Jak otestovat utp kabel

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mukarin 19. 4. 2018 10:34

Dobrý den,
v bytě mám v trubkách nataženy utp kabely cat6. Lze zjistit nějak jednoduše jejich funkčnost? Našel jsem například tento tester:
gembird-nct-1-ethernet-kabel-tester-pro-utp

Stačí to na otestování, jestli je u kabelu vše ok ?

A mimochodem, nevíte jestli existuje něco, čím se utp dá protáhnout v trubkách ? Zkoušel jsem protahovací pero/strunu určenou pro protahování el. vodičů, ale žádné terno to teda není. I když je asi fakt, že možná by "stačilo" nějaké kvalitnější.
Naposledy upravil Mukarin dne 19. 4. 2018 11:12, celkově upraveno 1
Mukarin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cheriano 19. 4. 2018 10:47

Já protahoval trubky provázkem s malou kuličkou molitanu,kterou jsem vysavačem na druhé straně "vysál"..
cheriano
Junior

Odeslat příspěvekod Mukarin 19. 4. 2018 10:51

cheriano píše:Já protahoval trubky provázkem s malou kuličkou molitanu,kterou jsem vysavačem na druhé straně "vysál"..

O tom jsem četl, ale to bude asi spíš na kratší vzdálenosti a nové vedení trubek. A ne na delší a třeba již existující rozvody. Teda alespoň si to nedovedu představit jak by to fungovalo na třeba 15m s několika koleny. Ale možná se pletu.
Mukarin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cheriano 19. 4. 2018 12:52

Ano,nové husi krky v bytě..tzn. max 10m. Ale za zkoušku nic nedáš..
cheriano
Junior

Odeslat příspěvekod Mukarin 19. 4. 2018 20:58

Jasné, díky, otec že klidně ať objednám nové pero, tak jsem vzal nějaké lepší, všude ho vychvalují, tak uvidíme.
Mukarin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 20. 4. 2018 13:06

No, to zafukování (nebo vysávání) se používá na velmi velké vzdálenosti (stovky metrů). Podmínkou je ovšem volná cesta.
A ohledně toho otestování: V amatérských podmínkách se dá jenom prozvonit zapojení, jestli drát od pinu 1 jde na druhé straně také na pin 1 a podobně. Pohledem na barvy vodičů se dá ověřit, jestli jsou zachovány páry ... a to je tak asi všechno. Většinou to docela stačí, ale na podrobnější otestování vf. vlastností vedení jsou příšerně drahé přístroje. Dají se pronajmout, ale holt to není zadarmo.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dragonzpuff 20. 4. 2018 13:44

Další možnost rychlého otestování funkčnosti (opravdu jen pro domácí použití) je na jedné straně UTP připojit třeba Gbit LAN router (nemusí být připojen na netu) a na druhé straně připojíš PC a mrkneš na rychlost ve stavu síťového adaptéru. Pokud uvidíš 1,0 Gb/s, nemusíš nic řešit.
dragonzpuff
Junior

Odeslat příspěvekod Kysa 23. 4. 2018 21:12

Ohledně testování kabellu už odpověď dostals.
Co se týká protahování: Vysavač kulička a provázek se používá na dlouhé trasy, ale většinou u trubek, které jsou uvnitř hladké. A to se u staré instalace nedá moc předpokládat.
Není zmíněno jestli chceš zatahovat do prázdného krku, nebo přidat kabel ke stávajícímu.
Podle mých zkušeností, pokud v krku už nějaký kabel je, bývá nejjednodušší přivázat na stávající kabel provázek nebo protahovací pero, kabel vytáhnout, přidat další a zatáhnout nazpět.
Pokud je trubka prázdná, tak protahovací pero je nejlepší volba. Samozřejmě záleží na způsobu uložení trubky. Jestli je po trase hromada ohybů, může být problém.
Abych nezapoměl, samozřejmě také záleží na průměru trubky a druhu použitého protahovacího pera. Někdy je lepší ocelové, jindy silonové.
Kysa
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků