IMAP - každej klient PC-mobil má svoje speciální složky

Freemaily, internetové služby a jiná témata

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Paia 13. 7. 2017 13:42

konec titulku: ...různé od serverových!

Víte, co mi docela pije krev?
Ten sice uživatelsky příjemnej, ale na druhou stranu chováním protivnej přístup přes IMAP z klientů do schránek.
Proč protivnej?

Protože klient v mobilu si u některejch serverů přidá vlastní složky, klient na pc si u některejch serverů přidá vlastní složky a ve výsledku se dublujou či triplujou stejný složky pro odeslanou, spam, koncepty a koš, jen s různejma názvama, nejhorší je to u gmailu, tam to dostalo i specifický názvy ve tvaru [Gmail]/Gplus, [Imap]/Koš, [Imap]/Koncepty, ale tam to nějak kazí ten pro mě nepochopitelnej systém štítků, budu je muset ve webminu nějak povypínat.

Abych se přiznal, nějak mi totiž není jasný, proč u nastavení účtů ve win live mail (a bylo to i u outl. expresu na 98/xp a win mailu ve vistě) je na poslední kartě defaultně zaplá volba "Ukládat speciální složky na server IMAP", navíc pro různý poskytovatele jsou tam pak i samy doplněny různý názvy, někde česky, někde anglicky, u gmailu s těma závorkama a lomítkama...

Před lety jsem si s tím nějak hrál, zkoušel jsem to vypínat a zapínat, ale protože se to chovalo dost divně (např. neukládala se nikam odeslaná), nechal jsem to teda zapnutý, jenže v praxi je to tak, že v pc se používá jedna složka odeslaný a v mobilu jiná složka odeslaný, nechápu, proč se to z obojího neukládá do složky, která je původní na serveru, na účtu gmailu se tak používají 2 koše... prakticky imunní je vůči tomuto schránka na centrum.cz.

Zkrátka bych to chtěl natolik sjednotit, aby na všech účtech byly ty "sent, drafts, trash a spam" jen 1x, navíc česky (když už tam doručená a k odeslání česky jsou) a aby se používala vždy jen jedna odpovídající složka ať už v jakýmkoli klientu nebo nouzově ve webovým rozhraní.

Na androidu 5 systémová appka E-mail, na Win7 klasika WinLiveMail, a tahle kombinace způsobila to, že ve schránce bejvalýho hotmail.com mám 3x koš, 3x odeslanou, 3x koncepty a 3x spam, každou s jiným názvem, no to je na palici...

Snad se mi podaří najít nějaký popisy řešení tohodle problému, přece nejsem jedinej na světě, kterýmu to vadí (a nejvíc času strávím s výběrem kombinací klíčovejch slov do vyhledávače).
Paia
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 13. 7. 2017 18:53

Já imap používám a bez problémů všechny složky pouze jednou.

Nebude problém v nastaveném kodování v každém programu jiné?

Případně ještě zda máš všude správně nastavené mbox/maildir podle toho co server používá....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Paia 14. 7. 2017 00:17

netuším, co myslíš tím mbox/maildir, tuhle položku ani jeden popis připojení k mejm 5 schránkám neobsahuje
kódování asi ne, v androidím E-mail se nedá nastavit vůbec nijak, ve WLM mám všude Středoevropský Latin2, leč mohly by to dělat lokalizovaný verze, ale vzdát se češtiny nehodlám, bo cizí řeči neumím
Paia
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 14. 7. 2017 08:38

mbox/maildir to určuje jak jsou maily na imap serveru organizované.

buď jsou jednotlivé složky jako soubory a v tom ty maily (soubor odeslané a v tom jsou všechny maily co se ti zobrazují v klientu jako ve složce odeslané atd.....)

a nebo tam jsou skutečně složky a v těch jsou jednotlivé soubory.

Jinak píšeš něco o webminu takže ty máš vlastní imap server a do toho stahuješ poštu od ostatních, nebo ne a máš v programu zadané x imap serverů?

Jinak kam se uloží odeslaná pošta to závisí na klientu (tam si to musíš nastavit - ukládá to tam klient).

Asi by to chtělo trochu více popsat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Paia 14. 7. 2017 10:38

OK, nemám vlastní mailserver, slovo webmin u mě znamená klasický uživatelský webový rozhraní freemailů, který používám: volny.cz, seznam.cz, centrum.cz, google.com a bejvalej hotmail.com dneska outlook.com

jak ukládá soubory klient na androidu nemám tušení, podrobnější nastavení složek nemá vůbec, dá se zadat jen jméno, heslo, servery, porty, šifrování

WinLiveMail má na disku složky a v nich každou zprávu jako jednotlivej soubor, pro každej účet tam je zatrženo, že odeslanou má ukládat na server, problém je ta poslední karta vlastností účtu, pro každej účet se totiž jinak vyplněj ty položky pod "Ukládat speciální složky na server IMAP", zřejmě si to natáhne ze serveru, ale pak místo serverovo defaultních složek použije ty vlastní vedlejší

příklad:
- server má původní složku Odeslaná pošta
- připojím se systémovým klientem E-mail z mobilu, kterej si tam založí složku Odeslané (přímo v mobilu je výchozí jeho nová složka, ale pod názvem Odeslaná pošta a ta systémová je zobrazena jako vedlejší s názvem Sent)
- připojím na PC pomocí WinLiveMail a ten si tam založí složku Sent i když ukazuje serverovou Odeslaná (bez pošta)
- takže mám 3 různý složky pro odeslaný zprávy, navíc v každým přístupu se jinak jmenujou
- odesílám-li v PC, je odeslaná zpráva jinde, než odesílám-li v mobilu a obě jsou jinde, než odesílám-li příležitostně v cizím kompu z webminu - a to rozcamrání je ta největší průda!

a to samý v bleděmodrým pro Koš, Koncepty, K odeslání, Nevyžádaná... pravda, ne všechno na všech účtech z 5, ale všude aspoň něcokdyž daný složky smáznu, při dalším čekování mailů si je klienti znova založej

podle mýho by se klienti měly bez vytáček a blbnutí napojit na defaultní serverový složky nezávisle na výrobci a jazykový mutaci serverů či klientů a ne si tam zakládat každej zvlášť svoje funkčně identický názvama odlišný - a do toho se navíc naveze gůgl s těma blbejma štítkama...

neb asi neexistuje nápověda, jak to v takovým klientu zařídit (v mobilním nejde stran složek vůbec nic, v tom WLM něco jo na poslední kartě vlastností účtu, ale nepochopil jsem to, vypnutí ani přepsání názvů nijak nepomáhalo)

ještě že nemám udělanej přístup do pošt. schránek na linuxový flešce, to by tam snad byla čtvrtá mutace těch složek!
Paia
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 15. 7. 2017 00:33

Jasně už tě chápu....

Problém není v IMAPu ale na těch serverech když k tomu přistupuješ přes jejich webové rozhraní tak si tam nastaví ty názvy na default a pod....

Ten www ksicht většinou nepřistupuje k tomu jako imap ale přímo a většinou to dělá bordel.....

Skus používat jenom programy pro IMAP a pak ty složky přejmenovat na normální jména jaké chceš - budeš to muset provést u všech účtů a u všech programů....

Pokud to v některém programu nepůjde tak ten to bude kazit.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Paia 16. 7. 2017 18:01

to je naopak, webovej přístup v tom bordel nedělá, ten si nový složky nevytváří...

ten bordel s duplikací/triplikací dělaj různý klienti, hlavně ten mobilní, ale i WLM má svý nedostatky, hlavně to, že nejdou přejmenovat/smazat ani ty klientama přidaný složky, editovat můžu jen ty, co jsem si založil sám ručně pro třídění (samopřidaný klientem jdou mazat jen na webu)

jenže najít nějaký klienty, který by to nedělaly a byly použitelný jak na androidu, tak na woknech případně linuxu by byl asi nadlidskej úkol, četl jsem obdobný nářky i na thunderbirda

prostě mě na tom vytáčí to, že třeba na gmailu: androidklient používá svojí složku koš, WLM jinou, tu vysypat umí, ale tu od androida vysypat neumí (jen označit vše/odstranit do WLM koše a ten vysypat)
a nejhorší je pak odeslaná na 3 místech podle různýho přístupu - jak aspoň donutit WLM, aby používal stejný složky co klient v androidu

fakt je mi divný, že tohle chování nevadí jinejm lidem, přece nejsem jedinej na světě, co má víc mailschránek a používá WLM a i E-mail v mobilu (akorát, že kvůli jazykový bariéře si to neumím najít venku na cizích webech)

a do webovýho musím občas chodit kvůli nastavování třídících filtrů, rušení špatnýho zařazení do spamu/hromadný či naopak zařazování do spamu
Paia
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 17. 7. 2017 18:03

Já používám thunderbirda a s imapem nemám problém, ale nepoužívám žádné emaily zadarmo.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků