Pomalý internet - koupit nový router?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Madex 25. 9. 2017 15:49

Děkuji Vám za Vaše reakce. ;-)

dustojnikhummer píše:Prvně vezmi nějaký notebook a přípoj ho kabelem, jestli je chyba v něm nebo u ISP.


To je první věc, která mě napadla udělat. Bohužel nevlastním zařízení s Ethernetem, pouze NB, kde bych musel koupit redukci. Na druhou stranu, kupovat redukci kvůli jednomu měření, se mi moc nechce. To už bych raději přidal na nový router.


vladimir píše:Myšleno bez toho routeru, tedy providerův kabel přímo do laptopu. Respektive můžeš porovnat rychlosti po kabelu bez routeru a přes router a tím poznáš, kolik ti sebere slabý procesor routeru.


Než diskutovat a zkoumat, kolik sebere, je pro mě důležitější fakt, že něco seber. Potom si nemusím platit takovou rychlost.

Timmy12 píše:U rodičů po výměně zařízení naměřil technik 100/10, tedy maximum co pouštějí. PC na kabelu jelo cca 8/2 max. Po výměně letitého bgn TP-Linku za Netis s Glan a ac wifi jsem se nestačil divit, screen je z mobilu.


Ztráty pouze 13%, to si myslím, že je moc dobrý výsledek! Je v okolí rodičů mnoho Wi-Fi sítí, které by jejich síť rušili?

dustojnikhummer píše:Ono je taky možné že ten router funguje dobře jako switch ale Wi-Fi nestojí za nic.


Možné to je, pro mě je však rozhodující, jaký bude v pozici Wi-Fi Routeru (nebo AP?)

soban píše:On nebude stíhat ani po kabelu TPLink WD340GD je pomalý router.

Prostě chce to jiný.

1) Kolik chceš investovat? Ceny jsou kolem 2000 kč za rozumný výkon.....
2) Potřebuješ i wifi v 5Ghz pásmu?


Dobře.

1) Dobře, dejme tomu, že chci koupit nový router.
2) Co jsou to 2,4 GHz a 5 GHz pásma?

Zkusím si odpovědět sám, kdyžtak mě opravte:

- 2,4 GHz - velká vzdálenost, menší rychlost, v panelácích mnoho Wi-Fi = hodně zaplněné 2,4 GHz kanály, proto jsou vhodné do rodinných domů kvůli velkému rozsahu + je další Wi-Fi neruší

- 5 GHz - menší dosah, větší rychlosti, méně zaplněných kanálů, vhodnější pro byty kvůli tomu, že v panelácích je vetší hustota zaplněných 2,4 GHz kanálů a 5 GHz jsou prázdnější.




3) Co požaduji od nového routeru:

- bezproblémový chod pro 1 NB, 3 mobilní zařízení
- nemusí mít nějaký velký dosah - maximální vzdálenost zařízení od routeru bude vzdušnou čarou cca 8 metrů
- bezkabelová konfigurace - po vybalení zapojím, automaticky vytvoří síť, na kterou se připojím a můžu začít konfigurovat (SSID,...)
Madex
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 25. 9. 2017 16:20

Este si nenapisal aku mas wifi kartu v pocitaci... To je dost dolezite, ked sa chces dostat na 50 Mbps download cez wifi. Snad tam nemas len 11b/g kartu. To by ti vymena routra nepomohla. Pre 11bgn je potrebne mat aspon 2 antenovu kartu aby si mohol dosahovat na wifi rychlost 75 Mbps (max) pre sirku kanalu 20 MHz.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Madex 25. 9. 2017 16:29

Koukl jsem se na stránky výrobce.

WiFi: Wi‑Fi 802.11ac; kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g/n
Madex
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 25. 9. 2017 17:10

To je pekne, ze ju mas kompatibilnu s 11ac, ale kolko to ma anten?
V tele notebooku by mali byt anteny zvlast pre 2.4GHz a zvlast pre 5GHz. Otazne je, kolkymi antenami to disponuje pre pasmo 2.4GHz a kolkymi antenami pre 5GHz. Priblizne sa to da urcit z max. rychlosti:
150 Mbps znamena, ze to ma jednu antenu pre 2.4GHz
300 Mbps znamena, ze to ma dve anteny pre 2.4GHz
433 Mbps znamena, ze to ma jednu antenu pre 5GHz
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Timmy12 25. 9. 2017 18:13

5GHz mi udělá míň než 2,4GHz a to je router "jenom" přes sádroš a zateplovací vatu na půdě, o patro níž se sice chytá, ale nenačte jedinou stránku, takže 5GHz jsem vypnul. Wifin chytám v okolí pár, možná tak 3-4?

Router mám Netis WF2780, dosah jak před domem v garáži, tak na zahradě bez problémů. Rychlosti stabilní, dobré možnosti nastavení. Za cenu pod 1000,- Kč prostě super.
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 26. 9. 2017 11:04

K noteboku nepotřebuješ žádné redukce pouze patch kabel aby jsi ho k routeru připojil. (kabel v řádu desetikorun)

Jinak pokud máš v notebooku wifi normy ac tak když koupíš archer C5 neprohloupíš....

https://access-pointy.heureka.cz/tp-link-archer-c5/

http://cz.tp-link.com/products/details/ ... er-C5.html

Pozor nepoplést s archer c50 !!!!!! ten nebrat.

Jak to pak přes wifi poběží u tebe ti nikdo nezaručí je to závislé od rušení a okolního prostoru.......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 26. 9. 2017 14:09

Nepotrebuje redukci, pokud ma v notebooku RJ45 port, ale pokud ne...
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Madex 26. 9. 2017 14:15

hunter21 píše:To je pekne, ze ju mas kompatibilnu s 11ac, ale kolko to ma anten?
V tele notebooku by mali byt anteny zvlast pre 2.4GHz a zvlast pre 5GHz. Otazne je, kolkymi antenami to disponuje pre pasmo 2.4GHz a kolkymi antenami pre 5GHz. Priblizne sa to da urcit z max. rychlosti:
150 Mbps znamena, ze to ma jednu antenu pre 2.4GHz
300 Mbps znamena, ze to ma dve anteny pre 2.4GHz
433 Mbps znamena, ze to ma jednu antenu pre 5GHz


Kde tyto informace najdu? Na stránkách výrobce jsem je nenašel.

Timmy12 píše:5GHz mi udělá míň než 2,4GHz a to je router "jenom" přes sádroš a zateplovací vatu na půdě, o patro níž se sice chytá, ale nenačte jedinou stránku, takže 5GHz jsem vypnul. Wifin chytám v okolí pár, možná tak 3-4?

Router mám Netis WF2780, dosah jak před domem v garáži, tak na zahradě bez problémů. Rychlosti stabilní, dobré možnosti nastavení. Za cenu pod 1000,- Kč prostě super.


Díky za tip! ;-)
soban píše:K noteboku nepotřebuješ žádné redukce pouze patch kabel aby jsi ho k routeru připojil. (kabel v řádu desetikorun)

Jinak pokud máš v notebooku wifi normy ac tak když koupíš archer C5 neprohloupíš....

https://access-pointy.heureka.cz/tp-link-archer-c5/

http://cz.tp-link.com/products/details/ ... er-C5.html

Pozor nepoplést s archer c50 !!!!!! ten nebrat.

Jak to pak přes wifi poběží u tebe ti nikdo nezaručí je to závislé od rušení a okolního prostoru.......


Na NB nemám Ethernet port.
Madex
Junior

Odeslat příspěvekod herma 26. 9. 2017 19:22

informací je tu požehnaně, tipy na router jsi dostal od více lidí, tak nechápu co víc by jsi chtěl více slyšet. Běž na nějakej eshop, nech si jej poslat. Máš 2 týdny na odzkoušení. Nikoho z nás v podnájmu nemáš aby ti to mohl odzkoušet a neustálá snaha házet zodpovědnost na případnou nevhodnou koupi na někoho jiného vůbec ničemu nepomáhá.
herma
Junior

Odeslat příspěvekod Madex 26. 9. 2017 19:34

to herma:

Děkuji za reakci. Čerpám informace a tipy od dalších uživatelů, jelikož jsem v tomto oboru IT amatér. Čím více lidí mi tu poradí, tím lépe se budu moci rozhodnout. Ano, informací je tu, jak píšeš, požehnaně, ale nejsem si vědemom, že bych byl nespokojen s odpověďmi uživatelů.

Jsem typ člověka, který než něco koupí, se opravdu rozhodne. Ano, mohl bych koupit 3 routery, 3 vrátit, (tím obchodníka postavit do role ztratného), ale já se raději poradím s ostatními uživateli fóra a snažím se vybrat hned na poprvé správně.

herma píše:Neustálá snaha házet zodpovědnost na případnou nevhodnou koupi na někoho jiného vůbec ničemu nepomáhá.


Můžu se zeptat, v jakém z mých posledních přízpěvků jsem něco takového napsal, či naznačil?
Madex
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 9. 2017 23:45

Madex píše:
Na NB nemám Ethernet port.


Panebože co je to za NB????

Jinak počty antén nezjistíš pokud je výrobce neuvede, a nebo pokud je wifi modul přístupný tak skouknout fyzicky.

Většinou dnes mají po 2 anténách proto doporučuji archer C2 pokud máš 3 antény ber archer C7.

Jinak skoukni stránky http://cz.tp-link.com

PS. Jinak pokud by jsi napsal přesně co máš za NB (opsat - vyfotit štítek) možná by někdo dohledal kolik to má antén a jakou přesně wifi atd.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 27. 9. 2017 00:55

Co sa tyka wifi, tak router z ghladiska wifi nieje mozne doporucit ziadny a to preto lebo rovnaky router sa u kazdeho uzivatela sprava inak. Preco tomu tak je? Vsimavejsi a domyslavejsi ludia na to pridu takmer okamzite. Kazdy mame totiz iny byt (priestor) a nabytok v nom. Tieto veci maju mimoriadne velky vyznam na to ako sa siria a odrazaju elektromagnetocke vlny. Mozem ti maximalne doporucit aky router funguje v mojom byte dobre. To ti bude ovsem asi na dve veci. Da sa vyberat podla vsemoznych funkcii co potrebujes aby ovladal, priepustnosti WAN-to-LAN, poctu konektorov a podobnych veci co je mozne porovnavat. Najlespie je zapozicat si zamyslany router mozno aj niekolko roznych typov, odskusat a vyrat ten najlepsi do tvojho bytu. Ked sa prestahujes, tak moze byt potreba ineho routra.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Madex 27. 9. 2017 21:17

Jasně, chápu, že nejde říct kup si tento přesný router. Na druhou stranu bych od Vás chtěl alespoň nějaký hrubý výběr. Ať nekoupím totální overkill, nebo naopak úplnou bídu.

Poprosil bych od Vás základní nasměrování na koupi routeru - požadavky:

- rychlost: 100/10 Mbps (agregace: žádná)
- pokrytí panelákového bytu
- maximálně 4 zařízení v provozu (1 NB, 3 mobilní zařízení)
- mám tu kolem sebe momentálně 13 sítí, z toho vyplývá velká koncetrace 2,4 GHz sítí - není lepší jít do 5 GHz?
- stardard ac
- gigabitový port
- 5 GHz pásmo ?
- snadná instalce (konfigurace) bez nutnosti připojení pomocí Ethernetu

Moje návrhy:

http://bit.ly/2wVb4I3
http://bit.ly/2wkW9Tn
http://bit.ly/2fRZ5k2
Madex
Junior

Odeslat příspěvekod polda 27. 9. 2017 21:33

5G končí za první zdí i v paneláku. Ne každý ntb a telefon zvládá 5G

Tenhle Asus mám a funguje mi 2.rok bez problémů
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Madex 28. 9. 2017 18:22

polda píše:Tenhle Asus mám a funguje mi 2.rok bez problémů


Který myslíš?
Madex
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků