Nízká rychost wifi

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Retiree 6. 10. 2018 18:34

Zdar, hledám příčinu nízké rychlosti stahování na laptopu Dell ve srovnání s referenčním strojem.
Referenční stroj je tablet Lenovo Miix320-10ICR, Windows 10 64bit, Home edice, rychlost downloadu > 200 Mbi/s.
Testovaný stroj
je laptop Dell Inspiron 17z 7773, Windows 10 64bit, Pro edice, rychlost downloadu ~80 Mbit/s.
Oba stroje, referenční i testovaný, mají stejnou síťovou kartu, Intel Dual Band Wireless-AC 3165, téměř stejné verze ovladačů (poslední z webu Intelu), téměř stejné nastavení. Mám tarif 300/20 Mbi/s od UPC, čili rychlost tabletu je více než uspokojivá, což se nedá tvrdit o laptopu Dell.
K problému se čas od času vracím, v určitém období jsem podezíral nastavení routeru, teď mám možnost porovnávat. Začínám podezřívat samotnou síťovou kartu, i když třeba ping na localhost ničemu nenasvědčuje. Jediný viditelný rozdíl je v edici OS.
Poskytněte pár nápadů...
Při specifikaci termín téměř znamená, že ovladač pro edici Home má poněkud nižší číslo verze a tím také mírně odlišné nastavení. Verze ovladače pro Home je 19.51.8.2, pro edici PRO pak 19.51.14.1.
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 6. 10. 2018 20:07

Verzie ovládačov by mali byť rovnaké ak chceš niečo porovnávať. To, čo je rozdielne a významnou mierou sa podiela na tom ako wifi funguje je anténový systém a jeho vyladenie. S tým nespravíš nič, je to konštrukčná záležitosť.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 6. 10. 2018 20:23

Souhlasím, že čísla verzí by měla být stejná, ale není tomu tak. Samotné soubory ovladačů, alespoň podle názvů, jsou stejné, dál jsem nezkoumal. Tablet dosahuje podle mě velmi dobrých parametrů, nastavení NIC je původní, nechci do toho hrabat bez potřebných znalostí...
Naposledy upravil Retiree dne 6. 10. 2018 20:27, celkově upraveno 1
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod soban 6. 10. 2018 20:24

Popis sice pěkný ale nic neříkající.....

Tipnu si karta dle specifikace má pouze jednu anténu https://ark.intel.com/products/89450/In ... ss-AC-3165

Takže jeden stream a podle mě se jedno zařízení připojí na 2G wifi a druhé na 5G kde může být větší šířka kanálu.

Kdoví co máš nastavené v routeru a kdoví co je nastavené v zařízeních....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 6. 10. 2018 20:40

To je jeden z důvodů, proč se neobracím o pomoc na fórum Dellu. Formulovat jednoznačně problém v mateřštině je obtížné, natožpak v cizím jazyce. A vždy se najdou někteří, kterým to bude málo, nebo si úvodní zadání dostatečně nepřečtou, nebo nechtějí pochopit.
Snažím se srovnávat srovnatelné, tedy mám přehled o nastavení routeru, o síle signálu v místě příjmu i použitých pásmech. Tedy nesrovnávám wifi 2,3 GHz s wifi 5 GHz, komunikace omezena jen na 5GHz, což jaksi W10 umožňuje ...
Stejná síťová karta, stejně nastavená na obou strojích, přesto značné rozdíly v příjmu. Netvrďte, že jsou u Dellů blbci...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 6. 10. 2018 21:20

O konštrukcii ant.systému som písal preto, pretože existujú antény na 2.4G pásmo. Tie sa používajú aj na 5GHz, pričom na tomto pásme nepodávajú tak dobré výsledky. No a potom existujú antény ladené špeciálne na 5GHz pásmo, ktoré sú o hodne drahšie, tudíž sa nemontujú do lacných notebookov, prtože by ich predražili.
Ďaľšia dôležitá vec je tá, že porovnávať musíš rovnako nastavené karty. Ani jeden parameter nesmie byť odlišný. Ak je k tej karte nejáká utilita a obsahuje štatisky prenosu, tak je lepšie sa orientovať podľa toho ako podľa pingu. Pingom nezistíš ako sa rozhoduje ovládač a prečo mu trvalo o 20 mikrosekúnd dlšie prijať paket z routra.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 6. 10. 2018 21:50

Cosi málo o anténách vím, obecně je velikost antény funkcí vlnové délky, tedy anténa pro 5 GHz má zhruba poloviční délku oproti 2,3 GHz. O konstrukci tabletů a notebooků nevím nic, představit si dokážu ledacos. Nezabývám se poradenstvím na IT fórech, notebook jsem viděl jeden či dva. Nechci tu teoretizovat, vaše nicky mi nejsou neznámé, takže vás nemám za grafomany, ale uvítal bych zcela konkrétní odpovědi o konkrétním hardwaru. Mně dostupnými prostředky neověřitelnými domněnkami se dokážu zásobovat sám.
Opakuji, 80 Mb/s vs. 200 Mbit/ při srovnatelných podmínkách a stejné NIC. Proč ? Co přehlížím...
Bohužel vše musím vypisovat, fórum nedovoluje rozumnou a přehlednou editaci
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 6. 10. 2018 22:10

=> uvítal bych zcela konkrétní odpovědi o konkrétním hardwaru...
To si budeš musieť pokecať s výrobcom toho hardware ak sa ti nepáčia odpovede.
Sťažujes sa na teoretizovanie. Fajn. No a kto sa neuráčil napísať ani bodku o tom ako máš tie karty nastavené? Bez toho je to naozaj len o teoretizovaní. Bohužiaľ.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 10. 2018 01:10

Na Ulozto.cz je pro případné zájemce přehledová tabulka NIC_setting.xls. (Archiv)
Na fórum nelze vložit tabulku o více jak jednom sloupci bez nutnosti dodatečné editace, která však není možná, obraz tabulky je v tak mizerném rozlišení, že je nečitelný, ,,, Tak se nedivte
Abych docela vychladl, tak po napsání dlouhého textu mi fórum Živě spadlo (Živě je vůbec unikát...), text samozřejmě nebyl uložený - dobře mi tak.
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 7. 10. 2018 08:19

=> 80 Mb/s vs. 200 Mbit/ při srovnatelných podmínkách a stejné NIC. Proč ? Co přehlížím...
To myslíš vážne s tými srovnatelnými podmienkami? Veď tie karty máš úplne inak nastavené.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 10. 2018 08:41

1. Někde výše jsem mylně tvrdil, že na tabletu je poslední verze. Naopak je tam záměrně tato nižší verze, protože je plně funkční
2. Na Dellu samozřejmě testovány nejprve ty nižší verze, nastavení je stále stejné
3. Jsem už postarší pán, asi pomaleji chápu. Uveď prosím, v čem se obě nastavení liší
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 10. 2018 09:09

Google, kolik mají rychlost jiní uživatelé Tvého ntb. Pokud stejně jako Ty, je rychlost dána konstrukčně a nenaděláš nic.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 7. 10. 2018 09:33

=> Uveď prosím, v čem se obě nastavení liší...
Prepáč, ale to si robíš srandu? 10 ročné decká vedia porovnať dva stĺpce tabuľky a označiť, ktorý riadok je rozdielny. Netreba sa vyhovárať na pomalšie chápanie. A som si docela istý, že starší odo mňa nebudeš. Nastav všetky parametre rovnako ako má tablet.

=> je tam záměrně tato nižší verze, protože je plně funkční...
Ano, toto môže byť problém. Niekedy sú nižšie verzie lepšpie ako tie novšie.
Preto som písal, že treba mať rovnaké ovládače. Vieš o tom, vyjadril si súhlasné stanovisko, ale neurobil si nič pre to, aby si to skúšal s rovnakou verziou ovládača.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 10. 2018 09:38

Pamatuju dobu před 15-20 lety, kdy Google ještě poskytoval relevantní informace, dnes je plný hovadin... Pravda, je jich o několik řádů víc.
@hunter21 obávám se, že netušíš, o čem mluvíš.
Levý sloupec přiložené tabulky obsahuje položky z obou verzí (mírně se liší), ve sloupci příslušné verze je pak u dané položky hodnota N/A. Pokud si přeješ, mohu přiložit samostatné tabulky obou verzí. Budou sice méně přehledné, ale co bych neudělal pro pochopení problému.
Zatím si stále neuvedl jediný parameter, dokládající Tvé tvrzení o nesrovnatelných podmínkách. Už jsem to výše psal, postupně jsem přecházel na vyšší verze , celkem asi 3, včetně té na tabletu, nastavení víceméně stejné, chování taktéž... Přesto i na tom tabletu instaluju poslední verzi a uvidím...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 10. 2018 10:12

SEO se tomu říká. A také bych za to dal sazbu minimálně 15 let.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků