Zařízení ipv4 na síti ipv6

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod notwist 3. 8. 2017 18:34

Dobrý den,

Mám dotaz, zda když budu mít zařízení (třeba IP kamera), která umí jen ipv4 a router bude pracovat s podporou ipv6, tak zda se na IP adresu kamery dostanu přes prohlížeč? A zda pokud budu přistupovat přes internet, tak router veřejnou IPv6 bude umět naroutovat na tuto ipv4 kameru? Je mi jasné, že každý router je jiný, ale jde mi obecně o to, zda je to vůbec možné, než budu něco hledat a kupovat. Díky za odpověď.
notwist
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 8. 2017 07:20

Nerozumím. Podporu IPV6 mají asi všechny dnes prodávané routery, pokud nejde o doprodej starých skladových zásob. Myslíš nějaký router daleké budoucnosti, který bude podporovat pouze IPV6, tedy že už se s ním ani nedostaneš do IPV4 internetu? To nebude tak rychle, mezi tím ty tvé staré kamery budou nejspíš dávno v křemíkovém nebi.

Z domácího počítače se do kamery dostaneš. Router k tomu totiž nepotřebuješ, jenom jeho wifi-část (access point) a switch a jakmile bude počítač a kamera na stené IPV4 síti, není problém.

Z internetu se na takovou kameru přímo bez veřejné IPV4 adresy nedostaneš. To je situace, se kterou se už nyní setkávají například zákazníci O2 nebo nově UPC, kteří mají neveřejnou IPV4 a veřejnou IPV6. Nicméně pokud bys měl nějaký trochu lepší IPV6 router, nebo třeba IPV6 NAS, který podporuje zřízení VPN-serveru, můžeš se k němu připojit přes IPV6 VPN-tunelem a pak mohou být staré pouze IPV4 zařízení dostupné. Problém je, že by musel mít i počítač v internetu IPV6 konektivitu, buď přímo IPV6 adresu, nebo třeba něco jako Teredo.
Naposledy upravil vladimir dne 4. 8. 2017 07:35, celkově upraveno 1
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod notwist 4. 8. 2017 07:34

Díky. A můžeš doporučit nějaký takovýto router? Můj provider slíbil, že na IPv6 dostanu veřejnou IP adresu, takže to chci zkusit.
notwist
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 8. 2017 07:42

Třeba jakýkoliv Mikrotik. Nebo některé dražší modely Soho routerů (například od Asus, TP-link) zřízení VPN-serveru taky podporují.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 4. 8. 2017 09:51

Novější routery s IPv6 nemají problém, ale je tam jeden zádrhel že nemají na IPv6 firewall takže pak všechny PC které dostanou IPv6 adresu jsou napadnutelné z internetu. (Zjednodušeně pro IPv6 se to bude chovat jako by jsi tam měl switch.)

Takže budeš potřebovat buď router který na IPv6 firewall má a pro přístup do vlastní IPv4 sítě VPN server na IPv6 což asi má z originál FW mikrotik, a nebo pohledat HW do kterého se dá vrazit alternativní FW LEDE (OpenWRT) kde je jak VPN server tak i firewall pro IPv6.

Další problém je aby to ten router stíhal a zda máš rozumné připojení k internetu......

Jinak jaké připojení máš teď? Jaký router máš teď? Co uvažuješ koupit?

Jinak třeba pokud máš kvalitní router s wifi bez podpory IPv6 tak si ho můžeš třeba nechat a použít jako AP a koupit mikrotik bez wifi a ten použít pouze jako router s firewalem.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod notwist 4. 8. 2017 10:03

Dneska mám jen nějaký obyčejný Zyxel. A za ním mám Xiaomi router jen pro wifi zapojený jako AP, jelikož ten Zyxel mám pod střechou a fólie mi nepropustí WIFI. Proto mám takto dvě zařízení.

Když na to tak koukám, tak jednoduché to není. Asi v této době ještě nedozrál čas na IPv6. Jde mi o to, abych neinvestoval zbytečně do nového routeru a pak by to nefungovalo (router by nestíhal, provider ukončí podporu IPv6 apod...).

Hodně lidí mi doporučuje https://routerboardy.heureka.cz/mikroti ... d/#section
Mikrotik RB941-2nD.

Tak nevím, jestli je v pohodě. Asi je to dost levná varianta...
notwist
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 4. 8. 2017 10:53

No jo ale ten zyxel je co? ADSL modem? Nebo nějaký WIFI klient? Nebo co to je.....

Jinak řešení by bylo koupit mikrotik bez wifi s 1G portama a dát ho na tu půdu....

Ovšem nevím co ten zyxel je zda by ho mikrotik nahradil nebo ne když nevím jak máš dotažený internet......

Ten Xiaomi router by jsi jako AP nechal - pokud vyhovuje.

Jinak IPv6 se rušit určitě nebude to spíš IPv4 by se měla zrušit.....

Jinak mikrotik třeba:

https://mikrotik.com/product/RB750Gr3 typ RB750Gr3

https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-route ... 53990.html obchod

Jinak čas na IPv6 dozrál, problém je pouze to že ISP se zuby nechty drží IPv4 kde jim NAT vyhovuje a nemíní to řešit protože pro ně je lepší jak uživatelé nemají na všech zařízeních veřejné IP někde dokonce propagují NAT jako zabespečení atd......

Já IPv6 používám pak se dostanu na všechny zařízení odkudkoliv jedno připojení od O2 tam IPv6 je normální a u druhého to řeším přes tunel 6in4 u https://tunnelbroker.net/
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků