Amatérský dotaz k připojení nového modemu

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Nikeid 9. 9. 2017 15:08

Ahojte.

Vím, že pro mnohý z vás to bude stupidní dotaz. Já tomuto ale nerozumím (jen velmi základně) a tak bych rád věděl, jak teď postupovat.

Máme dům, v něm x bytů. Na půdě domu je modem od UPC. V každým bytě je router, který je připojen kabelem ze zdi (klasickým síťovým kabelem). Předpokládám, že tedy síťový přípojky v bytech (ty ve zdi) vedou nějak souhrnně na tu půdu do toho modemu. Pokud nejede modem -> nejede žádnej router ani samostatný přípojky ve zdech, je to tak?

Vypadá to, že si náš byt bude muset sjednat samostatný připojení k netu (důvody stranou), to původní zůstane ostatním bytům stále.

Takže teď objednám net u poskytovatele a co bude dál? Poskytovatel mi pronajme jeho modem, který zapojím kde a do čeho? Taky na té půdě? Jakej kabel do toho novýho modemu povede? Co mu bude "dávat" to připojení? A potom - abych ve svým bytě mohl to nový připojení z novýho modemu (když už ho na té půdě bude nějaký ten kabel krmit) mít, tak musím udělat co?

Omlouvám se za pravděpodobně dost stupidní dotaz, ale tomuto nerozumím a potřeboval bych mít aspoň rámcovou představu :-) díky.
Nikeid
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 9. 9. 2017 15:20

Pokud je tím poskytovatelem UPC, tak u nich se to zpravidla dělá tak, že vedou koaxiální kabel do bytu. Co nejblíž tomu vstupu do bytu umístí speciální rozbočovač, odtud opět koaxiál do modemu, který je zároveň router. Takže k routeru lze připojit 4 běžné síťové kabely.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nikeid 9. 9. 2017 15:57

No jo, jenže předpokládám, že ten koaxiál je někde na té půdě, po chodbách nebo tak nám tady nevede. Tak to ten koax potáhnou rozbočením z té půdy jen tak po podlaze chodbou do bytu?
Nikeid
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 9. 9. 2017 18:58

A jak já (a kdokoliv tady) to mám vědět? Nebylo by lepší se zeptat přímo poskytovatele? U nás to tahali lištami, ale třeba u vás budou vytvářet pavučinu uprostřed chodby...
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 9. 9. 2017 19:28

Vše záleží od toho co tam má UPC za zařízení, taky můžou ten svůj router přenastavit aby jsi měl vyhrazenou linku pro sebe.

Prostě záleží co tam má UPC za zařízení a taky záleží jak to váš barák pak má vyřešené s distribucí ostatním nájemníkům.

Prostě kontaktuj toho co se o ta zařízení stará u vás v baráku ten by měl vědět víc a nebo tě odkáže na UPC.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 9. 9. 2017 21:12

Takže dle technických možností dáš svůj modem vedle barakoveho na půdě, se svým kabelem který už tam je si privedes net do bytu(routeru), nebo pokud to půjde ti natáhnou koaxial až do bytu a tam napojis modem. Opravdu dle možností baráku a UPC
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 10. 9. 2017 10:22

Spis se zeptej toho noveho poskytovatele, jak k tobe ten internet dostane. Moc se mi nezda, ze mu UPC "pujci" svoje kabely. Tezko muzes chtit net treba od Netboxu, kdyz ten nebude mit uz do domu dotazene svoje kabely.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod soban 10. 9. 2017 16:15

Já jsem to pochopil že mají od UPC internet do celého baráku, nějaký omezený a on chce vlastní linku od UPC.

Jinak samozřejmě pokud chceš internet od někoho jiného tak musíš zjistit zda do baráku vede jejich linka.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 10. 9. 2017 20:16

To spíš, že na jedno připojení a jeden účet na který se všichni podileji, od UPC jede víc bytů a tazatel nesouhlasí, když mu pravdepodobne zkracuje admin(vybirac) objem dat. A už to nechce řešit a radši si koupí svoji vlastní přípojku. Nezdá se mi že by UPC ještě spravoval to co je za modemem.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 9. 2017 06:46

Napadá mne, aby ten rozvod do kdo ví kolika bytů nebyl načerno, tedy aby ostatním neudělal pakárnu. Bylo by asi vhodné napřed si zjistit, jestli může o těch rozvodech do jednotlivých bytů s UPC mluvit.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 11. 9. 2017 07:52

souhlasím, že to vypadá na nějaké šmé. V jiném případě není problém zavolat do UPC a říct, že chci zvýšit tarif / dedikovanou IP - typicky s tímto dokonce bude samo UPC co kvartál prudit.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Nikeid 12. 9. 2017 12:24

Děkuju všem za odpovědi. Aktuální modem/připojení je od UPC a zařizuje ho majitelka domu. Nájemci, co v domě v jednotlivých bytech bydlíme, jí platíme poměrnou část.

Jelikož mi ze dne na den (nebo z pár dní na pár dnů :-)) klesla rychlost připojení 10x (ze 100mbit na 10mbit), psal jsem to pronajímatelce. Předpokládám, že se jedná o nějakou změnu tarifu, protože jinak nevím, proč by tak razantně ta rychlost tak klesla najednou a zrovna na 10mbit, to je nějaký podezřelý. Psal jsem to tedy majitelce a ta je dost laxní, že prý nic "opravovat" a zjišťovat (u UPC) nebude - že ať si zařídím vlastní net, pokud chci.

Takže přemýšlím, že bych si taky u UPC novej tarif sjednal. Mají 100mbit za 400 Kč/měs. Proto se ptám na tady toto. Protože nemám představu, jestli dostanu novej modem nebo jestli se to nějak "vyřeší" přes ten starej, jak to bude s dotažením "netu" z toho modemu do mýho bytu (resp. jak se udělá, abych ze síťovejch zásuvek ve zdech v mým bytě tahal "svůj" rychlejší net). Tomu nerozumím, na to se ptám.
Nikeid
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 12. 9. 2017 13:50

Pokud to majitelce nevadi, tak to res s UPC. A pokud chteji platit, tak at ho k tobe dotahnou jak chteji :)

Jen si uvedom, ze ta cena bude pri smlouve na dobu urcitou a pokud ji nedodrzis (treba se odstehujes), tak si UPC urcite napocita pokuticku...
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 12. 9. 2017 14:06

Predpokladam, ze majitelka to vzala na sebe, tudiz do baraku vedou jedny draty od UPC.
Nemyslim si, ze UPC natahne do baraku dalsi kabel zvlast pro tebe.
Pravdepodobne to vezmou z toho privodu, ktery uz tam je..?
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 12. 9. 2017 14:46

Přívod ano, z něj kabel do bytu a vlastní modem. Snad to nebude nic velkého na bourání aby se majitelka necukala.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků