepřekrývají kanály se sousedy. Pásmo 2,4GHz má šířku 72 MHz, tedy tam není dostatek místa ani pro dva 40 MHz vysílače.

Vzdálenost 10 cm - 2m: to je nesmyslná vzdálenost, při ní může být rychlost pomalá už jenom proto, že je signál příliš silný, přijímací obvody jsou přebuzené.

Hračky typu iPad2, Galaxy Note 10.1: no comment. Pro testování použij laptop s výkonným procesorem.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 18. 7. 2017 18:39

Rušení a zase rušení...........

V pásmu 2G při šířce kanálu 40Mhz můžou být pouze 2 nerušící se kanály!!!!!
Při šířce 20Mhz můžou být 4 nerušící se kanály!!!!

Takže nic nevíme co za rušení u tebe je co dodat obrázek z insideru.....

Pro pokus skus nastavit šířku kanálu na 20Mhz a nastavit volbu kanálu na auto na jakém potom začne router vysílat? A na jaké rychlosti se spojí zařízení.......

Jinak problém nemusí být u tebe prostě protějšek (server) nemusí poskytovat tak rychle data......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 18. 7. 2017 19:06

Rychlost zavisi aj od poctu anten na pocitaci.
Pasmo 2.4GHz/40MHz
1 antena - 150Mbps
2 anteny - 300Mbps
3 anteny - 450Mbps
Pasmo 2.4GHz/20MHz
1 antena - 72.2Mbps
2 anteny - 144Mbps
3 anteny - 216Mbps

To su maximalne linkove rychlosti, uzivatelska rychlost (to co ukazuje totalcommander) je asi 60% z tejto linkovej rychlosti. Rychlost sa na wifi stale meni podla aktualnych sumovych pomerov na linke a moze spadnut az na 1Mbps. Dokonca pre kazdy paket moze byt rychlost ina.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod broom 19. 7. 2017 10:32

Vyzkousel jsem vsechny dostupne kanaly od 1 do 13 v sirce pasma 20 a 40MHz.

@vladimir
mam obyvak 20m2 - nemam vetsi prostor abych vyzkousel vetsi vzdalenosti, ale vlastne kecam, prejdu na panelovou stenu do jine mistnosti - rychlosti se meni +/- 3Mbps v prumeru. Ano, hracky jsou no comment, ale podporuji Nkovy standard, vykonny notas nevlastnim, imho to nicemu moc neprida, dokud neporidim 5GHz router a prijimaci hracka nebude podporovat wi-fi ac standard. Jak jsem zminil, nechci full rychlos pres wi-fi, identickou tu, ktera mi leze kabelem, ale prijde mi nenormalni nedosahovat alespon dvojnasobku 30Mbps.

@soban
Ano, ano, to vim, vyzkousel jsem ruzne kombinae i uvedene kanaly. 1 a 9 pro 40MHz a 1, 6, 11 kanal pro 20MHz.

@hunter21
nedelam si iluze, ze prijimaci zarizeni Galaxy Note 10.1 bude mit asi jen jednu antenu, nemohu dohledat, tech specifikaci, to same iPad2.

Router TL-WR1043ND v4 ma tri anteny 5dBi MIMO
Router NETGEAR DGN2200B ma dve anteny, nemuzu dohledat jaky vykon maji, specifikaci wifi 802.11b/g/n (draft 2.0)

Zde z Galaxy Note screen z WiFi Analyzeru: Podotykam, ze se nachazim v mistnosti, kde jsou umistene oba routery.


Obrázek
Naposledy upravil broom dne 19. 7. 2017 11:21, celkově upraveno 2
Víc lidí víc ví
broom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 19. 7. 2017 10:54

Okolí vypadá dost zarušeně. Tento Wifi Analyzer je ti schopen určit nejvhodnější kanál.

Určité úpravy lze provést i na routeru - deaktivovat ShortGI, zkrátit Beacon Interval (stinná stránka věci je, že se tím zkrátí i výdrž baterie připojených mobilních zařízení).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod broom 19. 7. 2017 11:11

Diky za doporuceni. Nastavil jsem na jedne wi-fi kanal dle doporuceni z 5 na 9 a v podstate zadna zmena. Pouzival jsem doporucovane kanaly i pred tim, jak jsme se s tim hral.

Pravdepodobne se budu muset smirit, ze s tim vubec nic neudelam, dokud nenakoupim nove hracky podporujici ac standard v 5GHz pasmu a k tomu dobry router. :/
Víc lidí víc ví
broom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 19. 7. 2017 15:20

S 5G si moc nepomůžeš.

Ten 1043 je kvalitní router.

Prostě klidně bych nechal kanál č 1 tak moc to zarušené nemáš u mě je 30 wifi a nastav pro první pokusy 20Mhz šířku a koukej se na jaké rychlosti je připojené zařízení - někde ve statusu při 2 anténách by to mělo být spojené kolem 100M....pokud ne je něco blbě skus změnit umístění routeru, máš správně nastavené antény do W?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků