Jaký router pro domácí síť do bytu 4+KK?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod weefaa 12. 8. 2017 23:39

Ahoj,

rád bych požádal o radu, jak nejlépe vyřešit domací síť s připojením k internetu. Aktuálně je do objektu přivedena optika, která je dále rozvedena do každého bytu z vlášť. V bytě mám hlavní zásuvku, u které mám dále připravené rozvody do dalších 2 pokojů, kde jsou připravené datové zásuvky.

Ideálně potřebuji připojit:
- 3x PC (2x PC v každém pokoji a 1x PC (MMC) v obývacím pokoji.
- 1x TV
- 1x Synology (Synology bych rád v jednom z pokojů, ne v obývacím pokoji.)
- Zbylá zařízení přes WIFI
- Tiskárna (bude ve stejném pokoji jako Synology)

Hodně bude využito připojení přes WIFI na NTB, proto bych rád měl pokryt celý byt cca 100m2. Vše bych rád měl propojené v jedné síti a aby každý měl přístup na Synology. Ideálně ještě možnost další oddělené WIFI sítě pro hosty, aby se nedostali do naší domácí sítě.

Pokud je tohle reálné vytvořit, prosím, co ideálně pořídit? Jaký router, případně jaký switch?

Předem děkuji za pomoc.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 12. 8. 2017 23:49

Ahoj, do těch pokojů vede jeden kabel nebo více?
Chipoun
Junior

Odeslat příspěvekod weefaa 12. 8. 2017 23:50

Pouze 1 kabel (jedna zásuvka).
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod polda 13. 8. 2017 00:40

To bude chtít nakreslit situační plánek a do něj požadavky + info o modemu a rychlosti která bude.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 8. 2017 01:10

Pokud máš do každého pokoje pouze jeden kabel je to špatně pak budeš muset do pokojů dávat switch a asi to bude chtít dát lepší aby jsi mohl nastavit QoS a VLANY když tam máš po jednom kabelu.

Taky předpokládám že tam kde máš přípojku není prostředek bytu takže dát nějaký router a wifi dát do pokoje aby byla přibližně ve středu bytu.

Jako router MikroTik RouterBOARD RB750Gr3 https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-route ... 53990.html
SWITCH třeba TL-SG108E http://www.tp-link.com/en/products/deta ... G108E.html

A jako wifi někam do pokoje dát nějaký AP (případně router kde nebude WAN zapojen) a teď jde o to jakou wifi potřebuješ pokud jenom 2G tak třeba nezmar http://www.tp-link.com/en/products/deta ... 1043N.html nebo zase mikrotik s wifi....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 13. 8. 2017 11:56

Pokusil jsme se udělat náčrt. Na dispozici nekoukejte, odmazal jsem nepotřebné...

- Do bytu mi jde 1Gbit, takže abych využil co největší potenciál, potřebuji k tomu zařízení pžizpůsobit. Myslím zařídit přenos, následně budu stejně závislý na koncovém zařízení, ale abych byl prostě připraven do budoucna.
- Červený puntík je hlavní přívod do bytu
- Zelené puntíky jsou rozvedené kabely, kde tedy vede jen 1 kabel a je zakončen datovou zásuvkou.
- Modrý puntík je místo, kam až potřebuji mít dostupnou WIFI síť (nechám si poradit zda 2,4Hz, nebo 5H), bavíme se cca 15-20m, ne víc!

- Nemám žádný modem, žádný router, žádný switch - vše potřebuji dokoupit, a proto se radím, abych nekoupil zbytečnost. Nejsem v tomto odborník, případně co bude potřeba se pokusím doplnit. Rád bych od Vás nástřel, jak to udělat a měl představu, kolik mi to bude stát.

Představa byla, že bych veškerá zařízení měl v PRACOVNĚ a ne v obývacím pokoji. Trochu jsem podcenil rozvody, ale s tím už nic neudělám.
Přílohy
Síť.jpg
Naposledy upravil weefaa dne 13. 8. 2017 12:41, celkově upraveno 1
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 8. 2017 12:38

Do obýváku k přívodu ten mikrotik je to spolehlivé zařízení RB750Gr3 je ale bez wifi 5 x 1G portů stačí 1 x přívod internetu, 2 x kabely do místností + 2x zařízení v místnosti. Pokud budeš potřebovat víc portů třeba tam přidat pak switch.
A nebo do obýváku pokud ti stačí 2G wifi místo mikrotiku pořídit TP-LINK TL-WR1043ND https://www.tsbohemia.cz/tp-link-tl-wr1 ... 93856.html

Do pracovny dát switch TL-SG108E.

Vše propojit kabelama a pak laborovat s wifi.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 13. 8. 2017 12:53

1. Pokud bych chtěl 5G, šel by dát TP-LINK Archer C7 AC1750 WiFi DualBand Gbit Router, nebo doporučení pro něco lepšího? WIFI potřebuji hlavně v obývacím pokoji.
2. Případný switch do obýváku předpokládám stejný, jaký doporučuješ do pracovny?
3. Pokud by nestačilo pokrytí wifi na modrém puntíku, mohl bych vylepšit přidáním switche do pokoje apřidat AP že? Pokud bych tak činil, jaký AP doporučujete?
4. Tímto nastavením, jak píšeš níže, by se jakýkoli PC dostalo do Synology po síti, nebo přes internet, když bude na WIFI. Chápu správně?
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 8. 2017 14:46

Ak nutne potrebujes cez wifi tahat 1 Gbps, alebo aspon 1/4 z toho, tak treba mat AP/Router v tej istej miestnosti ako je pocitac, ktory to wifi bude vyuzivat.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod herma 13. 8. 2017 14:48

To jednoduché, do obýváku lepší router, třeba tu mikrotik 962, do pracovny pak gigový switch a šoupnout tam nas atd, 2g wifi to pokryje celé a 5g v obýváku pro rychlost a jistotu. To máš jednoduché požadavky a rozmístění
herma
Junior

Odeslat příspěvekod weefaa 13. 8. 2017 21:42

Chápu a vypadá to jednoduše. Jestli to půjde pak jednoduše vše nastavit, super. Ještě mám nějaké doplňující otázky.

1. Mikrotik RouterBOARD RB962UiGS-5HacT2HnT hAP - vypadá to na slušnou mašinku s velkými možnostmi nastavení. Jestli jsem dohledal dobře, měl by zvládnout max 1,3Gbit přes wifi.
2. TP-LINK Archer C7 AC1750 WiFi DualBand Gbit Router - pravděpodobně méně nastavení, než mikrotik, ale má 5Ghz antény venkovní.

Jaký je tedy lepší použít, pokud budeme chtít 5GHz wifi? Máte třeba osobní zkušenost?

Asi zvítězí mikrotik, pokud mi neřeknete výslovně jinak :-)
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 14. 8. 2017 01:11

Ber ten RB962UiGS-5HacT2HnT https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-5HacT2HnT

Přes wifi 1,3G neprotlačíš ani náhodou :-)

Na antény nehleď ten archer má ty externí antény pouze pro 5G pásmo.

Ber to tak že 5G se dá použít většinou pouze v místnosti kde je router, maximálně za jednou stěnou - 5G wifi špatně prochází stěnami.

U 2G je problém s zarušením od sousedů takže rychlost bude menší většinou se nedá použít 40Mhz kanál takže rychlost malá ale zase to projde přes stěny.

A do pracovny switch aby jsi kabelem připojil ostatní věci - switch doporučuji TL-SG108E z důvodu že umí VLANY (po jednom kabelu můžeš mít víc sítí co na sebe nevidí) a umí QoS (rozdělovat rychlost na jednotlivé zařízení).

Jinak pokud QoS nebo VLAN nevyužiješ můžeš použít jakýkoliv 1G switch.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 14. 8. 2017 11:12

Ten Mikrotik ma 5GHz anteny dost odflaknute, tudiz v pokryti na 5GHz ho tromfne aj najsmedovejsi Edimax BR-6208AC (vlastna skusenost). Ked rozmyslas o 1.3 Gbps na wifi, mas k tomu aj wifi kartu v pocitaci, alebo budes v dohladnej dobe mat? Je potrebna 3-antenova (3-streamova) 5GHz wifi karta.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 15. 8. 2017 22:40

Soban, moc děkuji za postřehy.

Vím, že těžko lze říci, přesto nějaký odhad, kolik bych na 2G dokázal protlačit, abych měl představu? Zvažuji, jestli by pro mě opravdu 5G pásmo mělo smysl a vzít případně MIKROTIK RB951G-2HnD. Nevidím rozdíl krom chybějícího 5G pásma, o něco málo menší takt procesoru a double chain místo triple chain. Nebo se pletu?

Uštřil bych cca 1000Kč, což je třeba právě switch, proto se ptám. Děkuji za vysvětlení.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 16. 8. 2017 02:28

Ber to tak že u 2G při 2 anténách na 20Mhz pásmu se spojíš na linkové rychlosti max 144Mb/s to vyděl 2 a je to nějaká reálná rychlost.....

Prostě kolik máš zařízení pracujících v 5G pásmu? A kolik jich bude u toho routeru?
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 8. 2017 18:45

Ak rozmyslas o Mikrotiku doporucujem najprv preskenovat pasmo na vykyt cudzich sieti. Mikrotik je totiz tak citlivy, ze vidi aspon o 50% viac okolitych sieti ako ine routre. S Mikrotikom sa ti moze stat, ze nenajdes volny kanal ak budes mat v dosahu viac ako 15 sieti s tym, cim to budes zistovat.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 16. 8. 2017 19:16

Panebože co toto je zase za blábol.

Pokud nebydlí na samotě nebo na vesnici a další baráký nemá 1000 metrů od sebe tak volný kanál na 2G pásmu nenajde! Stejně bude muset použít ten který bude nejmíň zarušen.

Na pásmu 2G může totiž být současně při šířce kanálu 20Mhz pouze 4 neovlivňující se kanály při 40Mhz pouze 2!

Proto se 40Mhz nedá ve městech použít......

Jinak to že uvidí i wifi která je na druhém konci vesnice a která bude mít tak malý signál že jeho wifi neovlivní je irelevantní....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 16. 8. 2017 20:37

soban, aktuálně pouze 2 telefony a 1 tablet, když nad tím přemýšlím. Brzy by měl být NTB s 5G, jinak jsou 2 NTB pouze ve 2G. Upřímně na NTB mi stačí, když budu mít 30-50Mb/s, aby mi běžel bez sekání stream ve FHD. Na plnou rychlost budu mít pevné PC, kde očekávám stovky samozřejmě...
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 8. 2017 20:45

Nemam potrebu ta urazat aj ked ty to robis bezne. S Mkt je o dost vacsi problem, pretoze nejmin zaruseny nebude len jeden kanal, ale na tom istom kanali budu vysielat dve, alebo aj tri siete sucasne. Mkt toho vidi o hodne viac a to ho mam polozeny na zemi... O tych 40MHz na 2.4GHz by som mohol napisat cele litanie, bo 40MHz bezne pouzivam pri 7-12 okolitych sietach bez problemov.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 16. 8. 2017 21:01

hunter21, dříve jsi psal, že ten Mikrotik nemá dobré 5G antény. Jaké zařízení doporučuješ ty?
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 8. 2017 21:14

Mam obidva typy Mikrotikov (RB962UiGS-5HacT2HnT aj RB951G-2HnD), preto ich mozem porovnavat navzajom a tiez aj s inymi routrami. Doporucit nieco je tazke, lebo mne funguje aj najsmedovesi TP-Link741ND + najsmedovesia USB wifi karta Tenda rychlostou 90 Mbps (150 Mbps/40MHz) na vzdialenost 20m a cez tri steny. Tipujem, ze ak by som ti to doporucil, tak ma posles do haja a to zvlast vtedy, ak by to u teba tak nefungovalo.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 16. 8. 2017 21:23

Nepošlem, je to vůj názor, tvé doporučení a je jen na mě, které já si zvolím. Pak mohu nadávat pouze sobě. Jen sbírám informace a snažím se vybrat to nejlepší s ohledme na nějakou dobu. Nicméně rovněž doporučuješ Mikrotik před třeba tím TP-Linkem Archer C7 či úplně jiným že?
Co čtu řekněme problémy s 5G, tak si říkám, že i s pohledem do budoucna za ušetřenou 1000ku mám switch...
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 8. 2017 21:39

Skor doporucim vybrat niekolko kandidatov, tie si zapozicat, najlepsie vsetky naraz a navzajom porovnat. Podla toho si nechat ten, ktory bude vyhovovat najlepsie. Takto si najlepsie vyberies a to preto, lebo nikto nevie ako sa bude konkretny typ spravat prave v tvojom byte a nielen router, ale aj pripojene zariadenia. Byt a predmety v nom, ktore ovlivnuju ako sa signal siri mame kazdy iny. Rozvnez asi aj zariadenia budeme mat kazdy ine. Prave z tohoto dovodu su testy wifi routrov malo hodnoverne. Mikrotik je asi najlepsi co sa tyka spolahlivosti, dosahu, moznosti nastavenia. Ma ovsem ten problem, co som spominal pretoze obsahuje antenovy predzosilovac. Preto vidi o hodne viac sieti. Az s Mikrotikom uvidis co vsetko na pasme vysiela a ako je to obsadene. Nevidi len siete, ale aj vysielajuce pocitace, mobily, tablety, televizory a vsetko co je wifi.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 17. 8. 2017 00:10

Podívej ty musíš rozhodnout zda budeš mít dost zařízení na 5G síti aby se ti pořízení 5G sítě oplatilo.

Jinak TP-LINKy taky používám, problém je že originál FW neumí některé možnosti a alternativní FW umí uroutovat pouze něco kolem 200M, proto je lepší mikrotik.

Takže budeš mít zařízení na 5G wifi? Budeš s nimi v tom hlavním pokoji? pokud na toto odpovíš ANO ber mikrotik který má i 5G wifi jinak ber ten s pouze 2G wifi.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 24. 8. 2017 20:51

Prosím, kdo jej vlastní či má zkušenosti. Umí ten mikrotik simultánní wifi připojení a guest mode? Předpokládám, že ne, nenašel jsem.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 24. 8. 2017 21:31

Můžeš prosím trochu rozvést co máš na mysli tím "simultánní wifi připojení" jaksi nevím co si pod tím mám představit. Guest mode mikrotik umí, tedy za předpokladu že oba myslíme totéž :) což není jisté.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod weefaa 24. 8. 2017 21:46

Nargon, simultánní je alespoň název, který jsem našel třeba u TP-Linku Archer C7 aostatních vyšších modelů. Prezentují to alespoň tak, že něco běží na 2,4Ghz a něco 5Ghz pásmě = využívá najednou obě pásma pro jednotlivé úkoly. Guest mode jistě myslíme to samé, tedy síť pro hosty mimo mojí domácí síť :)

Ptám se, protože stále nevím, který router zvolit :(
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 24. 8. 2017 22:20

Hmm pokud je tím tedy myšleno to že router dokáže současně mít například mobil připojený na 2.4GHz a notebook na 5GHz tak to určitě mikrotik taky umí. Je to základní funkcionalita. Pokud máš na mysli že je stejné zařízení připojené přes obě frekvence, tak to asi taky umí, tedy za předpokladu že to umí i protistrana. Ale ověřené to nemám. Můj mikrotik nemá 5GHz wifi.
Co se týče guest network tak to není problém na mikrotiku si klidně můžeš vytvořit několik sítí (např 6). Některé mít s heslem, některé bez hesla některé se vzájemně vidí nebo nevidí, některé mají přístup na internet a jiné zas ne, a nebo někde si můžeš omezit rychlost a další síť mít s plnou rychlostí do internetu. Tam nejsi ničím limitován.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod weefaa 24. 8. 2017 22:24

Chápu, opět jsme u toho, že na mikrotiku nastavím snad vše, pokud mám potřebné znalosti, což se u běžných routerů těžko děje. Další, kdo mě nepřímo tlačí do mikrotiku a já stále odolávám, ale asi to tak opravdu dopadne. Bude přede mnou další výzva = naučit se s mikrotikem :D
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 25. 8. 2017 00:05

Rovnake zariadenie (pocitac, mobil, etc...) moze byt pripojene na Mkt obidvoma frekfenciami sucasne iba vtedy, ak ma dvoj radiovu wifi kartu, alebo ma dve wifi karty, kazda na ine pasmo. Dvoj radiovu wifi kartu v pocitaci (mobile) som este nevidel. Na pocitaci (mobile) sa musi vzdy zadefinovat frekfencia ktorou sa ma pripojit a nevidel som nikde, ze by sa dali zadefinovat dve frekfencie naraz. Signal Mikrotiku na pasme 5GHz je podstatne slabsi ako na pasme 2.4GHz. Cez jednu stenu na vzdialenost 4m je okolo -76dBm, co je o 20dB menej ako na 2.4GHz. Tak slaby signal samozrejme sposobuje to, ze to pouziva linkovu rychlost <= 52 Mbps (1SS). Uzivatelska rychlost prenosu je takto zhruba max.30 Mbps.
Len pre porovnanie mozem uviest, ze rovnaku rychlost 30 Mbps dosahujem s routrom Edimax BR-6208AC na vzdialenost 8m cez tri steny pri pouziti 5GHz pasma. Signal z Mkt na tom istom mieste ako Edimax ukazuje signal mensi ako -90dBm a linkova rychlost je len vynimocne vyssia ako 6.5 Mbps.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 25. 8. 2017 21:54

Ono 5Ghz wifi je jen třešnička na dortu. Nemám pro něj plné využití, a proto padne-li volba na Mikrotik, bude to RB951G-2HnD, protože nevidím opodstatněnou investici do RB962UiGS. Co mě ale mrzí je, že nevyužiji plný potenciál 1Gbit připojení, protože ani jeden z Mikrotiků nedá více než 300-400 Mbps.

Je v ceně do 3500 Kč zařízení, co využije maximum? Nebráním se využití 2 zařízení samozřejmě.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 26. 8. 2017 00:39

Mikrotik stihne vysielat aj rychlejsie ako 400 Mbps, degradacia rychlosti je na prijimacej strane a to kvoli tomu, ze prijimac vela ramcov prijme s chybou. Chybne ramce su dropnute a Mikrotik ich musi poslat znova. Pre najvyssie rychlosti je potrebne mat silny signal. Napriklad pre 11ac rychlost MCS9 je potrebne mat signal lepsi ako -50dBm bez interferencii. Problem moze byt v tom, ze sila signalu nieje urcujucim faktorom pre sosiahnutie maximalnej rychlosti. Tym je hodnota SNR a pre MCS9/80MHz je potrebne SNR minimalne 37dB v zavislosti od technologie prijimaca.
Da sa to pochopit z tohoto obrazku:
http://community.arubanetworks.com/t5/C ... a-p/178312
Najvyssie dosiahnutelene SNR je v nedalekom okruhu okolo routra.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 26. 8. 2017 18:57

hunter21, špatně jsem napsal. Měl jsem na mysli co zvládne po kabelu, ne přes wifi. Tam mě zajímá hlavně využití 1Gbit přípojky. Sice má Gigabit WAN, ale alespoň co jsem se dočetl, ten procesor to neutáhne...
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 8. 2017 01:59

No z levných to dá https://mikrotik.com/product/RB750Gr3 ten co jsem navrhoval hned napoprvní, ale nemá wifi takže by jsi musel řešit dvě zařízení.

Routing 25 simple queues 1,972.2 Mbps 1518 byte packet sizes

A nebo pak https://mikrotik.com/product/RB3011UiAS-RM nebo https://mikrotik.com/product/RB1100Dx4 ale zde už jsou ceny úplně někde jinde a než toto tak se domů oplatí ten RB750Gr3 a pořídit k tomu wifi....

Jinak koukám že ten MIKROTIK RouterBOARD RB3011UiAS-RM není až tak drahý....https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-route ... 38729.html

Routing 25 simple queues 3,946.8 Mbps 1518 byte packet sizes
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 27. 8. 2017 21:34

Soban, souhlasím, myslel jsem na něj hned, protože jsi jej navrhoval... Co k tomu za rozumé AP i s pohledem do budoucna? například něco jako https://www.i4wifi.cz/Bezdraty-2-4-GHz/ ... itrni.html?

Ostatní rackové věci jsou mimo...
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 27. 8. 2017 23:16

Ide to aj rychlejsie na tych slabych Mikrotikoch, len je potrebne zapnut fastpath.
https://mobile.twitter.com/darkmanlv/st ... 5196276737
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 28. 8. 2017 22:33

Unifi jsou OK ovšem problém pokud koupíš RB750Gr3 může být problém s počtem portů - nebál bych se toho RB3011UiAS-RM ty uši se dají odšroubovat a použít normálně na poličku.....

Koukni na videa......

Jinak ten mikrotik má SFP ports takže možná můžeš optiku přímo zapojit do svého routeru pokud ISP dodá kompatibilní SFP modul.....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý