Linux vs. Windows

Antivirové programy, firewally, viry, spyware, aktuální hrozby

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bespi_ 8. 2. 2015 18:27

Taky jsem na Windows virtuani plochy pouzival nez prislo FullHD (1920x1200). Od te doby zbytecnost. Kdyz uz neco, tak dalsi monitor je opravdu praktictejsi reseni. Vetsinou veci potrebuji videt soucasne a ne se prepinat jak magor sem tam.

Pravda, u aplikaci typu GIMP co maji milion oken je specialni plocha pro takovou aplikaci prakticky nutnost (vim ze v Gimpu uz je moznost to prepnout do MDI).
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod matelko 2 8. 2. 2015 18:59

Miroslav Pragl píše:Umi je pokud si dobre pamatuji minimalne 10 let. Ze to TY neumis pouzivat neni problem Windows.


:-) Ale já netvrdil, že je neumí, ale to, že je neumí pořádně. :-)
matelko 2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PiranhaGreg 8. 2. 2015 19:18

Virtuální plochy jsou fajn věc na notebooku, když jsem zrovna někde v terénu. Ale že by to byla nějaká ultra nutná featura, to zas ne. Přepínání oken (Alt + Tab) je téměř stejně rychlý. Navíc pokud se jedná o nějakou práci s myší, tak už mi snad přijde i lepší mít všechno na jediný ploše.

A doma samozřejmě nedám dopustit na více monitorů. Nechápu, jak někomu může víc vyhovovat neustálé přepínání ploch před "kouknu a vidím" :-] .
PiranhaGreg
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 8. 2. 2015 19:28

Ad virtualni plochy - alt+tab je sice rychlejsi, ale v tomhle pripade je cilem hodit hudbu na jinou plochu, kecalky na dalsi apod. Separovat kontexty. A to proste alt+tab a milion viditelne bezicich aplikaci nesplnuje.
Jinak samozrejme dva monitory maji jen vyhody, opak muze tvrdit jen clovek ktery to nikdy poradne nezkusil (kdyz je mi fullhd na programovani spis malo nez moc tak se hodi na druhy treba i mensi displej dat zadani, hledani v api apod).
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod matelko 2 8. 2. 2015 19:56

karlos00x píše:Ad virtualni plochy - alt+tab je sice rychlejsi, ale v tomhle pripade je cilem hodit hudbu na jinou plochu, kecalky na dalsi apod. Separovat kontexty. A to proste alt+tab a milion viditelne bezicich aplikaci nesplnuje.
Jinak samozrejme dva monitory maji jen vyhody, opak muze tvrdit jen clovek ktery to nikdy poradne nezkusil (kdyz je mi fullhd na programovani spis malo nez moc tak se hodi na druhy treba i mensi displej dat zadani, hledani v api apod).


Jak může být Alt+Tab rychlejší? Jedno kliknutí buď na přepínač v liště nebo přímo na aplikaci v liště a jsem na jiné ploše. Zaroluji kolečkem na myši ve volném místě pod bočním panelem a roluji mezi plochami. Aplikace mám věšinou maximalizované. Chromium, Firefox, DVD Styler, Gimp, LibreOffice, Geeqie + tak 4x Dolpin ve dvou panelech.
Na Správce stahování ve Firefoxu stačí malý okno přidržený nahoře na Firefox ploše. Pokud hudba tak to samý někde jinde.

Co my tady vyřeší dva monitory? Vůbec nic!

Pokud si udržuji jistý systém při volbě ploch na umístění aplikací je to velmi rychlý a přehledný.
Jistě někdo potřebuje při určité práci vidět víc věcí najednou, ale těch opravdu zas tolik nebude a stejně opakuji, já bych raději větší monitor a dát aplikace vedle sebe.

O notebooku se nemá ani cenu bavit. Každý si tahá sebou ještě dva monitory ne? :-D
matelko 2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 8. 2. 2015 20:32

Jak muze byt rychlejsi alt+tab vs kliknuti? Predstav si, ze programujes, mas ruce na klavesce... je stale rychlejsi hledat rukou mys?

Notebook? Pichnu doma i v praci do docku a tam jaksi mam z duvodu ergonomie co? Monitor.
4k monitory pravda uz lezou cenove dolu, ale furt vyjde od dost levneji mit 2x fullhd. A ze jich tolik neni? Tohle oceni kazdy programator, kreslic v CADu, grafik atd.
Samozrejme, ze lepsi by byl jeden dvojnasobny monitor, ale kdyz uz mas fullHD a chces doplnit tak je to otazka rekneme 4tis. Koupe noveho 4k je o jeden rad vys.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rudidlo 8. 2. 2015 20:37

Me se osvedcily dva monitory - na jednom pisu a na druhem mam vystup; pripadne spustenou aplikaci, kterou testuji. Staci otocit hlavu a nemusim si vzpominat jak prepnout konkretni plochu.

Myslim ze puvodni tazatel kladl duraz na zabezpeceni, debata okolo virtualnich ploch mu k nicemu neni...
Jsou dva druhy uživatelů počítačů. Ti první o svá data už přišli.
rudidlo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod matelko 2 8. 2. 2015 21:09

karlos00x píše:Jak muze byt rychlejsi alt+tab vs kliknuti? Predstav si, ze programujes, mas ruce na klavesce... je stale rychlejsi hledat rukou mys?

Notebook? Pichnu doma i v praci do docku a tam jaksi mam z duvodu ergonomie co? Monitor.
4k monitory pravda uz lezou cenove dolu, ale furt vyjde od dost levneji mit 2x fullhd. A ze jich tolik neni? Tohle oceni kazdy programator, kreslic v CADu, grafik atd.
Samozrejme, ze lepsi by byl jeden dvojnasobny monitor, ale kdyz uz mas fullHD a chces doplnit tak je to otazka rekneme 4tis. Koupe noveho 4k je o jeden rad vys.


Dobrá tak jinak, co se stane po tom co stiskneš Alt+Tab. Já přepínám jedním kliknutím třeba mezi 8 aplikacemi a 12 okny. Jasně, každý má jiné postupy. Já třeba píši jen pravou rukou a levou mám stále na myši. Má to výhodu, že pokud udělám chybu při psaní tak nemusím nikam přehmatávat.

Já mám v práci taky dock, ale protože počítač přímo k svojí práci nepotřebuji mám ho jen pro své potřeby tak zatím je tam jen myš, Ethernet a napájení. Externí monitor je samozřejmě bezvadný to nepopírám, má T510i moc kvalitní displej zrovna nevyfasovala. :-) Takže větší věci stejně dělám na velkým doma a notebook je spíš na drobné úpravy nebo prohlížení internetu.

Takový cenově dostupný velký monitor by bodl. Třeba takovýto za 10 000 kč bych bral.

http://www.samsung.com/us/computer/moni ... D85KTSR/ZA
matelko 2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 8. 2. 2015 22:27

K tem dvema LCD...ja pouzival dve obrazovky uz v dobe studii, a to kombinaci ntb + externiho. Ono i ta interni 14' 1440*900 byla jako sekundarni lepsi, nez nic.
Da se rict, ze jakakoliv seminarka, rocnikova prace = jeden monitor zdroje, vetsinou prohlizec na pul obrazovky a nejaka skripta na druhe polovine + vlastni prace na ntb, monitpry situovany nad sebou.

S velkou vyhodou jsem to pouzival i u kresleni. Na hlavnim lcd jsem delal model dilu, na druhem mel nahled prozatimni sestavy. V pripade vytvareni vykresu byl na sekundarnim zdrojovy model, pac plno veci pro vykresy si clovek chysta prubezne ve 3D (zalezi od konkretniho cad).

Ted v praci mam zatim hlavni wuxga lcd a k nemu sekundarni fhd v notebooku, vyuzivam obdobne, jako vyse popsano. Uz se nemuzu dockat, az dostanu slibeny druhy stejny wuxga.
Jelikoz muj ntb zvladne obrazovky 4, budu dal vyuzivat jeho interni displej jako treti lcd na klienta pro email/schuzky/podnikovy chat, atd. a konecne mi zustanou dve plnohodnotne plochy na praci.

Jinak fullscreen pouzivam snad jen u CADu, email klientu a Excelu, zbytek davam na pul-obrazovky (word, prohlizec, pdf, atd), zbytecne to zabira cenne misto.

Virtualni plochy nerikam, ze nemaji sve zastance a docela je o chapu, i kdyz pro men je daleko jednodussi videt potrebne zaraz, nez se neustale nekam prepinat. A ze ten sekundarni displej proti primarnimu hw a hlavne pak sw vybave stoji co do penez pakatel, je proste fakt.

Btw.ja dokonce, kdyz jsem resil se sefikem investice do hw, dal prednost dalsimu lcd pred 3D mysi (spacenavigator), a to se cadem zivim (presneji to bylo po zapujcce "tak co, chces to?" "no, fakt to neni spatne, ale, uprimne, kup mi radeji jeste jedno lcd a jeste usetris...". Proste ani 3D mys mi neprinese navic takovou efektivitu, jako dalsi lcd.

Doma mam jednu 27 a neresim, ovsem tam vice lcd nepotrebuji a v pripade homeoffice resim dvojici one 27' + interniho lcd v ntb.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 9. 2. 2015 16:02

Az na maly fakt, ze Linux bez ohledu na to, co si myslim o systemd, aptitude, yast, x11, ... zustava Kernel a druha fakta, vse defaultni bude vzdy uplne spatne, at se to snazi delat lepsi, nejmene spatne, presto spatne. Patrim do skupiny, ktera by samovrazedne nikdy netype aptitude update aptitude full-upgrade ... protoze defaultni automatic udela paseku. Na druha strana, u 10 serveru to jeste rucne (scripts + builds) jde, u 5000 nemozne vsechno build rucne, tak zbyvaji .rpm (Red Hat) nebo .deb a hope, ze to nekdo udelal dobre. Stejne tak .msi ... jestli s Powershell, Bash, TCSH, ... SED, AWK neni rozdil.


Cracknout Windows zustava tezke, protoze standard vysoky. U BFU sehraje social engineering a v tom case "utra secure Linux" staci udelat .deb nebo .rpm tak, abych dostal tunnel a vsechno s rootem poslal sobe. Nic nezastavi a blb to rad odbouchne.

3x27" + ntb ideal.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alcatraz1 10. 2. 2015 22:15

Wow, omlouvám se za svoji nepřítomnost, koukám, že se tady strhla zajímavá diskuze... No děkuji za spoustu informací, které ještě nějakou dobu budu přebírat... :D

Čili jsem se dozvěděl, že Windwows jsou bezpečnější za správného nastavení. Za tuto informaci děkuji, ale poslední dobou se snažím zvyšovat svoji IT úroveň a jak píšu v prvním příspěvku, Google mi moc informací neprozradil, to byly pořád jen samé hádky...

Takže jestli bych mohl moc poprosit místní odborníky o nějaký kraťoučký soupis v čem jsou ty Windows vlastně bezpečnější? Klidně i odborně, já se s Googlem kamarádím. ;)
Na fóru jsem si vyhledal, že ve Windows nemůže uživatel kompletně rozložit systém za chodu, jelikož na to nemá přiřazená práva, což u Linuxu neplatí.
Také prý má dobrý antivir i firewall již předinstalovaný.
Je v tom ještě něco?

Moc děkuju. :)
alcatraz1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 2. 2015 07:35

Fatální omyl:
alcatraz1 píše: Windwows jsou bezpečnější za správného nastavení.

Žádný OS není sám o sobě bezpečný.
Odpověď jsi dostal hned na začátku:
soban píše:Bezpečnost je taková jakou si ji nastavíš!

Kroxigor píše:Systém je bezpečný tak jak je dobrý jeho administrátor.
Základní chybou ve Windows je ta, že 99% uživatelů zejména BFU pracují s admin právy a pak se diví ...
Když v Linuxu budeš instalovat a povolovat kde co aniž budeš vědět co děláš tak bude stejně děravej jako Windows ...

Profi nástroje hackerů jsou univerzální => z tohoto hlediska je úplně jedno, jaký používáš OS.
OS na bázi *nixu obsahuje už v primárním návrhu jednu neodstranitelnou díru: božský režim.
Netušíš, o co se jedná? => neřeš to. ;-)
Aktuálně jsou pro hackery největším tahákem tablety s Androidem a routery s amatérskými OS.
Obojí děravé jak řešeto.
A zisk maximální. :-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nemo7 11. 2. 2015 09:32

Miroslav Pragl píše:
spejbl007 píše:P.S. virtualni plochy (ne)pouzivam na Windows i Linuxu urcite pres 10 let a pridavam se k nazoru, ze je take nevyuzivam (kdyz potrebuji, pripojim radeji dalsi monitor)

Ha, virtuální plochy jsou tak přežitý a zastaralý koncept, že je velký inovátor MS musel integrovat až do posledních Windows 10. :-D
Scio me nihil scire
Nemo7
Junior

Odeslat příspěvekod dj.mirRa 11. 2. 2015 10:17

Nemo: Bylo zde několikrát uvedeno, že Win umí virtuální plochy už cca 10 let. Tak se prosím neztrapňuj.
Edit: A rozhodně souhlasím s názorem, že více monitorů je lepší řešení. Mám 2 monitory doma i v práci a fungovat na jednom a něco přepínat? Ne, díky.
dj.mirRa
Junior

Odeslat příspěvekod Nemo7 11. 2. 2015 11:55

dj.mirRa píše:Nemo: Bylo zde několikrát uvedeno, že Win umí virtuální plochy už cca 10 let. Tak se prosím neztrapňuj.
Edit: A rozhodně souhlasím s názorem, že více monitorů je lepší řešení. Mám 2 monitory doma i v práci a fungovat na jednom a něco přepínat? Ne, díky.


Tímto stylem píšou noviny a časopisy (na konci příspěvku, odkaz je na první recenzi Win desítek co Google přinesl). Dokonce i ty odborné... :-) Možná ve Windows virtuální plochy byly, ale nikdo to nějak nezaregistroval, normálně zapnout nešly. A dva monitory jsou z mého pohledu člověka co se "počítačováním" živí nesmysl, ukroutil bych si u nich krk.

Naprostou novinkou jsou ve Windows 10 virtuální plochy, které by měly uživatelům především usnadnit práci s více aplikacemi najednou. Místo toho, aby hledali spuštěné programy dole na liště, jednoduše přepnou na další obrazovku, jak to již znají uživatelé linuxových systémů.

http://www.novinky.cz/internet-a-pc/testy/360099-co-prinese-operacni-system-windows-10.html
Scio me nihil scire
Nemo7
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků